Ben Broadbent je od roku 2014 viceguvernérem britské centrální banky.

Ben Broadbent je od roku 2014 viceguvernérem britské centrální banky. | foto: Reuters

Další MeToo zářez: bankéř přirovnal ekonomický cyklus k menopauze

  • 15
Britská ekonomika vstupuje do menopauzy, řekl britský ekonom a viceguverner Banky Anglie Ben Broadbent. Obrazně tak popsal období zpomalující ekonomické konjunktury. Jeho slova označili někteří ekonomové za sexistická. Broadbent se následně za svůj výrok omluvil. Celá záležitost je citlivá mimo jiné proto, že nyní probíhá celosvětová kampaň MeeToo.

Kritizovaný výrok zazněl v rozhovoru, který publikoval britský deník Daily Telegraph. Viceguvernér Banky Anglie Ben Broadbent srovnával současné zpomalení růstu ekonomiky s pozdní viktoriánskou dobou, kdy byl parní boom na ústupu a ještě se plně nerozvinula éra elektřiny. Podobná situace je podle ekonoma i nyní. Jen páru nahradila digitální revoluce, která čeká na další velký průlom - třeba na rozvoj umělé inteligence. 

V tomto kontextu nazval Broadbent období mezi dvěma špičkami „klimakteriálním“ a následně pojem vysvětlil jako „menopauzu, která ale nastává u obou pohlaví.“  

16.května 2018 v 10:10, příspěvek archivován: 16.května 2018 v 16:15

I can’t be the only 50+ woman objecting to Ben Broadbent’s pejorative description of the U.K. economy as ‘menopausal’. I’ve never been more productive! How about ‘andropausal’ instead? Then you get declining potency and bonus grumpiness thrown in! https://t.co/DGFwmsRTDm

Na jeho výstup následně reagovala na Twitteru například konzervativní zákonodárkyně Claire Perryová: „Určitě nejsem jediná žena starší padesáti let, která vznáší námitky proti přirovnání britské ekonomiky k menopauze, které použil Ben Broadbent. Já jsem nikdy nebyla produktivnější! Co třeba použít  označení andropausa (mužský přechod, pozn. red.)?  Bavme se o klesající potenci a hloupé podrážděnosti.“ 

Sexistické a urážlivé

Ekonom společnosti PwC a bývalý ředitel strategie Banky Anglie označil Broadbentův komentář za „ne zrovna nejvhodnější frázi.“ Stejně tak ekonomka Kate Barkerová, jedna z mála žen, která byla v minulosti členem Výboru pro měnovou politiku, prohlásila, že výrok vnímá jako „velmi urážlivý.“ Jiní označili Broadbentovy poznámky za sexistické a obvinili ho z ageismu, tedy věkové diskriminace, píše server Bloomberg

Viceguvernér byl kvůli kritice donucen vydat prohlášení: „Omlouvám se za špatnou volbu slov v rozhovoru s Daily Telegraph a lituji, že mou interpretací došlo k urážce. Vysvětloval jsem význam slova klimakteriální, které používají ekonomičtí historici k popisu období nízkého růstu produktivity během devatenáctého století,“ píše Broadbent.