Startup staví továrnu na elektrická aerotaxi. Certifikaci zatím nemá

  • 3
Americký startup Joby chystá v americkém Daytonu výstavbu továrny na elektrické konvertoplány. Pětimístné letadlo má v budoucnu firmě posloužit jako aerotaxi a investoři projektu věří. Joby získalo jako partnery například aerolinky Delta nebo Uber.

Joby své letadlo kategorie eVTOL, jak se elektrické stroje s vertikálním startem a přistáním označují, vyvíjí už čtrnáct let. V roce 2015 firma představila funkční zmenšený model, o dva roky později létající prototyp v životní velikosti – a v červnu 2023 pak produkční prototyp, tedy vzorek určený pro certifikaci. Letadlo má podle aktuálního dopisu investorům téměř dvojnásobný výkon v porovnání s vozem Tesla S Plaid, přičemž je lehčí.

Zakladatel a šéf společnosti JoeBen Bevirt agentuře Reuters řekl, že Joby rozšiřuje testovací tým, aby zvládl provést tisíce testů, které jsou pro certifikaci nutné. Cílem je zahájit komerční provoz v roce 2025. Už začátkem roku 2024 však Joby plánuje dodat první letadlo v rámci smlouvy s americkou armádou.

Investice pro vybudování továrny dosáhne podle Reuters půl miliardy dolarů, přičemž firma získala pobídky, které mohou dosáhnout až 325 milionů dolarů. Továrna má zaměstnávat na dva tisíce lidí a vyrábět 500 letadel ročně. Joby, na rozdíl od konkurenčních projektů Archer nebo Beta Technologies, které počítají s prodejem letadel leteckým společnostem a logistickým firmám, neplánuje svá letadla prodávat, nýbrž chce je provozovat ve své režii jako aerotaxi.

Joby uzavřela partnerství s americkými aerolinkami Delta, které v té souvislosti investovaly do startupu 60 milionů dolarů, dalších 140 milionů závisí na dosažení stanovených milníků. Cílem partnerství je přepravovat VIP pasažéry mezi jejich domovy a letišti, v první fázi má jít o New York a Los Angeles.

Věrozvěst zeleného letectví přichází. Britský Ecojet sází na malá letadla

Strategickými partnery Joby jsou především taxislužba Uber, která plánuje integrovat nabídku aerotaxi do své aplikace, a japonská automobilka Toyota, která pomáhá s výrobními technologiemi.

Firma měla v druhém čtvrtletí 2023 provozní ztrátu 83 milionů dolarů. Na jeho konci měla k dispozici 1,2 miliardy dolarů, z toho 280 milionů byly nové investice od investiční společnosti Baillie Gifford a od korejského SK Telecom.

V roce 2021 koupila Joby německý startup H2FLY, který vyvíjí technologie pro elektrické letadlo poháněné palivovými články na vodík. Začátkem září H2FLY uskutečnil vůbec první let takto poháněného letadla.

Letadlo na stejném principu jako Joby vyvíjí také český startup Zuri. Inovativní letadlo – létající automobil – vyvíjel také slovenský startup Aeromobil. Ten však nesehnal další kapitál a zbankrotoval.