Luxusní vily od společnosti Amali

Luxusní vily od společnosti Amali | foto: Amali Properties

Přepych na umělých ostrůvcích. V Dubaji ožívá projekt luxusních vil

  • 0
Uměle vybudované souostroví ve tvaru mapy světa se po léta považovalo za symbol excesů, které Dubaj přivedly na pokraj bankrotu. Nyní se potomci miliardářského developera snaží projekt oživit a nabízejí vily u pláže, jejichž cena začíná na 13,6 milionu dolarů, tedy zhruba 318 milionech korun.

Třiatřicetiletý Ali Sajwani a jeho devětadvacetiletá sestra Amira plánují na ostrově postavit čtyřiadvacet rezidencí, plážový klub a dvě přistávací plochy pro vrtulníky spolu s vyhrazenými kotvišti pro lodě, informuje Bloomberg.

Prémiové vily na ostrově Amali spadají pod souostroví The World (Souostroví Svět) u pobřeží Dubaje a nabízejí sedm různých architektonických stylů s panoramatickým výhledem na Palm Džumeira a další dominanty emirátu. Vilová komunita se rozkládá na celkové ploše o rozloze více než 111 tisíc metrů čtverečních a spojuje ostrovy nazvané Uruguay a São Paolo.

„Z plánovaných čtyřiadvaceti sídel jsme už devatenáct prodali,“ uvedl Ali Sajwani, jehož otec Hussain Sajwani je zakladatelem soukromé developerské společnosti Damac Properties PJSC. Její majetek podle Bloomberg Billionaires Index činí 3,2 miliardy dolarů, tedy zhruba 75 miliard korun.

Souostroví The World je skupina malých uměle vybudovaných ostrovů ve tvaru mapy světa, které se nachází ve vodách Perského zálivu u pobřeží Dubaje ve Spojených arabských emirátech.

Souostroví The World dokončila v roce 2008 státem vlastněná společnost Nakheel PJSC. Projekt vyšel na třináct miliard dolarů (304 miliard korun) a zahrnuje více než 250 ostrovů v Perském zálivu.

Developerská společnost, která vytvořila také proslulé dubajské ostrovy ve tvaru palem, však pozastavila práce na všech svých projektech, jakmile koncem téhož roku udeřila úvěrová krize. Hrozbu klesajících cen a rostoucích dluhů mateřské společnosti Dubai World nakonec odvrátila záchrana ze strany sousedního Abú Zabí.

Palm Islands vypadající jako palmy v Dubaji. (1. prosince 2023)

Od té doby se situace obrátila a emirát je nyní jedním z nejlukrativnějších trhů s nemovitostmi na světě. Ceny bytů, nájemné i prodeje dosáhly rekordních hodnot, k čemuž přispěl příliv movitých kupujících z celého světa.

Prodeje sídel prudce vzrostly a Dubaj v roce 2023 zaznamenala 431 transakcí s domy v hodnotě nejméně deseti milionů dolarů, což bylo podle údajů poradenské společnosti Knight Frank nejvíce ze všech měst na světě.

Tento boom pomohl Dubaji oživit projekty, které téměř patnáct let ležely ladem. V posledních několika měsících přilákaly davy kupujících například projekty na Palm Jebel Ali, největším ze známých umělých ostrovů ve tvaru palmy, nebo na ostrovech Deira. Někteří z nich stáli fronty na domy za pět milionů dolarů.

Náročný projekt

Stavba vil na souostroví The World bude náročná. Na místo se lze dostat pouze patnáctiminutovou plavbou lodí z města a základní infrastruktura, jako je voda a elektřina, není snadno dostupná.

„Bude to také nákladný proces, protože developer bude muset provést bagrovací práce, provést úpravy půdy a moře a postavit kolem ostrova podmořskou zeď, aby udržoval pláže pro zákazníky,“ řekl Sajwani.

Podle jeho slov firmu na tento úkol připravila práce na výstavbě resortu na Maledivách, který bude spravovat hotel Mandarin Oriental.

Že za povodně v Dubaji může očkování mraků? Ne, změna klimatu, míní experti

„V minulosti bylo na území města k dispozici spousta pozemků u pláže,“ řekl Sajwani. „Dnes je dubajské pobřeží tak trochu vyčerpané a souostroví The World je jedním z posledních projektů, kde máte nedotčené pláže a křišťálově čistou vodu, a to nás povzbudilo k tomu, abychom se na ostrovy vydali a rozvíjeli zde svou činnost.“

Rezidence budou mít rozlohu od více než jednoho tisíce až po 3 251 metrů čtverečních a nabídnou nerušený výhled na moře a ikonické panorama města.

Problematická historie

Sourozenci Sajwaniovi nejsou prvními, kdo staví na souostroví, kde mají ostrovy jména po zemích a městech, i když samotné masy pevniny se tvarům těchto míst nepodobají.

V roce 2022 otevřela společnost Anantara Hotels & Resorts na „jihoamerické“ části souostroví hotel se 70 pokoji a ještě předtím vyrostl na ostrově Libanon plážový klub. Projekt však zůstal z velké části opuštěný a dodnes připomíná časy dubajského realitního šílenství.

Před více než deseti lety začala na jednom z ostrovů pracovat také rakouská společnost Kleindienst Group s projektem známým jako Srdce Evropy. Stavbu v průběhu let provázela zpoždění, ale developerovi se nakonec na začátku letošního roku podařilo slibovaný hotel Cote d’Azur Monaco otevřít.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz