Podle kjótských úřadů se ve městě nachází asi 160 000 kanálových poklopů. Ty, které byly instalovány na vozovkách, mají podle listu Mainiči šimbun životnost kolem patnácti let, ty na chodnících vydrží zhruba třicet roků. Každoročně bývá měněno asi 1 500 poklopů a město je připraveno nabídnout je veřejnosti.
RECENZE: Mazlivé i hrůzu nahánějící japonské komiksové kočky |
„Začneme s prodejem tří poklopů, a pokud bude tato akce úspěšná, chtěli bychom v prodeji pokračovat,“ citoval list The Guardian jednoho z představitelů místních úřadů.
Zatímco devadesátikilogramové poklopy kanálů vyrobené v letech 1978, 1981 a 1990 jsou nabízeny za cenu 3 000 jenů (465 korun), novější poklopy mohou sběratele zajímající se o průmyslovou historii města vyjít až na 60 000 jenů (9 300 korun), píše The Guardian.
Okouzlující design kanálových poklopů ze všech 47 japonských prefektur byl rovněž zvěčněn na sběratelských kartičkách, klíčenkách, podtáccích, tričkách či plátěných taškách. Zatímco poklopy v Ósace zobrazují například tamní hrad obklopený kvetoucími sakurami, ty v Hirošimě vzdávají hold místnímu baseballovému týmu. Město Macumo se zase chlubí poklopy s vyšívanými míčky temari, které kdysi sloužily jako hračky pro děti a nyní se staly oblíbenými suvenýry.