Měsíc nad meruňkovým sadem v Sasku Anhaltsku. Ovocnáři se snažili chránit...

Měsíc nad meruňkovým sadem v Sasku Anhaltsku. Ovocnáři se snažili chránit stromy zahříváním vzduchu z přenosných hořáků. (23. dubna 2024) | foto: Profimedia.cz

Mráz v Německu hubil švestky, třešně i vinice. Skepse svírá i moravské pálenice

  • 0
Dubnové noční mrazy nezlikvidovaly úrodu ovoce jen v Česku, ale i v sousedním Německu. Zasažené jsou především sady a vinice v Sasku a Braniborsku. Zemědělci v Sasku hovoří až o naprostém zničení úrody peckovin. V Bádensku-Württembersku na jihu Německa pak mrazivé teploty zničily mnohým vinařům až polovinu předpokládané úrody.

Saští sadaři letos očekávají rozsáhlé až totální škody. Předseda tamního ovocnářského svazu Udo Jentzsch televizi MDR řekl, že letos nelze očekávat žádnou švestek či třešní, poničeny byly i jabloně a hrušně. Značné škody sčítají i pěstitelé jahod a rybízu.

Přesný rozsah ztrát bude znám až v nadcházejících týdnech, už teď je ale podle Jentzsche jasné, že výpadek úrody bude pro mnoho zemědělců existenční. Jentzsch rovněž uvedl, že svaz už jedná s ministerstvem zemědělství o možném odškodnění.

Mráz popálil většinu zahrad. Dřeviny obrazí, uklidňuje přírodní zahradník

„Předpokládáme výpadky úrody od 90 do 100 procent,“ řekl šéf sdružení saských vinařů Felix Hösselbarth. Uvedl, že ohně, které mnozí vinaři ve vinicích zapalovali, škodám až při pětistupňových mrazech zabránit nedokázaly. Díky teplému a slunečnému počasí letos réva vyrašila až o čtyři týdny dříve, následné mrazy na konci dubna tak byly zničující.

Až o padesátiprocentních škodách na vinohradech hovoří württemberský svaz vinařů. Jeden z vinařů ze stuttgartského regionu místní veřejnoprávní televizi SWR řekl, že u něj škody na úrodě dosáhnou až 70 procent. Podobné mrazy region naposledy potrápily v letech 2011 a 2017.

Menší poškození hlásí z jihu Německa sadaři, alespoň pokud jde o jablka a hrušky. V případě meruněk a třešní jsou škody větší. Vážnější je situace v Braniborsku, kde podle tamního ovocnářského svazu hrozí ztráta až celé letošní úrody jablek a třešní. Braniborským sadařům nepomohlo ani kropení korun stromů vodou, aby květy ochránila ledová krusta.

Starosti v moravských pálenicích

Kvůli přetrvávajícím jarním mrazům, které decimují úrodu ovoce, očekávají problémy i čeští a moravští ovocnáři. Zprostředkovaně se výpadek úrody přenese i do pálenic. Například vedoucí pěstitelské pálenice v Buchlovicích na Uherskohradišťsku Jan Stockmann vyhlíží další slabou sezonu.

Výrazně podprůměrná přitom byla už i ta minulá. V Buchlovicích letos podle páleničáře pomrzly meruňky, ořechy a podstatná část vinné révy. Jak na tom budou švestky, jablka nebo broskve, ještě není zřejmé. Jasněji by mohlo být asi za dva týdny.

Mrazy zasáhly sady v Čechách. Škody na úrodě budou rozsáhlé, hlásí ovocnáři

Ve své zahradě pěstuje vedoucí pálenice několik druhů ovoce, naposledy ji procházel ve čtvrtek. „Broskve byly normální, švestky a durancie zatím taky. Zmrzlého nebylo nic. Ale může se stát, a to nikdo neví, že švestka, jakmile bude v půli vegetace, kvůli předchozím mrazům spadne. Na nějaké odhady je hrozně brzo. Více bychom měli vědět za 14 dní. Musíme počkat, až mrazy pominou. Jestli ale ještě dojdou květnové mrazy, tak potom to asi bude totálka,“ řekl Stockmann.

Už loňská úroda ovoce v Buchlovicích a následná sezona v pálenici byla nejslabší, co pamatuje. Vypálilo se v ní přibližně 6 500 litrů absolutního lihu. „Pálili jsme převážně kupované ovoce z Moldávie, z Polska, ze Slovenska. Tady v Buchlovicích ho bylo málo,“ uvedl vedoucí pálenice. O sezonu dřív zařízení vypálilo 9 500 litrů absolutního lihu, v předchozích letech to bylo 13 500 litrů a 24 000 litrů.

,