V Berlíně otevřeli první sexshop pro vegany. Zákazníky má v celé Evropě

  18:08aktualizováno  18:08
Téměř milion Němců se snaží vyhýbat produktům ze zvířat. Pro obchodníky jde o atraktivní cílovou skupinu. Veganství se přitom zdaleka neomezuje jen na stravování. Berlín se pyšní i první veganskou prodejnou erotických pomůcek.

Interiér prodejny Other Nature | foto: Other Nature

Obchodů a restaurací zaměřených na stravu bez masa a dalších zvířecích produktů, jako je mléko, jogurty, vejce či med, v Praze přibývá. Loni dokonce otevřel první veganský supermarket. V Německu jsou však ohledně veganství mnohem dál.

Životní styl založený na ohleduplnosti vůči zvířatům je tam už natolik rozšířený, že se zdaleka neomezuje jen na stravování. V metropoli nad Sprévou funguje už i veganská prodejna s erotickými pomůckami.

Obchod Other Nature v berlínské čtvrti Kreuzberg navenek ničím nepřipomíná sexshopy známé z Česka. Pestré barvy i diskrétně zastřené výlohy chybějí, na zákazníky uvnitř může vidět kdokoliv z ulice.

„Úmyslně jsme zařizovali prodejnu tak, aby byla jasná a plná světla. Jsme přesvědčeni, že sexualita není nic špinavého a že by se neměla skrývat, proto jsme se snažili vytvořit přátelský a otevřený prostor. Soukromí pak garantuje především naše mlčenlivost,“ vysvětluje záměry manažerka obchodu Tamara Riesová.

Fotogalerie

Podobné prodejny existují podle Riesové v USA i v Kanadě, některé obchody v evropských metropolích se zaměření Other Nature přibližují, celkově je však koncept na kontinentu novinkou. Odlišuje se totiž pečlivě vybraným sortimentem.

Zboží pochází buď od veganských výrobců, nebo od konvenčních firem. Provozovatelé však dbají na to, aby výrobky neobsahovaly žádné zvířecí produkty.

Dvojici zakladatelek Saře Rodenhizerové a Anně Bonnie Schindlerové, ze kterých v obchodě dodnes zůstala jen první zmiňovaná, však nešlo pouze o veganství. Koncept proto doplňují také přívlastky feministický, ekologický a vstřícný homosexuální orientaci.

Máme v nabídce zboží pro všechna pohlaví

„Důležitá jsou pro nás třeba neutrální balení, která upouštějí od sexistických stereotypů v zobrazování. Většina sexshopů se zaměřuje na muže, my však chceme oslovit všechna pohlaví a mít pro ně něco v nabídce,“ říká Riesová.

Prodejna slouží částečně jako galerie, v prostorách měla loni vernisáž osmi obrazů česká umělkyně Lucie Remešová. Podle původních plánů se její výstava z brazilského Rio de Janeira měla přestěhovat do jednoho baru v Londýně. „Majiteli se však zdály obrazy až příliš sexuální, tak jsme dostaly tento nápad, protože pro sexshop samozřejmě příliš sexuální být nemohly,“ vysvětluje Remešová.

Podle Riesové si prodejna našla zákazníky daleko za hranicemi německého hlavního města. Ti přicházejí z Helsinek, Stockholmu nebo Tel Avivu. Zatím malou část tržeb tvoří internetový obchod. Prodeje v e-shopu však postupně rostou a objednávky přicházejí ze všech zemí Evropské unie.

Veganský sexshop je součástí vegetariánského a veganského životního stylu, který Německo zachvátil před pár lety. Podle Institutu pro výzkum veřejného mínění Allensbach (IfD) žije v Německu aktuálně 7,8 milionu vegetariánů, což je 10 procent populace. Veganů je asi 900 tisíc. Jde přitom o skupiny se značnou kupní silou, kterou si obchodníci nemohou dovolit ignorovat.

V porovnání s tím je trh v Česku v plenkách. Přesné počty vegetariánů v Česku nejsou známy, průzkum společnosti Stem/Mark hovoří zhruba o dvou procentech vegetariánů z celkové populace. Data jsou však už více než deset let stará.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Dítě se o mě nestará, stěžuje si u soudu otec. Chce po něm výživné

Ilustrační snímek

Bangladéšský důchodce využil místního zákona o vyživovací povinnosti dětí vůči rodičům. Podobné povinnosti mají potomci...

Největšímu letadlu na světě odzvonilo, Airbus ohlásil konec výroby

Airbus A380 je letadlo se dvěma palubami. Podobné uspořádání má i legendární...

Evropská společnost Airbus ve čtvrtek ohlásila konec výroby letounu A380 superjumbo. Největší stroj pro osobní přepravu...

Američané sevřeli ekonomické srdce Venezuely, utahují ropné kohoutky

Bez ropných věží by Venezuelská ekonomika byla dávno mrtvá.

Spojené státy zmrazí účty ropné společnosti Petróleos de Venezuela (PDVSA), dokud se ve Venezuele neuspořádají...

Najdete na iDNES.cz