Internetoví giganti chtějí na čínský trh. Peking je blokuje a mládež nezná

  15:21aktualizováno  15:21
O působení na čínském trhu američtí internetoví giganti zatím stále jen sní. Čínský prezident a šéf tamní komunistické strany Si Ťin-pchin lidem stále znemožňuje svobodný přístup k informacím mimo jiné tím, že blokuje zahraniční sociální sítě a weby. A tamní mládež o ně nejspíš ani nestojí. Přesto američtí internetoví giganti o vstup na čínský trh stále usilují.

Čínská vlajka před budovou firmy Google v Pekingu | foto: ČTK/AP

Zatímco Čína i nadále zakazuje přistup na weby, které nejsou regulovány komunistickým režimem, americké společnosti se na tamním trhu stále snaží prorazit. Google údajně vyvinul cenzurovanou aplikaci, která před obyvateli Číny umožňuje skrýt „nežádoucí obsah“. Tím je například politická opozice, zmínky o svobodě a demokracii, některá díla či veškeré sexuální materiály. Magazínu The Intercept to řekl zaměstnanec společnosti Google.

Během uplynulého desetiletí Čína zablokovala společnosti Google, Facebook, Twitter a Instagram. Stejně tak učinila i s tisíci dalšími webovými stránkami včetně čínské Wikipedie. Internetový regulátor Cyber Administration of China v první polovině letošního roku podle deníku The New York Times  zrušil už více než 3 000 internetových stránek, které nevyhovovaly požadavkům vlády.

Google tajně připravuje cenzurované hledání pro Čínu, tvrdí programátor

V důsledku přísné cenzury v Číně vyrůstá generace, která se zahraničními sociálními sítěmi jako je Twitter či Instagram, vůbec nepřichází do styku. Osmnáctiletý čínský student Wei Dilong o nich dokonce nikdy neslyšel. Z vyprávění zná jen Facebook, který přirovnává k čínské službě Baidu.

Cenzura znamená propast

Neznalost mezinárodně používaných sociálních sítí vyhloubilo mezi Čínou a zbytkem světa hlubokou propast. Číňané jsou totiž zvyklí jen na domácí aplikace, které podléhají přísné vládní cenzuře. „To Pekingu umožňuje budovat jednotný hodnotový systém, který soutěží se západní liberální demokracií,“ píše The New York Times. Podobný trend se již začíná rozšiřovat i do Vietnamu, Tanzánie a Etiopie.

Společnosti Facebook se v Číně podařilo zaregistrovat až po desetiletém úsilí. Americká společnost tak učinila letos v červnu ve městě Hangzou. Kvůli obavám z komplikací však vláda registraci o několik dní později zrušila a zprávy o ní podrobila cenzuře. Sociální sítě by podle komunistické strany mohly společnost destabilizovat.

Ekonomové z Pekingské a Stanfordovy univerzity letos dospěli k závěru, že studenti, jako je Wei, o kompletní informace ani nestojí. Osmnáct měsíců vedli průzkum, kterého se zúčastnilo zhruba tisíc studentů. Darovali jim přístroj, který umožňoval, aby si prohlíželi necenzurovaný obsah internetu. Téměř polovina studentů však přístroj nevyužila. A mezi těmi, kteří to udělali, téměř nikdo netrávil čas prohlížením zahraničních zpravodajských webů, informuje deník The New York Times.

Informace, které lidem nechybí

„Naše zjištění naznačují, že cenzura v Číně je účinná nejen kvůli tomu, že režim ztěžuje přístup k určitým informacím, ale také proto, že vytváří prostředí, ve kterém občané tyto informace nevyžadují,“ napsali ekonomové. 

Jejich myšlenku následně potvrdil i třiadvacetiletý Číňan Thang Yeqiong: „Vyrůstal jsem na Baidu, takže jsem na něj zvyklý,“ řekl. Podobně to cítí i osmadvacetiletá Shen Yanan, která při cestě do Japonska použila Mapy Google, ale jinak má pocit, že čínským webům a aplikacím vůbec nic nechybí.

Podle třiadvacetiletého Perryho Fanga se čínské aplikace a weby stanou zbytečnými až v momentě, kdy se dotyčný přestěhuje do zahraničí. Tak jako před dvěma lety učinil on sám. Až v australském Sydney se následně seznámil s Googlem, Facebookem a YouTubem.

Kromě Baidu je v Číně populární také cenzurovaná sociální služba WeChat nebo video platforma Tik Tok či „čínský Facebook“ Tencent, který loni dosáhl hodnoty 470 miliard dolarů. To je jen o padesát miliard dolarů méně než hodnota Facebooku.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Jestli mě nezvolí znovu, trh se zřítí jako nikdy předtím, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump v úterý oficiálně zahájí kampaň před volbami v roce 2020, v nichž bude usilovat o...

Rostlina místo kuřete. KFC v Británii nabídne zákazníkům veganský sendvič

KFC Zinger

Řetězec rychlého občerstvení KFC známý obalovanými kousky kuřecího masa chce oslovit i ty, kteří maso nejedí. Ve 20...

Výrobci koňaku se obávají změny tradiční chuti. Sladké hrozny nechtějí

Dubové sudy s koňakem značky Remy Martin v továrně společnosti ve francouzském...

Čím větší teplo, tím sladší a brzy dozrálá vinná réva. Sladké hrozny však výrobci koňaku nechtějí. Jsou jedni z těch,...

Najdete na iDNES.cz