Výletní loď Sky Princess společnosti Princess Cruises vyplouvá na okružní...

Výletní loď Sky Princess společnosti Princess Cruises vyplouvá na okružní plavbu z britského Southamptonu. (15 .října 2021) | foto: Profimedia.cz

Zrušené plavby a menší komfort. Výletním lodím chybí personál

  • 3
Po aerolinkách a letištích dopadly potíže i na další oblíbený dovolenkový byznys, totiž na výletní plavby. Například výletní lodě společnosti Princess Cruises zrušily v posledních dnech jedenáct plaveb plánovaných na podzimní sezonu. Omezení nabídky zdůvodňují nedostatkem personálu. Tvrdí, že nemohou udržet úroveň služeb, kterou pasažéři očekávají.

Společnost Norwegian Cruise Line, další mezi lodními giganty, zase oznámila snížení kapacity výletní lodi Pride of America, která obeplouvá havajské ostrovy. Firma chce zaměstnávat převážně americké občany, což je v době nedostatku pracovní síly poměrně náročný požadavek, píše agentura Bloomberg.

Akcie tohoto lodního dopravce se minulý týden propadly o jedenáct procent krátce poté, co firma zveřejnila odhad čtvrtletních ztrát. Akcie se od té doby sice opět odrazily vzhůru, komplikace v podobě dozvuků pandemie, války na Ukrajině a hrozící ekonomické recese ovšem nezmizely.

Provozovatel výletních lodí nepřežil krizi. Crystal Cruises kvůli dluhům končí

Přestože linky výletních lodí uvolnily covidové restrikce a zájemců o plavbu je dost, situace je stále velmi nevyzpytatelná. Rušení plaveb Princess Cruises přišlo po náročných posledních měsících poznamenaných omezením některých nadstandardních služeb, jako byly třeba večírky pro věrnou klientelu. Místo toho dostávali cestující poukazy na občerstvení nebo koktejly.

Lodní dopravce se snaží bezbolestně ušetřit i jinde, a tak například zkrátil otevírací dobu palubním pizzeriím, které dosud bývaly dostupné čtyřiadvacet hodin denně po sedm dní v týdnu. Mluvčí Princess Cruises Chris Chiames ale vysvětluje, že pizza bude k mání většinu času, co jsou hosté vzhůru.

Další na seznamu je pak konec rozdávání narozeninových dortů a zavření oblíbeného čokoládového bufetu. Chiames dodává, že škrty jsou způsobené jednak problémy s nabíráním nových pracovníků a jednak snahou se obecně přizpůsobit současné poptávce.

Někteří lodní dopravci se snaží udržet seznam svých služeb kompletní, často na to ovšem doplácejí jejich klienti. Pravidelní hosté poukazují na výrazně horší kvalitu služeb.

„Po tom, čeho jsem byla v červnu svědkem, jsem zrušila rezervace na celý zbytek roku,“ uvedla jedna stálá návštěvnice výletních lodí. Mluvčí Princess Cruises Chiames viní přílišnou koncentraci hostů a neodpovídající počet zaměstnanců.

„Věříme, že si naši hosté zaslouží skvělou dovolenou a za případnou nespokojenost s personálem se samozřejmě omlouváme,“ uzavřel Chiames.

Dlouhá pracovní doba a nízký příjem

Práce na výletních lodích zatím není příliš atraktivní povolání. Advokát Jim Walker odhaduje, že méně než pět procent zaměstnanců v tomto odvětví má americké občanství. Tvrdí, že dlouhá pracovní doba a nízký příjem Američany odrazuje. Společnost Princess Cruises se proto snaží nalákat nové posily na benefity ve formě platových bonusů a větší časové flexibility.

Většinu personálu na lodích tvoří občané Filipín, Indonésie, Indie a oblasti Karibských ostrovů. Ti všichni potřebují k práci vízum, které během pandemie nebylo lehké sehnat. Americké imigrační úřady tvrdí, že počet zpracovaných víz se za poslední dva roky propadl o devadesát procent. Mnozí migranti tak přišli o své zaměstnání.

V březnu se sice čísla přiblížila své předpandemické úrovni, ale úřady se nejprve musí vypořádat s nevyřízenými záležitostmi, které se za dva roky pandemie nakupily.