V Evropě je před příchodem zimy na trhu s energiemi napjatá situace. Ceny zemního plynu se od začátku roku zvýšily o 365 procent. Evropští představitelé požadují, aby Rusko dodávky zvýšilo, to ale zatím jen plnilo stávající dohody.
Ruská média už oslavují prezidenta Vladimira Putina jako zachránce Evropy. Putin doposud poukazoval na to, že Moskva dodává nasmlouvané množství plynu. Dodávat více by bylo obtížné, říkal. Navíc opakovaně naléhal, aby se co nejdříve zprovoznil sporný projekt rusko-německého plynovodu Nord Stream 2, který nyní schvalují německé úřady.
Ředitel Gazpromu Alexej Miller podle agentury TASS Putinovi sdělil, že firma by mohla zvýšit dodávky do Evropy po 8. listopadu. Miller také na zasedání vlády přenášeném televizí řekl, že Gazprom dosáhne plánované úrovně nad 72,6 miliardy metrů krychlových plynu v domácích zásobách k 1. listopadu a dokončí jejich plnění 8. listopadu.
Hlavně jde o zásobníky v Německu a Rakousku
„Žádám vás, abyste po dokončení plnění podzemních zásobníků plynu v Rusku do 8. nebo 8. listopadu zahájili postupné a plánované práce na zvýšení objemů plynu ve vašich podzemních nádržích v Evropě,“ řekl Putin. Dodal, že jde především o zásobníky v Rakousku a Německu. Podle Putina tak vznikne „příznivější situace na evropském energetickém trhu obecně“.
KOMENTÁŘ: Ruská plynová diplomacie. Jakou roli hraje Putin v energetické krizi |
Poptávka po zemním plynu roste díky oživování ekonomik po pandemii covidu-19 v Evropě i v Asii. Přiživují ji i nízké zásoby této suroviny. Evropské zásoby zemního plynu jsou celkově na nejnižší sezónní úrovni za téměř deset let, uvedla agentura Bloomberg.
Kritici Gazpromu se domnívají, že koncern na rostoucí evropskou poptávku nereaguje, aby si vynutil brzké zprovoznění Nord Streamu 2. Ruská strana obvinění odmítá.
25. ledna 2021 |