ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ruská ekonomika je z pohledu voličů v dobré kondici. Mzdy tam rychle rostou

  • 31
Už za pár dnů se v Rusku budou konat prezidentské volby. Kvůli trvajícímu konfliktu na Ukrajině do nich Rusko jde s válečně orientovanou ekonomikou. Nezaměstnanost je na rekordně nízké úrovni, kvůli chybějící pracovní síle tamní firmy silně zvyšují nabízené mzdy. Problémem však je poměrně vysoký rozpočtový deficit.

Od vypuknutí ruské války na Ukrajině v letošním únoru uplynuly již dva roky. Mzdy ruských pracovníků rostou dvouciferným tempem, kurz rublu se po několika měsících stabilizoval. Daří se snižovat chudobu a Rusko zároveň poměrně solidně překonává uvalené sankce ze strany Západu, píše agentura Bloomberg.

Data ruského statistického úřadu zároveň ukazují, že mzdy rostou i nejméně vydělávající skupině, která je pro politické vedení Kremlu důležitou voličskou základnou. V posledních třech čtvrtletích jí mzda stoupla citelněji než kterékoli jiné. Roční tempo růstu dosahuje na přibližně 20 procent.

Prohra Putina je téměř nemožná

Analytici říkají, že vítězství současného prezidenta Putina v nadcházejících volbách je v podstatě jisté. Ačkoliv tamní centrální banka bojuje s rostoucí inflací a ukrajinská válka přinesla statisíce mrtvých nebo zraněných, běžná veřejnost ekonomické strasti tolik nepociťuje.

Spolupracovníka Navalného napadli v Litvě kladivem. Kontrarozvědka viní Rusko

„Rusko jde do voleb v dobré formě. Výsledky průzkumů veřejného mínění krizi v Rusku vůbec nepřipomínají,“ řekla pro Bloomberg Sofya Donetsová, ekonomka společnosti Renaissance Capital a poukázala na optimistickou spotřebitelskou náladu i pozitivní postoj ruské veřejnosti k současné i budoucí finanční situaci.

Ruská vláda zároveň masivně zvyšuje sociální dávky na podporu rodin a v posledních měsících stoupají i důchody. Velké finanční prostředky Rusko vynakládá i ve formě kompenzací pro rodiny padlých během války na Ukrajině. Také mzdy ruských vojáků jsou v porovnání s předchozími léty o několik desítek procent vyšší.

Firmám chybí zaměstnanci

Na trvající válku ale negativně doplácí řada firem. Těm totiž chybí pracovní síla. Vladimir Putin minulý měsíc uvedl, že zaměstnavatelům napříč Ruskem chybí asi 2,5 milionu lidí. Současní zaměstnanci se tak i proto nemusí téměř bát, že by je v dohledné době čekalo propouštění.

Pět let za sundání Koněva. Rusko stíhá 50 politiků včetně Koláře, toho to těší

Značnou obavou je ale stále poměrně značně rychlý růst spotřebitelských cen, který Rusům ukusuje reálné příjmy. I přes vyšší meziroční inflaci, která se nyní pohybuje mezi sedmi a osmi procenty, se však reálné příjmy v Rusku stále zvyšují. A to i přesto, že úrokové sazby tamní centrální banky jsou dlouhodobě velmi vysoké, na úrovni 16 procent. Průměrná měsíční mzda se za dva roky zvýšila o asi 30 procent.

„Pro velkou část Rusů se válka stála příležitostí k ekonomickému polepšení. Řada rodin totiž těžila z plateb za otce či syny, kteří odešli na frontu. Díky tomu si řada Rusů mohla po dlouhé době koupit nové auto či byt. Řada lidí se díky tomu přestěhovala z vesnic do měst,“ řekla agentuře Bloomberg Anna Kuleshová, socioložka ze společnosti Social Foresight Group.

I lednová čísla pozitivně překvapila

Rusku se daří obcházet uvalené sankce ze Západu, a to mimo jiné i díky rekordnímu obchodu s Čínou. I počátkem roku 2024 ruská ekonomika vykazuje solidní čísla. Lednové údaje o tržbách v maloobchodě, průmyslové výrobě nebo o růstu reálných mezd tam dopadly dokonce lépe, než trh předpokládal. Vladimir Putin opakovaně tvrdí, že Rusko se z pohledu parity kupní síly probojovalo mezi pět největších ekonomik světa, předstihlo podle něj dokonce i Německo.

Volte zbraněmi, ne lístky, vzkazují partyzáni Rusům po vpádu do země

Rusku ale zároveň dochází rozpočtové rezervy; i proto se nyní v zemi hovoří o možném růstu daní pro osoby s vyššími příjmy.

„Ruský úspěšný příběh z loňského roku se jen obtížně podaří zopakovat. V roce 2024 se totiž finanční stimuly ze státního rozpočtu nejspíš začnou snižovat. Dochází rezervy, které byly jejich hlavním zdrojem. I proto se zvýšení daní jeví jako nevyhnutelné,“ uzavřela pro Bloomberg analytička Sofya Donetsová.