S takovou zprávou přišli analytici Erste Bank.
V minulých týdnech některá zahraniční média označila region střední a východní Evropy za ohnisko problémů eurozóny. Proti špatné interpretaci ekonomických dat se ohradila Česká národní banka. - více zde
Analytici Erste ale na základě přezkoumání souborů dat, použité metodiky a způsobu logického uvažování prohlašují, že údaje v konsolidované zprávě Banky pro mezinárodní vypořádání (BIS) byly chybně interpretovány, což nafouklo scénář zadluženosti zemí střední a východní Evropy do nepřiměřené velikosti.
"Na základě současných zpráv by mohl vzniknout dojem, že země střední a východní Evropy jsou vysoce zadluženým regionem. Pravý opak je pravdou: státy s nejvyšší úrovní zadluženosti ve střední a východní Evropě se pouze přibližují průměru eurozóny," shrnul vedoucí makroanalytik pro střední a východní Evropu v Erste Group Rainer Singer.
Německo si půjčilo přes dva biliony dolarů
Alarmující byla například zpráva, že východní Evropa si v zahraničí půjčila 1,7 bilionu USD a v roce 2009 musí splatit částku ve výši 400 miliard USD, popřípadě prodloužit její splatnost.
"Tento číselný údaj (1,7 bilionu USD) zahrnuje jak peníze vypůjčené v zahraničí, tak i úvěry poskytované a v rozhodující míře financované lokálními pobočkami zahraničních bank na místních trzích," zdůraznil vedoucí makroanalytik pro střední a východní Evropu v Erste Group Juraj Kotian.
Například Německo si v zahraničí půjčilo 2,3 bilionu USD, Nizozemsko 1,9 bilionu USD a Británie 4,5 bilionu USD.
Závazky české ekonomiky vůči bankám uvedeným ve zprávě BIS dosáhly 55 miliard USD a současně jim Česko poskytlo 26 miliard USD. Skutečný vypůjčený obnos české ekonomiky tak činí 29 miliard USD, což představuje jen sedminu z celkových zahraničních pohledávek ve výši 191 miliard USD obsažených ve zprávě BIS.