Skotsko zůstane součástí Británie, separatisté v referendu prohráli

  6:25aktualizováno  16:15
Referendum o nezávislosti Skotska vyhráli odpůrci odtržení země od Velké Británie. A jejich náskok je překvapivě vysoký, podle konečných výsledků dostali přes 55 procent hlasů. Šéf nacionalistů Alex Salmond porážku uznal. Britský premiér David Cameron přislíbil skotskému parlamentu větší pravomoci.

Po sečtení všech 32 okrsků získali odpůrci skotské samostatnosti přes 55,3 procenta hlasů. Celkem tedy proti odtržení od Británie hlasovalo více než dva miliony Skotů. Stoupenci odtržení získali 44,7 procenta, což činí 1,6 milionu hlasů, uvedla BBC.  Celková volební účast se zastavila na 84,59 procentech.

Skotská volba

Separatisté, kteří usilovali o ukončení 307 let trvající unie Skotska s Anglií, sice uspěli v největším skotském městě Glasgow, kromě toho však ovládli pouze tři další okrsky, což na celkové vítězství nestačilo.

Šéf nacionalistů Alex Salmond kolem půl osmé ráno SELČ porážku uznal. „Přijímám rozhodnutí Skotů a vyzývám Skotsko, aby přijalo demokratický verdikt skotského lidu,“ řekl. Hlasy 1,5 milionu lidí, kteří byli pro odtržení Skotska, jsou však podle jeho slov velmi významné. Na twitteru se objevil snímek, jak se smutnou tváří odjíždí autem.

Také vedoucí kampaně za nezávislost Skotska Nicola Sturgeonová mezitím přiznala porážku. „Opravdu cítím zklamání, že se nám s těsným rozdílem nepodařilo zajistit volbu pro Ano,“ řekla televizi BBC.

Britský premiér David Cameron brzy ráno blahopřál Alistairu Darlingovi, který vedl kampaň proti skotské nezávislost. „Gratuloval jsem mu k dobře vedené kampani,“ uvedl ministerský předseda na svém twitteru. 

19.září 2014 v 04:30, příspěvek archivován: 19.září 2014 v 07:26

Look at his happy little face #indyref pic.twitter.com/Lu8bO9Xhf4

V krátkém vystoupení před svým sídlem v londýnské Downing street č. 10 poté přislíbil Skotům vyšší pravomoci. „Je to příležitost, jak vylepšit náš společný stát,“ prohlásil. Návrh zákona, který upraví pravomoci skotského parlamentu, bude podle Camerona připraven v lednu. O něm však bude hlasovat až nový parlament, který vzejde z voleb v květnu příštího roku. Podle dosud zveřejněných návrhů by Skotové měli mít především větší pravomoci při vybírání daní. Cameron dodal, že stejné pravomoci by měl v budoucnu získat i Wales a Severní Irsko.

Cameron také pogratuloval všem Skotům bez ohledu na to, jak hlasovali. „Skotský lid promluvil a je to jednoznačný výsledek. Rozhodli se, že naše země zůstane pohromadě. Mám z toho obrovskou radost. Zlomilo by mi srdce, kdyby mělo Spojené království skončit,“ sdělil Cameron.

Také vicepremiér a šéf liberálních demokratů Nick Clegg v pátek ráno ocenil, že „Skotové přijali toto závažné rozhodnutí zachovat naši rodinu národů pro příští generace“. Zdůraznil, že je zapotřebí splnit slib a poskytnout Skotům nové pravomoci. Podle něj je skotské referendum také „novou kapitolou... širších ústavních změn v celé unii“.

Výsledky skotského referenda uvítal i předseda Evropské komise José Barroso. Výsledek podle něj prospěje spojené, otevřené a silné Evropě, kterou jeho komise prosazuje. „Vítám rozhodnutí skotského lidu zachovat jednotu Spojeného království,“ uvedl Barroso v prohlášení. Komise podle něj vítá fakt, že skotská vláda i obyvatelé v debatách o možné nezávislosti v minulých letech opakovaně potvrzovali svůj „evropský závazek“.

Ve kterých skotských volebních okrscích zvítězili příznivci samostatnosti

Ve kterých skotských volebních okrscích zvítězili příznivci samostatnosti

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen ve svém prohlášení připomněl, že Británie je zakládající člen aliance. Je přesvědčen, že tato země nadále bude hrát v NATO významnou roli a bude spojence posilovat. „Myslím, že evropským institucím se nyní ulevilo. Nemusí čelit otázce, jak naložit se skotskou žádostí o vstup,“ míní Fabian Zuleeg z bruselského Střediska evropské politiky (EPC). Unie by si ale podle něj z vývoje měla vzít poučení. „Neexistovaly žádné plány, žádné návrhy, jak se s takovou případnou situací vlastně vypořádat,“ tvrdí.

Do řad zahraničních gratulantů k výsledkům skotského referenda se odpoledne přidal španělský premiér Mariano Rajoy, jehož vláda se potýká s hrozbou odtržení bohatého Katalánska. Rajoy je podle španělské agentury EFE „velmi šťasten“ ze zpráv o výsledku skotského hlasování. „Jsme potěšeni, že Skotsko chce s námi zůstat. Voliči si vybrali mezi segregací a integrací, mezi otevřeností a izolací,“ řekl španělský premiér.

Výsledky referenda ocenil také americký prezident Barack Obama. „Debatou, diskuzí a vášnivým, ale mírumilovným rozhodováním (Skotové) připomněli obrovský příspěvek Skotska Spojenému království i světu,“ uvedl Obama. Zároveň připomněl, že Spojené státy nemají bližšího spojence než Británii. „Těšíme se na další rozvíjení našich silných a výjimečných vztahů se všemi obyvateli Velké Británie a Severního Irska,“ dodal.

Úspěch v Aberdeenu, zklamání z Glasgow

Velkým úspěchem pro unionisty se stal výsledek z třetího největšího skotského města Aberdeen, kde získali téměř 59 procent hlasů. Úspěšně pro ně dopadlo například hlasování na ostrovech Orkneje a Shetlandy, na Západních ostrovech či v okrscích Renfrewshire, Midlothian, East Lothian, Stirling, Falkirk či Angus. Velmi těsně zvítězili zastánci unie v okrsku Inverclyde. Naopak hlasování v Dundee oživily slábnoucí naději na úspěch stoupenců nezávislosti. „Ano“ zde řeklo 57,3 procenta voličů.

Fotogalerie

V oblasti nejlidnatějšího skotského města Glasgow byla s 75 procenty jedna z nejnižších účastí v celém Skotsku. Separatisté zde slavili triumf s téměř 54 procenty, to však na zvrat průběžně velkého náskoku nestačilo.

V Edinburghu, kde sídlí skotský parlament,  získali separatisté jen 38,9 procenta hlasů. „To je tedy opravdu nečekané Waterloo,“ uvedl londýnský zpravodaj Radiožurnálu Jiří Hošek na svém twitteru.

Tisíce Skotů očekávaly konečné výsledky v hospodách a barech, které zůstaly otevřeny přes noc. Hlasování provázelo několik drobných incidentů. V Dundee například sčítání zdržel falešný požární poplach. Glasgowská policie zase vyšetřuje údajný volební podvod týkající se přibližně deseti volebních lístků.

Historické okamžiky. Skotsko a jeho osud:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Na summitu Trump s Johnsonem slibují velké věci, v ulicích zuří nepokoje

Britský premiér Boris Johnson (vlevo) a americký prezident Donald Trump na...

Summit skupiny G7 ve francouzském Biarritzu pokračoval nedělním setkáním vrcholných představitelů USA a Velké Británie....

Začal summit G7. Na jih Francie se sjely hlavy ekonomicky vyspělých států

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron na...

Ve městě Biarritz na jihu Francie začal summit sedmi ekonomicky vyspělých zemí světa G7. Hlavními tématy jednání budou...

Horší než horor. Rumuny vyděsily vraždy a bída v psychiatrických léčebnách

Hororová léčebna. Rumuny pobouřilo odhalení opozičního poslance.

Přeplněné pokoje, padající omítka a špína v koupelnách. Rumuny vyděsily záběry z psychiatrické léčebny na severu země....

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz