Trhy trápí přebytek ropy, její cena je na ročním minimu

  19:35aktualizováno  19:35
Přibližně šest týdnů stačilo na to, aby se cena barelu ropy Brent propadla ze svého čtyřletého maxima na nejnižší úroveň za poslední rok. Zatímco koncem září se spekulovalo o prolomení stodolarové hranice, dnes zaznívají obavy z cenového kolapsu. Země OPEC proto plánují produkci černého zlata omezit.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

V říjnu se barel ropy Brent prodával na trzích za 86 dolarů, nyní se může propadnout pod hranici 64 dolarů. Podobně je na tom americká lehká ropa WTI, jejíž cena se ve stejném období klesla z 76 dolarů za barel na 55. Současná situace tak u některých investorů vyvolává nepříjemné vzpomínky na roky 2014 a 2015, kdy tato surovina zažila prudké cenové propady.

GRAF: Vývoj ceny ropy Brent od roku 2008

„Na trhu přetrvávají obavy z nadbytečných dodávek ropy, za nimiž stojí růst produkce v USA, ale i zvýšená produkce členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC),“ zdůvodňuje současnou situaci Olivia Lacenová, analytička společnosti xPartners. Kromě toho do oběhu ve velkém pumpuje Rusko, které svou produkci zvedlo na postsovětský rekord. Federace nyní zásobuje trhy 11,4 miliony barelů za den. Američané nyní těží tempem 11 milionů barelů za den s tím, že příští rok by se tamní produkce měla přehopnout nad 12 milionů. A Saúdové těží stejným tempem jako Američané.

Zvýšení dodávek na světové trhy od největších hráčů nastartoval strach z výpadku produkce další ropné velmoci, Íránu. Šlo o stejné obavy, jež během letošního roku na chvíli zvedly cenu ropy na její čtyřleté maximum. Spojené státy totiž na íránský režim uvalily sankce, jimiž usilují o snížení jednoho z hlavních příjmů blízkovýchodní země, který představuje právě vývoz ropy.

USA toho chtějí docílit i tím, že kromě Íránu potrestají také země, které jeho ropu nakupují. Pro některé z nich to však představuje zásadní problém. Americká administrativa proto osmi státům udělila dočasnou výjimku ze zákazu dovozu íránské ropy. Mezi nimi i velkým ekonomikám jako Indie, Čína, Japonsko nebo Jižní Korea.

„Je to jako run na banku“

„Jde o vstřícné gesto americké administrativy vůči svým spojencům, aby mohli snadněji přejít na dovoz ropy z jiných zemí. Například pro jihokorejské rafinerie je docela problém změnit dodavatele této suroviny během pouhých několika měsíců,“ vysvětluje kroky Spojených států analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Deník Financial Times hodnotí americký postup jako jeden z důvodů momentálního propadu cen ropy na světových trzích. Kromě toho list zmiňuje také obavy ze zpomalení globální ekonomiky, které by mohlo poptávku po ropě snížit.

GRAF: Vývoj ceny ropy Brent v posledním roce

Tempo poklesu hodnoty ropy na světových trzích způsobilo, že někteří analytici opět hovoří o cenovém kolapsu. „Je to jako run na banku. Dostáváme se do stavu, kdy už to není o základních principech ale totálním kolapsu ceny,“ uvedl Phil Flynn z analytické firmy Price Futures Group pro BBC.

Stávající situace naopak těší amerického prezidenta Trumpa. „Tlak na snižování cen ropy je součástí politiky prezidenta Donalda Trumpa. V průběhu října se snažil držet ceny nízko zejména kvůli tomu, aby nevzrostly ceny pohonných hmot, což by snížilo jeho šance na úspěch v listopadových volbách do Kongresu,“ tvrdí Lacenová.

Dva týdny po volbách Trump nadále hodnotí cenový vývoj pozitivně. „Ceny ropy se snižují. Skvělé! Je to jako snížení daní pro Ameriku a celý svět,“ uvedl ve středu na svém Twitteru.

21.listopadu 2018 v 13:49, příspěvek archivován: 22.listopadu 2018 v 19:11

Oil prices getting lower. Great! Like a big Tax Cut for America and the World. Enjoy! $54, was just $82. Thank you to Saudi Arabia, but let’s go lower!

Otázkou však zůstává, nakolik je pokračující propad těchto cen skutečně v americkém zájmu. „Poslední pokles v energetickém sektoru vyvolal desítky bankrotů a smazal téměř 200 tisíc pracovních míst ve státech jako Texas, Severní Dakota či Oklahoma,“ upozorňuje CNN.

OPEC chce produkci omezit

Země OPEC už v návaznosti na současný stav plánují kroky proti přebytku ropy na trzích, čímž by se její cena mohla stabilizovat. Saúdský ministr pro energetiku už v pondělí potvrdil, že se státy domluvily na potřebě omezit produkci v příštím roce, píše BBC.

Volný pád cen ropy totiž rozhodně není v jejich zájmu. „Propad zasahuje všechny země Perzského zálivu, které jsou na exportu ropy značně závislé. Kromě nich trpí také například Libye či Venezuela, která je i bez toho ve značných ekonomických problémech,“ říká Tomčiak.

O omezení těžby uvažuje i další významný hráč na trhu s ropou. „Rusko aktuálně jedná o snížení těžby ropy se zeměmi OPEC, přestože není členem kartelu,“ dodává Lacenová.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Další z rubriky

Německý nejvyšší soud se v kauze dieselgate postavil za zákazníky

Ilustrační snímek

Podle soudců Německého federálního soudu by se majitelé vozů, u nichž společnost Volkswagen manipulovala s měřením...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Modeling nevynáší. Řada modelek se nejen neuživí, ale ještě se zadluží

Modelka Adriana Lima v doprovodu dalších andílků na Victoria's Secret Fashion...

Únor patří módě. Hned ve třech světových metropolích se odehrávají týdny módy Fashion Week - v Londýně, Miláně a...

Najdete na iDNES.cz