OTÁZKY A ODPOVĚDI: Co je nutné vědět před cestou do Řecka

  20:26aktualizováno  20:26
Zatímco evropští představitelé řeší možné vystoupení Řecka z eurozóny, turisté mají jiné starosti. Server iDNES.cz přináší odpovědi na několik otázek, jak situace v oblíbené prázdninové destinaci ovlivní návštěvníky z ciziny.

(ilustrační snímek) | foto: Invia.cz

1Hrozí turistům nebezpečí?

Slovenský DenníkN upozornil, že při bankrotu státu často dochází k rabování, násilným střetům a demonstracím. V řeckých ulicích však panuje klid a nebezpečí turistům nehrozí. „Lidé samozřejmě mohou i nadále cestovat do Řecka. V tomhle směru se nic nemění ani neděje. Ty mítinky, já bych to ani nenazvala demonstrace, byly organizované a v klidu. Nezaznamenala jsem, že by došlo k nějakým konfliktům. Lidé se vyjádřili oslavami, ale nebyly žádné potyčky,“ uvedla pro iDNES.cz česká konzulka v Athénách Blanka Kovácsová.

To potvrzuje i ministerstvo zahraničí. „Jen je tam situace, která tam před rokem nebyla, to je celé,“ řekla iDNES.cz mluvčí resortu Michaela Lagronová. Český konzulát však nevylučuje, že by se situace mohla zhoršit nebo změnit. Doporučuje proto lidem sledovat jeho webové stránky a zjišťovat si nejnovější informace.

2Je v zemi dostatek jídla, léků a dalších základních věcí?

Britská BBC uvedla, že řeckým lékárnám docházejí léky, protože vládní pravidla dovolují mít jen omezené zásoby (více čtěte zde). Stejně tak se mluví o docházejícím jídle v supermarketech, ve kterých údajně zůstávají jen prázdné police. „Možná se stane, že ve městech mimo turistické oblasti k něčemu takovému dojde, ale ve vyhledávaných destinacích by měla být situace odlišná,“ řekl iDNES.cz mluvčí cestovní kanceláře Invia Michal Tůma.

V médiích se také objevilo prohlášení šéfa německo-řecké obchodní komory Athanassiose Kelemise, který varoval, že řecké hotely mají nedostatek jídla, protože se zásobí pouze na deset dní. „Lidé nám začali hned volat, jak to je. My všem říkáme, že to tak není a tohle vyjádření je podle nás vyjádření obchodní komory, která bojuje za zájmy svých členů. Je to především apel na politiky, ale je to velké strašení klientů,“ upozornil mluvčí CK Čedok Jan Osúch.

Podle mluvčího EXIM tours Stanislava Zímy se dodavatelům platí stejně jako dřív pomocí internetového bankovnictví, a hotely proto mohou být předzásobeny dopředu.

3Dá se vybírat z bankomatů?

Řecko kvůli možnému kolapsu zavřelo minulý týden banky. Místní mají povolený denní limit 60 eur (zhruba 1 600 korun) na výběr z jedné karty. Ačkoliv limit neplatí pro zahraniční a kreditní karty, v bankomatech rychle docházejí peníze. Předpokládá se, že dojdou nejprve na ostrovech a poté na pevnině.

Řecká krize

České ministerstvo zahraničí už dříve vydalo doporučení, aby se lidé zásobili před dovolenou hotovostí, protože některé bankomaty mohou být mimo provoz. “My jsme radili, aby si vzali dostatečnou hotovost, aby je nezastihl problém, že nebudou mít dost peněz. Je třeba uvážit komplikovanou situaci, která tam je a bude trvat i nadále,“ uvedla Lagronová.

Podle Osúcha to však není velká změna oproti dřívějšímu stavu. „Typický český klient létá do Řecka se stravováním all inclusive a vymění si v Česku peníze na výlety, na suvenýry a drobnosti. Teď jenom vysvětlujeme, že to není doporučení, ale že je to nutné,“ sdělil mluvčí Čedoku.

4Kolik si mají lidé s sebou vzít peněz?

„Už jenom s ohledem na to, že většina výletů se platí na místě právě za hotovost, tak doporučujeme 50 až 100 euro na den na rodinu. Těch padesát je minimum, sto je optimální,“ dodal Tůma.

Cestovní kancelář EXIM tours naopak klientům radí, aby množství hotovosti zvážili vzhledem k rizikům krádeží a brali si jen to nejnutnější. „Klienti mají ve valné většině služby předplacené a peníze potřebují jen na platbu za výlet nebo suvenýr. Z 95 procent mají vše zaplacené už z Česka,“ uvedl mluvčí Zíma. Je tak podle něj na uvážení každého klienta, co všechno si bude chtít na místě kupovat.

5Jak je to s placením kartou?

Kreditní karty jako MasterCard nebo VISA by měly být přijímány jako doposud. „Máme ověřené, že se karty přijímají. V hotelích, které jsme ověřovali, jsou veškeré platby kartou bez problémů,“ uvedl Tůma. To, že menší obchody a restaurace karty odmítnou, se však vyloučit nedá.

6Dá se půjčit auto?

Společnosti poskytující pronájem vozů začaly podle BBC v některých případech přijímat jen hotovost a nechtějí přijímat karty ani šeky. „Pokud by se krize dotkla dopravy, například že by si turisté nemohli kvůli nedostatku pohonných hmot půjčit auto, postihne to jen zlomek klientů,“ uvedl už dříve mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Podle posledních zpráv je však pohonných hmot v zemi zatím dostatek.

7Je možné si připojistit vyšší obnos peněz?

S větším obnosem peněz hrozí riziko krádeže. Některé britské pojišťovny nabízejí klientům dvojnásobné krytí v případě ztráty nebo odcizení hotovosti. Lidé si mohou proti odcizení pojistit 600 liber (asi 22 920 korun).

Fotogalerie

České pojišťovny podobné služby zatím nenabízejí. „Takovou variantu jsem nezažil. Že by někdo vezl velkou hotovost, kterou by mu tam ukradli a pojišťovna mu to nahradila, to se obávám, že takhle to nejde,“ řekl iDNES.cz mluvčí pojišťovny Allianz Václav Bálek.

České cestovní kanceláře tak vybízejí klienty k investici do pronájmu trezoru a k větší obezřetnosti v případě, že vezou větší obnos peněz. „Existuje doporučení, aby rodiny nenechávaly své peníze na jednom místě mimo trezor. Když jdou do města nebo na pláž, tak nenechávat všechno v jednom batohu,“ dodal Osúch.

8Pokud Řecko opustí eurozónu, půjde ještě platit eurem?

Lidé na dovolené nemusí panikařit. Pokud Řecko opustí eurozónu, bude trvat nejméně 18 měsíců, než se znovu zavede drachma a během té doby se bude dál platit eurem, uvedla BBC.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Žádné slitování. Za vraždu evropských turistek dostali v Maroku trest smrti

Abdessamad Ejjoud, šéf teroristické buňky, který zavraždil jednu ze...

Marocký soud ve čtvrtek odsoudil tři muže k trestu smrti za loňskou vraždu dvou skandinávských turistek v pohoří Vysoký...

Ministři vnitra EU se neshodli na řešení migrace. Znovu jednají v pondělí

Tisíce migrantů v honduraském městě Santa Rosa de Copan (14.10.2018)

Ministrům vnitra členských zemí Evropské unie se na čtvrteční neformální schůzce v Helsinkách nepodařilo dosáhnout...

VIDEO: Americkému letadélku vypovídal motor, přistálo na moři u pláže

Přistání ultralehkého letadla do moře

Nouzové přistání do moře zvolil po problémech s motorem americký pilot ultralehkého letadla. Svůj stroj navedl v úterý...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz