„V Německu se musí více stavět cenově dostupné bydlení,“ řekl německý kancléř Olaf Scholz v pondělí po setkání se zástupci německého stavebnictví. Německá vláda se mimo jiné dohodla na tom, že na neurčito odloží původní plány na zavedení přísnějších norem, které se týkají izolací budov. Informoval o tom německý deník Deutsche Welle.
Původně plánované izolační normy mohly v praxi ještě více prodražit už tak často nevýnosné developerské projekty. Němečtí politici zareagovali na to, že poprvé za posledních patnáct let došlo v Německu k meziročnímu zlevnění nemovitostí až o deset procent.
„Vzhledem k současným obtížným podmínkám ve stavebnictví a upadající bytové výstavbě v důsledku vysokých úrokových sazeb a nákladů na výstavbu se v tomto legislativním období upouští od aplikace normy EH40 pro nové budovy a dojde k jejímu pozastavení,“ uvádí se v novém programovém dokumentu koalice.
Češi bydlí statisticky „zeleněji“ než Němci. Mají totiž menší byty |
Německé stavebnictví doplácí na vysoké úrokové sazby Evropské centrální banky, které mají v praxi pomoci v boji s vysokou inflací. Řada developerských projektů nejen v Německu byla i kvůli tomu pozastavena. Kvůli drahému financování zároveň opadl zájem o koupi nemovitostí.
„Vysoké úrokové sazby a inflace jsou pro německé stavebnictví velkou přítěží. Izolační opatření, která by sektor stavebnictví mohla ještě více utlumit, mohou počkat,“ citovala agentura Reuters německého ministra hospodářství Roberta Habecka.
Miliardové vládní investice
Německá vláda uvádí, že oblasti stavebnictví plánuje do konce roku 2027 zainvestovat rekordních 18 miliard eur, což je v přepočtu zhruba 430 miliard korun. Prostředky mají pocházet z takzvaného fondu pro klima a transformaci. Jde o samostatnou rozpočtovou kapitolu, jež není součástí federálního rozpočtu.
Němci zároveň plánují, že by se měl rozšířit a zjednodušit přístup k úvěrům a v úvahu připadají i nejrůznější bonusy za výměnu topných systémů na fosilní paliva, která nejsou přívětivá k životnímu prostřední.
Německé dálnice jsou zastaralé. Násobně brzdí výstavbu větrných elektráren |
Podle německých ministrů se počítá i s projekty, které povedou ke změně kancelářských a obchodních prostor na bydlení. V plánu jsou ale také projekty, které se zaměřují na renovaci stávajících a již nevyhovujících obytných budov tak, aby v nich bylo možné v budoucnu žít.
Cena nemovitostí se letos rekordně propadla
Ceny německých rezidenčních nemovitostí čelí v letošním roce citelnému propadu. Jde o nejprudší pokles cen od roku 2000, jak uvádí údaje Spolkového statistického úřadu. Z dostupných dat také vyplývá, že počet udělených stavebních povolení se v největší evropské ekonomice meziročně snížil o 31,5 procenta. Zároveň se ale zvýšily ceny stavebních prací, a to až o devět procent.
Německá vláda si v koaliční smlouvě stanovila cíl výstavby 400 tisíc nových bytů ročně. Tohoto cíle se jí ale doposud nepodařilo dosáhnout. Jedním z důvodů mimo jiné je, že v první polovině roku 2023 poklesl počet žádostí o udělení stavebních povolení meziročně o 27 procent. Německé stavebnictví se ale k aktuálnímu odhodlání vlády staví pozitivně. „Naše jednání stála za tu námahu,“ uvedl ve svém oficiálním prohlášení třeba Německý svaz nemovitostí.
Opačně se ale k věci staví ekologické skupiny. „Nový vládní plán výstavby a bydlení nenastavuje kurz pro spravedlivé bydlení a ekologickou budoucnost, ale spíše pro katastrofu,“ dodala generální ředitelka Antje von Broock, která stojí v čele německé skupiny Přátelé Země.