Diskuze

H&M někde neplatí ani životní minimum, tvrdí bojovníci za férovou mzdu

Módní řetězec H&M čelí obvinění, že některým svým zaměstnancům po světě nevyplácí přiměřenou mzdu. Pracovníci v Asii i východní Evropě musí pracovat přesčas, aby se vůbec uživili. Nikdo z nich nevydělá částku blížící se existenčnímu minimu, které pokrývá základní potřeby rodiny, tvrdí aliance Clean Clothes Campaign.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MB

P.S. tato NGO sídlí v Nizozemí, je podporovaná Evropskou unií;

abychom si nemysleli, že se nás to netýká: tak na svých stránkách píší, že "made in Europe" nezaručuje fair módu; neboť v České republice, Polsku a Albánii jsou v textilním průmyslu tak nízké mzdy, že by musely být 3x vyšší, aby se z nich dalo vyžít; že jsou nuceni pracovat přesčas, který ani není proplácen.

0 0
možnosti
MB

... toto je vlastně jednoduchá matematika; v jakékoliv zemi, když vezmeme minimální mzdu dělníků v továrnách, tak lze stanovit a dobře zdůvodnit, že existenční minimum = trojnásobek této částky.

0 0
možnosti
MB

Studiem tématu (viz příspěvky níže) jsem si vyjasnila, že tato extrémistická odborová organizace se svévolně rozhodla, že existenční minimum v Bangladéši je BDT 16460 v hlavním městě a BDT 13630 v okolí hlavního města Dháky.

Bez ohledu na to, že stávají běžné měsíční mzdy v této zemi jsou 4650 BDT měsíčně pro nekvalifikované zaměstnance, a 8900 BDT pro vysoce kvalifikované.

Minimální mzda v textilním průmyslu nařízená vládou byla dosud 5300 BDT měsíčně, a dle sdělení diskutujících byla zvednuta o 50% na nátlak těch nevládních organizací. Tím se přiblížila mzdě, která je v této zemi běžná pro vysoce kvalifikované zaměstnance.

Aniž bychom posuzovali kursovní hodnotu těchto peněz, zdá se mi nevhodné a neseriózní tvrdit, že existenční minimum v nějaké zemi = 2.5 násobek běžné mzdy.

(poznámka: BDT 16460 = 4400 Kč)

0 0
možnosti
FN

Politici a aktivisti přestaňte se srét do věcí, po kterých vám nic není.

0 0
možnosti
PC

Potkáš-li kde spasitele, nakopni ho do ....

7 0
možnosti
KT

To říkával můj otec často.

0 0
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
3 0
možnosti
PB

P76e52t81r 27B85á68č17a

1. 10. 2018 20:26

bojovnici za ferovou mzdu :)) tahle doba je fakt prehled spolku, to je neco :-)

1 0
možnosti
MB

zatím kapitalistická globalizace postupuje tak, že nejdříve vysaje některé země (Taiwan), neúnosně tím navýší mzdy a musí se přesunout dále (Indonésie, Filipíny), svým vykořisťovatelským postupem přinutí ty země k rozvoji, navýšení životní úrovně a mezd v místní ekonomice, a je nutna svými chapadly zasahovat do zbývajících dosud nevinně chudých zemí (Bangladéš, Barma)

2 0
možnosti
VF

Tam jsou lidi pracovití, jen Afrika odolává

2 0
možnosti
LM

Kdyby někdo chtěl vidět hlavní problém ekonomické migrace, tak tady ho má.

Říká se tomu globalizace a kapitalismus.

Tento systém nese užitek procentu obyvatel planety a na zbytku sprostě parazituje.

Pokud firma prodává u nás výrobek za tisíc korun naši prodavači v obchodě berou minimální mzdu a hlavně, kdesi v Indii to šijí i děti za dolar na den, je mi z takové společnosti zle a nekoupím si u nich nikdy nic.

13 7
možnosti
MS

To jste napsal hezky. Já bych dokonce řekl, že my si tady u nás žijeme na úkor těch lidí na druhém konci světa. Otroctví nezmizelo, jen dnes už si otroky nevozíme domů z válečných výprav, ale necháváme je pracovat u nich doma, abychom se na ně nemuseli dívat a měli čisté svědomí.

1 7
možnosti
MB

Nějak nerozumím pojmu nucené práce. Zaměstnanec má tedy smluvenu mzdu za předpokladu, že odvede určený objem práce; např ušije dvacet kalhot nebo nasbírá dvacet pytlů brambor. Když to nestihne za 8 hodin, má na výběr dvě možnosti, buď dostat menší mzdu, nebo dělat déle a splnit úkol. Nutí ho někdo?

5 8
možnosti
DK

Existuje neco jako existencni minimum a minimalni mzda v danem state. Jestli za splneni zakladni normy dostanete sotva existencni minimum a teprve za praci pres normu sebdostanete na minimalni mzdu, jde o nucenou praci.

A ano nuti. Nuti ho potreba pokryt zakladni zivotni potreby svoje a sve rodiny. To jsou totiz casto staty, kde nemit praci znamena nemit na jidlo.

Takze vase reakce je ukazkou absolutni neznalosti.

6 0
možnosti
DK

Je to jeden z prikladu, jak negativne velke firmy pusobi na migraci. Kdyby platily na ukor svych zisku vyssi mzdy v zemich, kde vyrabeji, byl by mensi tlak na ekonomickou migraci do zemi, kde z dani ze zisku firem a jejich akcionaru plati staty socialni davky tem, kdo si doma diky vyse uvedenemu dost nemohli vydelat.

Ale to je spis o politice nez o ekonomice.

14 2
možnosti
MB

jaké vánoční ozdoby si kupujete? drahé české, nebo levné čínské?

0 0
možnosti