Jachta ruského oligarchy Alexeje Mordašova u Hongkongu (7. října2022)

Jachta ruského oligarchy Alexeje Mordašova u Hongkongu (7. října2022) | foto: Profimedia.cz

Ruští miliardáři bohatnou navzdory válce, nebo právě díky ní. A to o hodně

  • 145
Nejbohatší Rusové rozšířili v průběhu posledního roku svoje jmění o 152 miliard dolarů, tedy v přepočtu o 3,25 bilionu korun. Přispěly k tomu vysoké ceny nerostných surovin a ekonomické oživení po obrovských ztrátách, které miliardáři pocítili po rozpoutání války na Ukrajině.

Jak uvedla ruská mutace časopisu Forbes, Rusko má na seznamu vytvořeného pro rok 2022 110 oficiálních miliardářů, což je o 22 více než o rok dříve. Jejich celkový majetek se zvýšil z 353 miliard dolarů na 505 miliard. Rejstřík by byl ještě o pět jmen širší, kdyby se například šéf společnosti DST Global Jurij Milner nebo spoluzakladatelé firmy JetBrains Sergej Dmitrijev a Valentina Kipjatkovová nevzdali ruského občanství.

„Loňské výsledky ratingu ovlivnily i apokalyptické předpovědi o ruské ekonomice,“ uvedl Forbes.

Poté, co prezident Vladimir Putin nařídil 24. února loňského roku invazi na Ukrajinu, uvalil Západ na ruskou ekonomiku – a některé z jejích nejbohatších lidí – nejpřísnější sankce v moderní historii. Putin řekl, že se Západ snaží zničit Rusko a opakovaně vychvaloval selhání západních sankcí, které nicméně hodně zpomalily příliv západního luxusního zboží i základního zboží do země.

Ruská ekonomika se v roce 2022 pod tlakem západních sankcí propadla o 2,1 procenta, avšak dokázala prodat ropu, kovy a další přírodní zdroje na globální trhy, a to zejména do Číny, Indie a na Blízký východ.

Mezinárodní měnový fond tento měsíc zvýšil svou předpověď růstu Ruska v roce 2023 na 0,7 procenta z 0,3 procent, nicméně snížil svou předpověď pro rok 2024 na 1,3 procenta z 2,1 procenta. Uvedl k tomu, že také očekává, že nedostatek pracovních sil a exodus západních společností poškodí ruskou ekonomiku.

Nejbohatší na světě je Arnault. Miliardu dolarů má 11 Čechů, nejvíc Kellnerová

Uralská ropa, která je hlavním vývozním artiklem Moskvy, stála v roce 2022 v průměru 76 dolarů za barel, a to oproti 69 dolarům v roce 2021. Vysoké byly loni i ceny hnojiv.

Miliardáře Andreje Melničenka, který vydělal jmění na hnojivech, označil Forbes za nejbohatšího muže Ruska s odhadovanou hodnotou majetku ve výši 25,2 miliardy dolaru. To je více než dvojnásobek jeho odhadované hodnoty o rok dříve.

Druhý nejbohatší Rus je Vladimir Potanin, prezident a největší akcionář společnosti Nornickel, největšího světového výrobce palladia a rafinovaného niklu. Jeho majetek činil 23,7 miliardy dolarů.

Jachta pátého nejbohatšího Rusa může kotvit v Kapském Městě, vzkazuje JAR

Vladimir Lisin, který ovládá výrobce oceli NLMK a loni byl první mezi superboháči, se umístil na třetím místě s majetkem 22,1 miliardy dolarů.

Mnozí ruští miliardáři označují západní sankce za trapný, ba dokonce rasistický nástroj.

Když se rozpadl Sovětský svaz, malá skupina magnátů označovaných jako oligarchové přesvědčila Kreml, aby jim dal kontrolu nad některými z největších ropných a kovodělných společností na světě.

Poprvé na špici. Nejbohatším člověkem planety je Elon Musk

Privatizační dohody často dostávaly magnáty do ligy superbohatých světa a vynesly jim trvalou nechuť milionů zbídačených Rusů.Ale za Putina byli někteří původní oligarchové, jako Michail Chodorkovskij a Boris Berezovskij, zbaveni majetku. Ten se nakonec dostal do područí státních společností často řízených bývalými špiony.

Mezi nová ruská jména na seznamu Forbesu patří miliardáři, kteří vydělali své peníze na sítích restaurací a supermarketů, realitách a také a na chemickém a farmaceutickém průmyslu. To podle agentury Reuters naznačuje, že domácí poptávka v Rusku zůstala navzdory sankcím silná.