Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Mazaný chlebodárce chudých zemí. Čína upevňuje pozici globálního věřitele

  12:00
Podle oficiálních čísel se čínské půjčky rozvojovým zemím za poslední dekádu ztrojnásobily. Celkové závazky vůči Číně však dosahují pravděpodobně ještě vyšších násobků. V úvěrových smlouvách si totiž asijská velmoc diktuje zvláštní podmínky, například takové, které dlužníkům zakazují reportovat o existenci dluhu. Před čínskou rolí globálního věřitele nyní varují odborníci.

Ilustrační snímek. | foto: Reuters

Když před dvěma roky začala pandemie, rozhodla se skupina nejbohatších zemí světa zvaná Pařížský klub, že svým dlužníkům – nejchudším státům – odloží splátky dluhů, aby se kvůli pandemickým výdajům a ekonomické recesi nedostaly do platové neschopnosti. O moratorium překvapivě projevilo zájem jen 42 ze 73 možných zemí.

Iniciativa Pařížského klubu skončila společně s rokem 2021. Celkově se během dvou let odložily platby ve výši 12,7 miliard dolarů (274 miliard korun), což je mnohem méně, než se původně odhadovalo. Za vlažný zájem může podle předsedy Pařížského klubu Emmanuela Moulina mimo jiné i největší věřitel chudých zemí – Čína. Odhaduje se, že tato asijská země stojí za dvěma třetinami dluhů zemí s nízkými a nižšími středními příjmy.

Rumová diplomacie. Tchaj-wan koupil tisíce lahví litevské lihoviny

„Některé země se rozhodly nepožádat o prodloužení, protože si nechtěly zadělávat na problémy s Čínou,“ tvrdí Moulin pro Financial Times. „Země raději vyjednávaly s Čínou a dalšími věřiteli o nových penězích, než aby požádaly o pomoc v rámci iniciativy,“ dodává.

Ze strachu, že do budoucna ztratí přístup k čínské kase (která se zdá být bezedná), země raději volí splácení, a pokud na něj nemají, půjčí si další peníze, míní Moulin. 

Nutno poznamenat, že Čína v rámci iniciativy rovněž poskytovala odklady splátek. Podle odhadů neziskové organizace Jubilee Debt Campaign dokonce odložila platby ve výši 5,7 miliard dolarů, zatímco členské státy Pařížského klubu poskytly moratorium „jen“ na 4,5 miliardy dolarů. 

Možná i proto Moulin své stížnosti na účet asijské velmoci nakonec mírnil. „Nemůžeme si stěžovat na účast Číny v rámci iniciativy. Způsob, jakým to implementovali, byl velmi spravedlivý,“ dodal předseda Pařížského klubu. 

Pevné pouto, skryté dluhy

V čem je tedy problém? Odborníci již delší dobu upozorňují na to, že Čína si v úvěrových smlouvách klade netradiční podmínky. Nedělá nic vyloženě predátorského, spíš je velmi mazaná. Dluh propojuje s dalšími závazky a země si tak svým způsobem k sobě poutá. 

Východní Evropou se šíří únava z Číny. Proč teď přitahuje Tchaj-wan

Studie z loňského března například tvrdí, že úvěrové kontrakty mezi Čínou a jejími dlužníky obsahují neobvyklé doložky o důvěryhodnosti, které dotčeným zemím zakazují prozradit podmínky nebo dokonce existenci dluhu.

BBC uvádí, že čínské půjčky zemím s nižšími a středními příjmy se za poslední desetiletí ztrojnásobily a do konce roku 2020 dosáhly 170 miliard dolarů (zhruba 3,7 bilionů korun). Avšak kvůli zmíněným doložkám o důvěryhodnosti budou pravděpodobně celkové závazky vůči Číně výrazně vyšší, než naznačují oficiální čísla.

Americké výzkumné pracoviště AidData, které se na zmíněné studii podílelo, odhaduje, že polovina čínských půjček rozvojovým zemím není uvedena v oficiálních statistikách. Často jsou půjčky vedené mimo vládní účetní bilance i díky tomu, že putují do státních společností, bank a soukromých institucí, nikoliv přímo od státu k státu. 

„Celkově smlouvy využívají kreativní design k řízení úvěrových rizik a překonávání překážek vymáhání, což ukazuje Čínu jako silného a obchodně zdatného věřitele rozvojového světa,“ píše se ve studii.

Globální HDP se brzy dostane přes 100 bilionů dolarů. Poroste Čína a Indie

Jako příklad uvádí smluvní vztah Ekvádoru s Čínskou rozvojovou bankou (CDB). Ta v roce 2010 poskytla půjčku ekvádorskému ministerstvu financí ve výši jedné miliardy dolarů. 

Využití půjčky je rozděleno do dvou balíčků. Osmdesát procent závazku je volně k dispozici Ekvádoru k financování projektů infrastruktury, těžby a dalších oblastí. Zbývajících 20 procent je určeno na nákup zboží a služeb od vybraných čínských dodavatelů.

Půjčka je navíc zajištěna samostatnou smlouvou o prodeji a nákupu ropy mezi ropnými společnosti PetroEcuador a PetroChina. Tato dohoda stanovuje, že PetroEcuador musí prodávat alespoň 380 tisíc barelů topného oleje měsíčně a 15 tisíc barelů surové ropy denně společnosti PetroChina. 

Ta za ropu platí na účet, který si společnost PetroEcuador musela otevřít u CDB v Číně, a který se tím pádem řídí čínským právem. Účet vlastně čínské bance slouží jako pojistka. Pokud by Ekvádor přestal své závazky splácet, sáhla by si CDB pro peníze do zmíněného účtu.

Varování šéfa tajné služby

Nad otázkou čínské role jako globálního věřitele se nedávno pozastavil i šéf britské tajné služby MI6 Richard Moore. V exkluzivním rozhovoru pro BBC mluvil o „dluhových pastech“, které Čína na chudé země líčí, aby nad nimi získala vliv.

„Prostřednictvím dluhových pastí byli Číňané schopni získat významné přístavy, které mají potenciál stát se vojenskými zařízeními,“ uvedl Moore. Odkazoval tím na kontroverzní příklad Srí Lanky. 

Covid bere především chudým. Bohatí dál bohatnou, zjistili ekonomové

Ta se před lety pustila do rozsáhlého přístavního projektu, který podpořili právě čínské miliardové investice a čínští dodavatelé. Jenže projekt se ukázal jako ekonomicky nevýhodný a nenávratný.

Srí Lanka proto výměnou za další investice svolila k odevzdání kontrolního 70procentního podílu čínské státní společnosti China Merchants na 99 let. 

BBC rovněž uvádí, že Čína má tendenci půjčovat za vyšší úrokové sazby než západní vlády. S přibližně čtyřmi procenty se tyto půjčky blíží sazbě na komerčním trhu a jsou až čtyřikrát vyšší než u typické půjčky od Světové banky.

Nejvíce mají od Číny napůjčováno země subsaharské Afriky a jižní Asie. Konkrétně například Džibutsko, Laos, Zambie a Kyrgyzstán mají dluhy vůči Číně ve výši minimálně pětiny svého ročního HDP.

  • Nejčtenější

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Lidl prodlužuje otevírací dobu, vychází vstříc zákazníkům

Lidl od začátku června prodlužuje otevírací dobu u 80 procent svých prodejen. Společnost uvádí, že chce vyjít vstříc...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnešní padesátníci půjdou do důchodu později, ukázal interní dokument MPSV

Komu je 57 a méně, musí počítat s tím, že i on nakonec půjde do důchodu později. Například ročníky 1969 až 1971 mají...

Super Kauf má dalšího výherce. Zapojte se taky a vyhrajte nákupy za tisíce

Sbírejte během června body v článcích iDNES.cz a vyhrávejte poukazy na nákupy v Kauflandu. Každý den soutěžíme o 2 000...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve skutečnosti je deficit vyšší, vláda se dopustila faulů, říká Kalousek

Premium V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliardy korun a naráží tak na deficit schválený pro celý letošní...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Podvod, obcházení zákonů. Americké úřady žalují kryptoměnovou burzu Binance

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) žaluje největší kryptoměnovou burzu Binance a jejího zakladatele a šéfa...

Důl Turów je hrozbou pro ekologii, řekl soud ve Varšavě. Skandál, zuří odbory

Činnost dolu Turów, který leží nedaleko českých hranic, může ohrozit životní prostředí. Ve svém rozhodnutí to uvedl...

Cena ropy prudce stoupá. Trhy reagují na avizované snížení těžby

Počátek nového týdne se na trzích nese ve znamení výrazného cenového růstu ropy. Podle analytiků cena této komodity...

Už žádný Sex či Pussy. Drogerie stahují parfémy Rammstein kvůli trablům zpěváka

Řetězec německých drogerií Rossmann ukončuje prodej sortimentu parfémů prodávaných pod značkou Rammstein. Důvodem je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...