Papež František.

Papež František. | foto: AP

Katolíci chtějí vydělávat na šíření dobra, papež je v tom podporuje

  • 22
Katolické investiční fondy se tradičně vyhýbají oblastem, které nejsou v souladu s církevním učením. Nyní ale roste zájem o investice „s dopadem“, tj šetrné nebo ohleduplné investování, jejichž prostřednictvím se šíří sociální dobro.

Některým investorům s katolickým vyznáním už nestačí nedávat peníze těm, kdo škodí. Chtějí, aby jejich investice pomáhaly těm nejchudším. Hlava jejich církve papež František je v tom podporuje.

Od roku 2014 Vatikán pořádal už tři konference zaměřené na tzv. dopadové investice (anglicky impact investing - investování s ohleduplností na udržitelný růst a pomoc chudým). Jedna se konala letos v červnu. V úvodu papež František vyzval finanční trhy, aby sloužily zájmům lidí a obecnému dobru lidstva.

Zapojení papeže vyvolalo mezi věřícími zájem o investování s dopadem, tvrdí Beth Collinsová, šéfka dopadových investic v humanitární a rozvojové agentuře americké katolické církve Catholic Relief Services (CRS). Sama agentura dala na investice s dopadem kolem čtyř milionů dolarů (91 milionů korun), píše CNN

Jde například o půjčku firmě, která vyrábí produkty s vanilkou od farmářů z Madagaskaru. Peníze na jedné straně pomůžou pěstitelům, a investorům pak přinesou úroky, které se dál investují.

Zájem věřících potvrzuje i šéf Global Impact Investing Network Amit Bouri. Podle něj za tím je jednak inspirace slovy papeže, ale také uvědomění si, že investoři mohou jít dál, než jen vyřazovat společnosti vyrábějící tabák, zbraně nebo alkohol. 

„Lidé nechtějí jen dávat ruce pryč od určitých výrobků a služeb, chtějí svůj kapitál konstruktivně využít,“ vysvětluje kněz Seamus Finn z investičního fondu OIP Investment Trust, který spolupracuje s více než dvěma stovkami katolických organizací. Fond podle Finna vložil do dopadových investic 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun). Jde například o společnost soukromého kapitálu 8 Miles Fund, která podporuje farmáře a další podnikatele v Africe. 

Catholic Relief Services připouští, že dobročinné skupiny, zvlášť ty náboženské, mají občas problém uznat, že se dá konat dobro a zároveň z toho finančně těžit. Podle Finna se ale tento postoj pomalu mění.