Přibližně 90 procent věží má být instalováno v Bronxu, Brooklynu, Queensu a nad 96. ulicí na Manhattanu, tím se služba rozšíří i mimo nejbohatší části města. (7. července 2023) | foto: ČTK

Newyorčané vyšli do bitvy proti 5G věžím. Jsou ohyzdné a nepatří sem, tvrdí

  • 18
Bohatí obyvatelé New Yorku odstartovali kampaň namířenou proti věžím šířícím signál 5G po městě, které zde vyrůstají jako houby po dešti. Úřady jejich rozšiřování vidí jako klíč k rychlému wifi, neboť zařízení přibývá a roste i poptávka po vysokorychlostním připojení. Záměr se však nelíbí odpůrcům věží, ti tvrdí, že se stavby vymykají kontextu historické zástavby.

Městskou čtvrť Carnegie Hill táhnoucí se podél Central Parku tvoří klidné bloky lemované stromy. Je to domov významných společností, jako je JPMorgan Chase, Jamie Dimon anebo Ken Chenault. Již více než 120 let platí, že tato čtvrť patří k těm nejluxusnějším.

Právě její obyvatelé nyní vyšli do boje proti městským plánům na výstavbu věží 5G stojících na chodnících. Ve své kampani je označují za necitlivé, ohyzdné či zbytečné. Stavby vysoké bezmála deset metrů jsou totiž dost velké na to, aby je strašily za okny jejich ložnic. Informaci přinesla agentura Bloomberg.

„Jsou hrozné, ošklivé, brutalistické a v historické čtvrti se zcela vymykají architektonickému kontextu,“ říká Joanna Cawleyová, výkonná ředitelka místní občanské skupiny nazvané Carnegie Hill Neighbors. Tato čtvrť, která je jednou z více než desítky čtvrtí po celém městě bojujících proti tomuto plánu, již najala firmu pro styk s veřejností a založila fond s názvem „Stop 5G Towers“.

Tyto stavby jsou součástí snahy úřadů o rozšíření přístupu ke spolehlivému vysokorychlostnímu wifi a mobilním službám. Jde zejména o věže v oblastech s nedostatečným pokrytím internetovým signálem. Projekt realizuje skupina CityBridge LLC, jejíž kořeny zahrnují i financování ze strany společnosti Google, ta má zase smlouvu s městem a funguje pod značkou LinkNYC.

Kulturní válka o newyorskou pizzu. Brání ji i Musk, ale nikdo ji neohrožuje

Ještě více buněk

Poskytovatelé bezdrátových sítí se v současnosti snaží horlivě pokrýt města a obce přístupem k rychlému 5G, neboť stávající zařízení pro vysílání jeho signálů rychle ztrácejí sílu a slábnou v okruhu několika set metrů. Nová síť proto potřebuje velké množství vysílacích buněk, které jsou obvykle velké jako batoh a připevněné na vysokých sloupech nebo semaforech.

„Budeme i nadále svědky konfliktů mezi městem nebo poskytovatelem internetových služeb a obyvateli, kteří nechtějí vidět sloup před svým domem,“ říká Angelina Panettieriová, legislativní ředitelka pro informační technologie a komunikaci Národní ligy měst.

Organizace Carnegie Hill Neighbors, v jejíž čtvrti má stát hned šest nových věží 5G, chce, aby bylo na instalace vyhlášeno celoměstské moratorium. „Mezitím se bude hledat vhodná alternativa,“ uvedla Cawleyová. Na naléhání této skupiny požádal newyorský demokratický zástupce Jerrold Nadler americké úřady, aby posoudily vliv věží na historické čtvrti. Federální komise pro komunikace v dubnu vyzvala k přezkoumání a zpomalení zavádění věží.

Američtí poskytovatelé bezdrátových sítí začali nabízet 5G veřejnosti již v roce 2019 a jejich zavádění se den ode dne zrychluje. Tato technologie nabízí ultrarychlé rychlosti a vysokou kapacitu, což umožňuje připojit k síti mnoho zařízení najednou včetně dětských chůviček, vozidel, chytrých hodinek, průmyslových monitorů, dronů a náhlavních souprav pro virtuální realitu.

Podle společnosti S&P Global Market Intelligence se počet takzvaných malých buněk, na kterých budou umístěny vysílače 5G, v USA v příštím desetiletí zvýší o více než 1 milion. V roce 2022 jich bude po celých USA přibližně 211 000. Všechna těchto zařízení se ovšem musí někam umístit, a právě to vyvolává napětí mezi obyvateli a společnostmi, které bezdrátové připojení poskytují.

Nechceme agresi

„Budeme muset najít způsob, jak spolupracovat s komunitami na zavádění této nové síťové infrastruktury,“ oznámila v červnu zákonodárcům předsedkyně Federální komunikační komise (FCC) Jessica Rosenworcelová. Dodala, že však nechce, aby tyto vztahy byly nepřátelské, plné třenic nebo agrese.

New York hledá krysaře. Práce snů za 170 tisíc dolarů ročně, láká starosta

Věže již povětšinou získaly podporu těch, kteří se zaměřují na zlepšení služeb v „internetových pouštích“, jako je například Bronx. „Potřebujeme partnery, jako je LinkNYC, kteří jsou odhodláni odstranit systémové překážky v přístupu k wifi připojení,“ uvedla v e-mailu Vanessa Gibsonová, zástupkyně čtvrti Bronx. „Zatímco bohatší čtvrti mohou mít stabilní připojení a jsou proti věžím ve svých obcích, pro mnoho našich obyvatel a rodin v Bronxu je to jinak,“ dodala.

Přibližně 90 procent věží má být instalováno právě v Bronxu, Brooklynu, Queensu a nad 96. ulicí na Manhattanu, tím se služba rozšíří i mimo nejbohatší části města. V New Yorku jich bylo dosud rozmístěno 107 a 86 z nich již bylo aktivováno. Šest komunitních rad na Manhattanu a dalších deset v ostatních čtvrtích však vyjádřilo proti věžím nesouhlas.

„Na rozdíl od hrstky hlasitých skupin, které jsou pro vše, jen ne na jejich pozemku, jsme přesvědčeni, že obyvatelé města i návštěvníci si zaslouží stejně kvalitní připojení, ať už pracují, žijí nebo cestují kdekoli v pěti obvodech,“ uvedl Ray Legendre, mluvčí městského úřadu pro technologie a inovace. Odpůrci ve svém boji budou pokračovat, uzavírá Bloomberg.