Cena ropy ničí saúdský blahobyt. Mladí se bojí o záruku dotovaných platů

  18:00aktualizováno  18:00
Dlouhá léta měli lidé v Saúdské Arábii státem zajištěné zaměstnání, bezplatné vzdělání nebo zdravotní péči. Levná ropa, která dosud plnila státní kasu z devadesáti procent, zemi ochromuje. Mladá generace se bojí o práci ve státní správě a obavy má také z toho, že pohodlný život, jaký vedli už jejich rodiče, končí.

Z chudých oblastí Saúdské Arábie, kde většina obyvatel žila na venkově, se během několika desítek let stala bohatá ropná země, kde většina z 21 milionů rezidentů pobývá ve městech. | foto: Reuters

Celá desetiletí využívala královská rodina Saúdů zisků z obrovského ropného bohatství ke štědrým dávkám pro svůj lid, včetně bezplatného vzdělání, zdravotní péče, velkorysých energetických dotací a dobře placeného a často nenáročného zaměstnání ve státní správě.

Podle listu The New York Times začíná prudký pokles cen ropy z víc než sta dolarů pod 30 dolarů za barel tento trend pozvolna měnit. Výpadek toku peněz do státní pokladny se na sociálním systému největší arabské ekonomiky podepíše.

Saúdové mají vyšší plat než cizinci

Obavy začínají mít zejména mladí Saúdové. Lidé ve věku do třiceti let tvoří v ultrakonzervativním království 70 procent populace a kvůli „ropnému šoku“ musejí počítat s tím, že si pravděpodobně nebudou žít pohodlně jako jejich rodiče.

ANALÝZA: Kdo jsou vítězové a poražení v ropné cenové válce

„Starší generace to měla jednodušší,“ říká dvacetiletý Abdur Rahmán al-Chalajfí během pracovní přestávky v rijádské pobočce řetězce McDonald’s „Dříve člověk dokončil univerzitu a hned dostal práci ve státní správě. Teď k tomu potřebujete vyšší stupeň vzdělání.“

Na trh práce každoročně vstoupí 250 tisíc mladých Saúdů. Nezřídka jim konkuruje levná pracovní síla ze zahraničí. Stát proto nedávno začal penalizovat společnosti s malým podílem saúdských zaměstnanců. Firmy si ale stěžují na to, že vlastně plýtvají penězi, protože Saúdové vykazují malé pracovní nasazení.

V rijádském McDonaldu tvoří asi třetinu pracovníků rodilí Saúdové. Přestože dělají stejnou práci jako jejich kolegové ze zahraničí, mají výrazně vyšší plat. Zatímco cizinci začínají na 320 dolarech za měsíc (necelých 8 tisíc Kč), Saúdové dostanou částku 1 460 dolarů (přes 35 tisíc Kč), dotovanou státem.

Pohádka bohatého království

Z chudých oblastí Saúdské Arábie, kde většina obyvatel žila na venkově, se během několika desítek let stala bohatá ropná země, kde většina z 21 milionů rezidentů pobývá ve městech obsetých mrakodrapy.

Ropné bohatství pomohlo vládnoucí dynastii utužit svou moc. Díky tzv. „šekové diplomacii“ získala výrazný vliv v zahraničí a miliardami dolarů po celém světě podporuje saúdskou státní ideologii - wahhábismus. Toto velmi striktní pojetí islámu však vyznávají také někteří radikální islamisté.

Životní úroveň samotných Saúdú se neustále zvyšovala, počet mužů a žen s vyšším vzděláním rostl. Podle některých ekonomů však tučná léta zanechala v království špatně strukturovanou ekonomiku: 90 procent státních příjmů pochází z ropy, 70 procent pracujících Saúdů je zaměstnáno vládou a dokonce i soukromý sektor je značně závislý na vládních výdajích.

Obrat v cenách ropy? Saúdové se s Rusy dohodli na zmrazení těžby

Nedostatky jsou také v profesních oblastech a pracovní morálce. Většina stavebních dělníků i lidí ve zdravotnickém personálu jsou cizinci a mnoho vládních zaměstnanců odchází ze svých kanceláří často už před třetí hodinou.

Klesající cena ropy lehkému pracovnímu tempu může udělat přítrž. Místo ve státní správě už je stále těžší získat a vláda se navíc snaží absolventy směřovat k soukromému sektoru, kde je ovšem jistota zaměstnání menší a výdělek nižší.

„Udržitelnost stávajícího ekonomického modelu v Saúdské Arábii je nejistá. Alarmující cena ropy může být svým způsobem vnímána jako budíček,“ říká Fahád al-Turkí, hlavní ekonom saúdské akciové společnosti Jadwa Investment. Podle jeho slov má však Saúdská Arábie díky velkým finančním rezervám, nízkému veřejnému dluhu a velkému množství nové infrastruktury ještě značný prostor k manévrování.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

Další z rubriky

Z koníčku byznys. Chilský podnikatel roku ukazuje svou zemi turistům

Obyvatelé chilského města Petorca obviňují pěstitele avokáda, že je připravují...

Ještě před třiceti lety do Chile nikdo moc nejezdil. Ani za obchodem, ani za turistikou, vypráví čtyřiasedmdesátiletý...

Směnárenské bankomaty kradou, stěžují si lidé. Brusel to chce zarazit

Ilustrační snímek

Konec okrádání při výběru zahraniční měny. Provozovatelé bankomatů budou muset od půlky dubna příštího roku dát...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

Najdete na iDNES.cz