Vydírá jako pouliční rváč, kritizuje amerického prezidenta čínský deník

  12:41aktualizováno  12:41
Čínská státní média v pondělí publikovala nezvykle ostrý a osobní útok na obchodní politiku Donalda Trumpa. Editorial státního deníku People‘s Daily tvrdí, že Trump hraje ve svém vlastním „zákeřném dramatu ve stylu pouličních rvaček, plném vydírání a zastrašování“.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Informovala o tom agentura Reuters.Trumpovu touhu, aby ostatní hráli jeho hru společně s ním, označil komentář na titulní straně státního listu za „zbožné přání“. Pondělní People‘s Daily (název mezinárodního vydání - pozn. red.) argumentuje, že Spojené státy eskalací obchodního sporu s Čínou proměnily světový obchod ve „hru s nulovým součtem“.

Agentura Reuters upozornila na to, že čínská státní média v souvislosti s obchodním sporem Spojené státy opakovaně kritizovala, až dosud se však zdržela přímé kritiky Donalda Trumpa. Teď se deník People‘s Daily na prezidenta USA zaměřil a tvrdí, že Trumpovy kroky ohrozily důvěryhodnost Spojených států. „Vládnout zemi není jako vést byznys,“ uvedl list.

Spojené státy v červenci zavedly dovozní cla na čínský import v hodnotě 34 miliard dolarů ročně, na což Čína reagovala protiopatřením ve stejném rozsahu. Washington by měl v dohledné době zavést další protekcionistická opatření, která by zasáhla čínské výrobky v hodnotě dalších 16 miliard. Čína slibuje okamžitou odvetu ve stejném rozsahu.

Trumpova administrativa kromě již zavedených opatření hrozí dalším proclením čínského dovozu, které by se v budoucnu mohlo týkat zboží v hodnotě až 200 miliard dolarů. Minulý týden Američané tento návrh přitvrdili a místo původně plánovaných 10 procent chtějí na čínské výrobky uvalit clo ve výši 25 procent.

Čínské ministerstvo obchodu na americký návrh v pátek reagovalo prohlášením, že je připraveno zavést nová cla na americké zboží, jehož roční hodnota dovozu činí 60 miliard dolarů.

Trump hovořil o nutnosti snížit obchodní deficit jeho země s Čínou už během své předvolební kampaně. Spojené státy také Čínu obviňují z krádeží duševního vlastnictví amerických firem a neférových obchodních praktik.

Cla splatí státní dluh

V neděli oznámil americký prezident na svém Twitteru, že dovozní cla fungují „bezvadně“ a díky nim bude americká vláda schopna splatit „značné množství“ státního dluhu. Ten je nominálně nejvyšší na světě a jeho hodnota přesáhla hranici 21 bilionů dolarů (466 bilionů korun).

05.srpna 2018 v 14:06, příspěvek archivován: 06.srpna 2018 v 12:12

..Because of Tariffs we will be able to start paying down large amounts of the $21 Trillion in debt that has been accumulated, much by the Obama Administration, while at the same time reducing taxes for our people. At minimum, we will make much better Trade Deals for our country!

Analýza deníku The Washington Post však argumentuje, že spíše než daň pro cizince představují dovozní cla dodatečné náklady pro americké společnosti a spotřebitele. „Jestliže velký americký řetězec či výrobce musí zaplatit o deset či 25 procent víc za ocel z Kanady nebo za součástku z Číny, musí americká společnost, která pokud produkt dováží, zaplatit daň. Americké firmy tyto náklady buď uhradí, nebo je přesunou na spotřebitele,“ píše list.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Nezastavitelný dávkomat. Maláčová chce přidat všem, neřeší, kde na to vezme

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na tiskové konferenci po...

Éra ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) se zřejmě zapíše do dějin jako největší zvyšování dávek v historii Česka....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Zákon je zákon. Ženě v Polsku vypočítali důchod na 12 haléřů měsíčně

Ilustrační snímek

Jen dva groše, čili v přepočtu přibližně 12 haléřů měsíčně, činí nejnižší penze aktuálně vyplácená v Polsku. Nejvyšší...

Další z rubriky

Zákon je zákon. Ženě v Polsku vypočítali důchod na 12 haléřů měsíčně

Ilustrační snímek

Jen dva groše, čili v přepočtu přibližně 12 haléřů měsíčně, činí nejnižší penze aktuálně vyplácená v Polsku. Nejvyšší...

Nemocné krávy se porážely i na Slovensku, nyní už je jatka berou jen od známých

Ilustrační snímek

I na slovenská jatka roky putovaly pošlé, hnijící a nemocné krávy, než se po zpřísnění kontrol v důsledku skandálu s...

McDonald’s nutí dětem sladké, stěžuje si na firemní zábavnou hru politik

Ilustrační snímek

Stínový britský ministr kultury a sportu Tom Watson označil hru Monopoly řetězce McDonald’s za groteskní marketingovou...

Najdete na iDNES.cz