Platby řeckých firem se zpožďují. Češi čekají na miliardu za své zboží

  13:18aktualizováno  13:18
Zatímco tuzemští importéři by mohli na bankrotu Řecka spíše vydělat díky zlevnění dovozů, vývozci by mohli přijít o zhruba miliardu korun. Tolik mají aktuálně v pohledávkách, zejména ve výbavě kanceláří a v dopravních prostředcích. Z hlediska objemu je však obchod s Řeckem zanedbatelný.

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na celkovém tuzemském exportu Řecko tvoří 0,18 procenta. Loni české firmy dodaly Řekům zboží za 6,5 miliardy korun. Na Ukrajinu, která má také vážné ekonomické problémy, vyvezou třikrát více. Vyplývá to z analýzy Asociace malých a středních podniků ČR. Do klíčového Německa, kde končí třetina exportu, tuzemské firmy vyvezou zboží za 1,16 bilionu korun.

Export ČR do Řecka:

ICT (kancelářské vybavení, telekomunikace...): 1,5 mld. (22,2 %)
Dopravní prostředky: 1,3 mld. (19,1 %)
Kočárky, hračky, hry a sportovní potřeby: 208 mil. Kč
Elektrické přístroje: 154 mil. Kč
Polymery etylénu: 132 mil. Kč

Aktuálně mají české firmy v Řecku pohledávky za 1,1 miliardy korun. „Jedná se zcela jednoznačně o vysoce ohrožené platby, a to i přesto, že byly v různých formách garantovány tamními bankami. Naši podnikatelé v tuto chvíli nejenže nedodávají, ale ani neinkasují za dávno dodané zboží. Je třeba natvrdo říci, že řecké firmy neplatily ani v minulosti dobře a nyní je prakticky nemožné obdržet jakoukoliv platbu,“ líčí situaci předseda představenstva Karel Havlíček.

Mezi nejdůležitější exportní zboží patří kancelářské vybavení, přístroje a telekomunikace a také dopravní prostředky. Podle analýzy AMSP ČR by přechod na novou řeckou měnu „zcela významně omezil export tuzemského zboží do Řecka.“ V průměru nyní české firmy čekají na platby od řeckých partnerů 63 dní. Zásadní problém je, že řecké firmy nyní nemohou odesílat platby do zahraničí, stojí v dokumentu. Některé firmy toho prý zneužívají.

Vliv importů na českou ekonomiku je ještě menší, dovozy tvoří z celku 0,16 procenta. Dovozy tvoří zejména léky (1,2 mld., 22,2 procenta), ovoce, ořechy a zelenina (13 procent), telekomunikace a elektronika, hliník, měď a kosmetika.

Tuzemští importéři nejsou finančně ohroženi, ale dodávky se začínají zpomalovat, navíc někteří menší dodavatelé v Řecku nechtějí platby skrze banky. Není ale problém rychle dovozy z Řecka nahradit například dovozy z Itálie nebo Španělska. Zajímavé je, že mezi lety 2013 a 2014 narostl dovoz léků o 120 procent. Špatná situace v Řecku může naopak českým dovozcům pomoci.

Dovoz z Řecka

Léčiva: 1,2 mld. Kč (22,2 procent)
Ovoce, ořechy, zelenina: 723 mil. Kč, (13,8 procenta)
Telekomunikace, elektro: 661 mil. Kč
Hliník: 628 mil. Kč
Měď: 157 mil. Kč
Kosmetika: 81 mil. Kč

„Případné zhoršování pozice Řecka nebo i přechod k vlastní měně by pro naše importéry mohl znamenat zajímavé obchodní příležitosti, neboť by pravděpodobně došlo ke snížení cen vlivem oslabení nové řecké měny,“ zmínila se analýza.

Mezi cestovními kancelářemi, které každoročně vyšlou do Řecka na 350 tisíc Čechů, není důvod k nervozitě, tvrdí AMSP ČR. A nebude, pokud budou Řekové schopni zajistit základní obslužné služby, jako je lékařská péče, chod lékáren a běžný turistický servis. Na druhou stranu podle reportáže BBC se zásoby léků v řeckých lékárnách nebezpečně ztenčují (více čtěte zde).

Autor:

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Airbus představil nový koncept letadla, design křídel čerpá z přírody

Koncept Airbus Bird of Prey, představený v červenci ve Velké Británii

Největší evropský výrobce letadel Airbus před několika dny představil svůj nejnovější koncept. Jmenuje se Bird of Prey...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

OBRAZEM: Jak se žije v kampusu Huawei, kde mají i repliku Krumlova

 Huawei security guards line-up at the end of their workday at the new...

Telekomunikační firma Huawei je jednou z nejhodnotnějších čínských společností. Její technologie jsou přísně chráněné,...

Microsoft uplácel státní úředníky, teď zaplatí půlmiliardovou pokutu

Ilustrační snímek

Microsoft bude muset za své podezřelé aktivity v Maďarsku a dalších zemích zaplatit pokutu 25,3 milionu dolarů. V...

Betonáři pod palbou investorů. Snižte emise, nebo vás odstřihneme od peněz

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Masivní betonářský průmysl v čele s největšími světovými výrobci je pod tlakem skupiny investorů. Ti po firmách chtějí,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz