Když se odtrhneme, budeme bohatí. Máme ropu a whisky, věří Skoti

  4:00aktualizováno  4:00
Stoupenci skotské nezávislosti si nepřipouštějí, že by se jim v novém státu mohlo dařit špatně. Bude je živit vývoz ropy, lososů nebo pravé skotské whisky. Experti však varují, že bude skotská ekonomika zcela závislá na exportu a výrazně do ní zasáhne cena ropy.

Podle posledních průzkumů by pro samostatnost Skotska hlasovalo 46 procent voličů, pro jednotnou Británii pak 54 procent | foto: AP

Na mapě Evropy možná přibude nový stát. Skotové v čtvrtek hlasují, zda setrvají ve Spojeném království, anebo z něj vystoupí. Když vyhraje „Yes“ pro odtržení, zrodí se do roku 2016 nový stát Skotsko s pěti miliony obyvatel. „Stará dobrá velmoc“ Británie by se velikostí propadla pod Itálii.

Hlasování

Hlasování začalo v 8 hodin ráno, volební místnosti se zavřou ve 23 hodin. Během noci budou předběžné výsledky založené na dotazování voličů po odchodu z místnosti. Konečné výsledky budou známy v pátek ráno.

Ano a Ne skotské nezávislosti na domě v Edinburku

Ano a Ne skotské nezávislosti na domě v Edinburku

Poslední tři průzkumy dávají náskok 52 ku 48 těm, kdo chtějí celistvost království zachovat. Protože nerozhodnutých je stále mnoho, čeká se, že hlasování může skončit velmi těsně.

Skotsko je nyní ekonomicky velmi sebevědomé, proto je možnost odchodu větší, než byla kdy v minulosti. V takovém případě se rozjede vyjednávání mezi Edinburghem a Londýnem i Bruselem o tom, jakou měnu přijme a jestli může setrvat v EU. Brusel už dal najevo, že to možné nebude.

Teoreticky by Skotsko bylo bohatým státem, tím příznivci odtržení argumentují nejvíc. HDP přepočtený na obyvatele by vzrostl z 35 na 39 tisíc dolarů včetně štědrých příjmů z ropných nalezišť v Severním moři, skotské, lososů a turistiky.

Průměrný Skot by byl v přepočtu toho, co stát vyprodukuje, „bohatší“ než Angličan, Francouz či Japonec. Velikostí ekonomiky byl šlo o stát jako Nový Zéland. Co však zastánci samostatnosti neřeší, jsou náklady, které lze dnes jen obtížně vyčíslit. Potíže by přinesly přerostlé banky, dluhy a nejistota.

Skotsko bude závislé na ceně ropy, varují banky

Skotská ekonomika se nejvíce opírá o ropu a plyn, ty by tvořily zhruba 20 procent všech příjmů. Stranou však stojí, že zásoby klesají a většina ložisek leží v oblastech, které touží v Británii zůstat. Energeticky se Skotsko opírá o kombinaci zelené energie s jadernou.

Fotogalerie

Nepřiměřeně závislé je však na bankách a pojišťovnách, více než Irsko a Island před krachem. Objem bankovních aktiv dosahuje 1254 procent ekonomiky. Navíc Royal Bank of Scotland, kdysi největší banka světa, varuje, že přesune centrálu do Londýna.

Třetí pilíř ekonomiky stojí na potravinářství. Skotsko produkuje a vyváží ve velkém lososy a samozřejmě whisky. Ročně se za hranice vydá 1,3 miliardy lahví a polovina z nich nese značku gigantů Diageo nebo Pernod Ricard, výroba tohoto alkoholu tvoří kolem 12 procent HDP. Přesto čtvrtina zaměstnaných pracuje pro veřejný sektor, daleko více než ve zbytku Británie.

Ekonomika Skotska by podle Deutsche Bank velmi závisela (až 70 procenty) na vývozu, kam by se nově počítal i obchod s Británií. Ještě více by Skotsko muselo dovážet a také státní rozpočet by končil v největším minusu ze zemí EU. Zásadní by bylo udržení měnové unie s Londýnem, jinak by nová skotská měna nebezpečně závisela na ropných zásobách a ceně ropy.

Politicky by kladný výsledek referenda podpořil další separatisty ve světě, ale mohl by přispět i k odchodu Británie z EU, protože Skotsko patří k jeho eurofilní části. Avšak i když zvítězí odpůrci odtržení, i tehdy se království změní. Premiér David Cameron slíbil Skotům větší samostatnost a moc.

Historické okamžiky. Skotsko a jeho osud:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Americké aerolinky obviňují mechaniky za zrušené a zpožděné lety

Letadlo společnosti American Airlines (14. května 2019)

American Airlines žalují odborové svazy, které zastupují jejich mechaniky. Podle společnosti mohou za 2 200 zpožděných...

Restaurace Jamieho Olivera krachují. Může za to brexit, tvrdí britská média

Jamie Oliver a jeho patnáctiminutový falafel wrap.

Skupina restaurací vlastněných proslulým britským kuchařem Jamiem Oliverem v úterý přešla pod nucenou správu. Podle...

Německá vláda si kvůli častým poruchám letadel koupí tři nové airbusy

Německá kancléřka Angela Merkelová odchází z tradiční letní tiskové konference...

Německá vláda si u evropského výrobce Airbus závazně objednala tři stroje Airbus 350 XWB. Stala se tak prvním státním...

Najdete na iDNES.cz