Mají víc optimismu než Evropané, přesto či právě proto migrují na sever

  9:39aktualizováno  9:39
V Keni či Nigérii mají mezi mladými ty největší optimisty, ukazuje nejnovější průzkum. Jde přitom o země, odkud tisíce lidí prchají do Evropy. Spolu s mladými Mexičany a Indy vidí svou budoucnost růžověji než stejně staří Francouzi či Švédové. Tedy ze zemí, které jsou velkými „příjemci“ migrantů.

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

To, že mladí z méně rozvinutých zemí jeví obecně více optimismu než ti z bohatších států, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos. Ta provedla anketu v patnácti zemích světa. Zúčastnilo se jí více než sedm tisíc lidí ve věku od 12 do 17 let.

Fotogalerie

Průzkum, který si objednala Nadace Billa a Melindy Gatesových, rovněž ukázal, že mladí lidé jsou celkově pozitivnější než dospělí, zároveň je mezi nimi velmi rozšířená nespokojenost s politiky.

95 procent optimistů

S optimismem pohlíží na budoucnost přes 95 procent dospívajících v Keni, stejně se vyjádřilo také více než 90 procent respondentů v Mexiku, Číně, Nigérii a v Indii. V Německu či Velké Británii uvedlo takový názor jen kolem 78 procent dotázaných. Nejpesimističtější ze zkoumaných zemí byli mladí Švédové, jejichž země patří v Evropě mezi největší příjemce migrantů v poměru k počtu původních obyvatel. Na svou budoucnost se dívá pozitivně 65 procent z nich.

Alex Awiti z univerzity v pákistánském Karáčí mapoval nálady mládeže ve východní Africe, kde si podle něj mladí lidé uvědomují, že jejich hlas má váhu. „Pokud by se mladí lidé mobilizovali, všechny vlády ve východní Africe by mohly být svrženy v řádu několika dní,“ řekl Awiti britskému deníku The Guardian.

Zprávy o mileniálech mladé lidi deprimují

Analytik kodaňského sociologického ústavu pro výzkum štěstí Happiness Research Institute Michael Birkjaer vidí za menším optimismem mladých Evropanů možný vliv přetrvávajících dopadů finanční krize a fenomén, který nazývá „syndromem osamělosti“.

„Mladí lidé na Západě čelí zprávám o tom, že mileniálové jsou první generace, která na tom není lépe než jejich rodiče, a možná se v rozvinutých zemích objevuje kolektivní dojem nedostatku příležitostí. V rozvojových zemích je patrně společenská laťka dobrého života vnímána jako dosažitelnější,“ uvedl Birkjaer. Jako mileniálové se zpravidla označují lidé narození po roce 1982, kteří dosáhli dospělosti v roce 2000 a později.

Politiky nemají rádi nikde

Podle průzkumu Ipsos ale mládež po celém světě spojuje zklamání z působení politiků. Nejvýraznější je tento postoj v Nigérii a Brazílii, kde tři čtvrtiny respondentů vyjádřily názor, že lidé jako oni politiky nezajímají. V ostatních z patnácti zemí zahrnutých do šetření s tímto stanoviskem souhlasila zhruba polovina dotázaných, s výjimkou Saúdské Arábie a Indie. 

Dospívající Indové zároveň z průzkumu vyšli jako nejlépe informovaní o dění v politice, když 55 procent z nich souhlasilo s tvrzením, že se vyznají v záležitostech vlády.

Když se autoři studie ptali mladých, co jim dělá největší starosti, uváděli respondenti hlavně vzdělání, nezaměstnanost a bezpečnost. Pětina oslovených v Austrálii, Saúdské Arábii a v Indonésii se zmínila i o negativním dopadu internetu a sociálních sítí. Skoro polovina mladých Číňanů uvedla, že jejich životy negativně ovlivňuje znečištění životního prostředí.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Premiér komunista. Po Mayové by mohl přijít Jeremy Corbyn

Jeremy Corbyn na tričku

Netají se sympatiemi ke komunismu a Rusku, relativizuje islámský extremismus a dlouhodobě útočí na vše „západní“....

Máme zlost a stydíme se. Polovina Rusů rozpad SSSR stále nerozdýchala

Na Rudém náměstí v Moskvě se konala slavnostní přehlídka v historických...

Téměř každý druhý Rus cítí zlost a stud kvůli rozpadu Sovětského svazu počátkem 90. let minulého století. Za výsledky...

Italům nastaly zlaté časy. Kdo si neumí vydělat, dostane 20 000 Kč měsíčně

Radost

Italská populistická vláda schválila své dva hlavní volební sliby - základní příjem pro chudé Italy, kteří si hledají...

Najdete na iDNES.cz