Město Toledo ve španělské Kastilii.

Město Toledo ve španělské Kastilii.

Španělské banky mají nejvíce špatných úvěrů od roku 1994

  • 4
Podíl nesplácených úvěrů ve španělských bankách v únoru narostl na 8,2 procenta. Je to nejhorší číslo od roku 1994. Španělsko má velké problémy se svými bankami, které jsou závislé na půjčkách od Evropské centrální banky. Španělská centrální banka navíc chce více než stovce bank doplnit kapitál.

V lednu byl podíl špatných úvěrů v bankách 7,9 procenta, meziměsíčně se zvýšil o 0,3 procenta (3,8 miliardy eur) na 143,8 miliardy eur. To je v přepočtu 3,6 bilionu Kč. Vyplývá to z údajů centrální banky Bank of Spain.

Růstu nesplácených úvěrů budou španělské banky zřejmě čelit i nadále, protože ekonomická krize se prohlubuje, nezaměstnanost je vysoká a situaci domácností podle analytiků dál zhoršují nové rozpočtové škrty navržené vládou.

"Nelze říci, že existuje nějaká konkrétní hranice, nad níž už je situace z pohledu špatných úvěrů ve španělské ekonomice kritická. Negativní je trend, který nasvědčuje tomu, že ještě nejsme na vrcholu z pohledu podílu špatných úvěrů. Úsporná opatření španělské vlády a také nutný další pokles cen nemovitostí budou zřejmě tlačit na další zhoršování kvality úvěrů ve Španělsku," sdělil iDNES.cz analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Nezaměstnanost stoupá, domy zlevňují

Španělé mají problémy se splácením svých úvěrů, protože země spadla zpět do recese a míra nezaměstnanosti, která je již tak nejvyšší v Evropské unii, se dále zvyšuje. Klesají i ceny domů, v prvním čtvrtletí to bylo meziročně o 7,2 procenta. Španělské banky pak mají problémy s půjčováním peněz od jiných institucí a jsou zcela závislé jen na úvěrech od Evropské centrální banky.

Bankovní sektor také mnoho analytiků považuje za jeden z hlavních problémů, s nimiž se španělská ekonomika dlouhodobě potýká. Bank of Spain v úterý schválila plány pro navýšení kapitálu všech 135 španělských bank, upozornila však, že některé možná budou mít problémy se splněním přísných vládních požadavků. Vláda v únoru zpřísnila pravidla pro posílení kapitálu bank, aby zajistila, že nebudou potřebovat státní pomoc, napsala agentura Reuters.

Podle Hatlapatky roste pravděpodobnost, že místním bankám bude třeba doplnit kapitál. To může být ale problém. "Španělská vláda na kapitálovou injekci do bankovního sektoru nemá, pokud chce plnit své fiskální závazky. Může se tak stát, že k doplnění kapitálu bude nakonec nutno využít evropského záchranného fondu EFSF," řekl ekonom.

Španělsko patří k zemím, které mají v eurozóně v současné době největší problémy, i když země zatím nebyla nucena žádat o mezinárodní finanční pomoc. Španělsko zasáhl krach kdysi prudce rostoucího trhu nemovitostí. To vedlo k propadu výdajů spotřebitelů, kterým oslabené banky přestaly půjčovat. Země také trpí vysokou nezaměstnaností, jejíž míra přesahuje 20 procent, mezi mladými je dokonce až poloviční. Ekonomiku z recese v roce 2010 vytáhl silný export, jediný pilíř růstu však zasáhl útlum u hlavních obchodních partnerů.

,