Cesta ke smíru mezi Korejemi vede přes dálnice, dráty a kabely

  17:12aktualizováno  17:12
V posledních letech měla Severní Korea dva hlavní politické cíle – dosáhnout uznání své legitimity a začít s ekonomickou modernizací. Po summitu Kim Čong-una s Donaldem Trumpem v Singapuru je první bod blíže než kdy jindy. KLDR se teď pravděpodobně začne víc soustředit na druhou část svých plánů.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un (vlevo) a jihokorejský prezident Mun Če-in podepsali deklaraci, v níž se dohodli na naprostém jaderném odzbrojení Korejského poloostrova (27. dubna 2018). | foto: Reuters

Na začátku července podle webu The Conversation Kim požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga o stažení ekonomických sankcí. I kdyby sankce skončily, úroveň života Severokorejců se sám o sobě nezvedne.

Desítky let se totiž ekonomika Severní Koreje orientovala na těžký a zbraňový průmysl. Úroveň infrastruktury, ať již dopravní, vodohospodářské či energetické, je tak daleko za úrovní sousedů. Je zastaralá, což přiznal i sám Kin Čong-un, když jihokorejskému prezidentovi Mun Če-inovi řekl, že se cítím zahanben stavem severokorejských železnic.

Vlaky až do Číny a Ruska

Jižní Korea o problémech severního souseda samozřejmě ví, chce mu proto podat pomocnou ruku.

Fotogalerie

Během summitu korejských předáků předal Mun Kimovi USB disk, na kterém byly plány na vzájemné propojení obou států pomocí společné infrastruktury.

Hlavní částí plánu je vytvoření společné vlakové sítě, která nejen propojila Severní Koreu s jižním sousedem, ale pokračovala by i do Číny a Ruska. Investice 35 miliard dolarů (777 miliard korun) by měla mimo jiné pomoci i se stavbou vysokorychlostní dráhy propojující Soul s Pchjongjangem.

Kromě zlepšení infrastruktury se však dá předpokládat, že by takové spojenectví přineslo i další změny. Severní Korea má například nevyužité nerostné bohatství v hodnotě přibližně 133 až 222 bilionů korun. Jsou tam nevytěžené zásoby například železa či zlata a dalších vzácných kovů. Navíc by se podle nepotvrzených zpráv mohla v severokorejských mořích nacházet ropa.

Nebude to ze dne na den

Než však dojde k realizaci plánů, musí se překonat několik překážek. Technologické postupy by sice mohla poskytnout Jižní Korea, nějakou dobu potrvá, než severokorejští dělníci a inženýři naberou potřebné zkušenosti. Již dnes společnosti jako Samsung či Hyundai vyučují své severokorejské zaměstnance z ekonomických zón na hranicích. Pracovníků však bude potřeba daleko víc.

Severní Korea je země lásky, říká v kampani švédská designová společnost

Web The Conversation odhaduje celkovou cenu případné přestavby severokorejské infrastruktury na 7 bilionů dolarů (přes 155 bilionů korun). Je to stejná částka, kterou utratilo Německo pro obnovu východní části země po pádu Berlínské zdi. Nejdříve však musí Kim Čong-un si připustit, že jeho země potřebuje pomoc a musí se mezi oběmi zeměmi otevřít hranice.

K tomu se ostatně nejvyšší představitelé obou zemí zavázali při červnovém summitu, tedy alespoň k tomu, že k otevření hranic chtějí směřovat (podrobnosti o summitu v článku Uzavřeme mír a zbavíme Korejský poloostrov atomovek, slíbili Kim a Mun). V první fázi by se mohly rozšířit ekonomické pohraniční zóny, ve kterých je možné se volně pohybovat.

Archivní video: Trump a Kim podepsali historický dokument

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

Utrácet peníze za přípravu na přírodní katastrofy se vyplatí. Čtyřikrát

Obří kus ledu odpadává z čelní stěny ledovce Perito Moreno nedaleko...

Pokud se v příštím desetiletí investuje do přípravy na klimatické změny 1,8 bilionu dolarů, v ekonomických výnosech by...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Evropská úroková bazuka podle Trumpa míří na USA. Střadatelé v EU zchudnou

Ilustrační snímek

Evropská centrální banka ve čtvrtek snížila úrokové sazby a oznámila masivní nákupy dluhopisů. Banky za úložky u...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz