ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hotelová snídaně bez bufetu. Koronavirus pomalu zabíjí americkou tradici

  • 36
Stravovací zážitek, který milují celé generace hladových Američanů, je kvůli koronaviru v ohrožení. Bufety, počínaje hotelovými snídaněmi pro pár desítek hostů, až po ty největší bankety v kasinech, se s příchodem nových opatření proti koronaviru, snaží udržet na vodě. Obezřetní hosté, kteří se tradičnímu samoobslužnému stravování ze strachu vyhýbají, jim ale příliš nepomáhají. Mnohé bufety v důsledku toho krachují, jiné zoufale hledají způsoby, jak přežít.

Restaurační byznys v USA trpí i poté, co se po dvouměsíční nucené pauze restaurace znovu otevřely. Obzvláště viditelné jsou ztráty restauračních zařízeních, které nabízejí stravování formou bufetu. Tento styl stravování má mnoho věrných příznivců. Mnozí z nich jsou ale staršího věku, a tedy i zranitelnější vůči koronaviru.

Majitelka občerstvení Jack´s Fresh v centru Washingtonu DC Susan Yin sdělila BBC, že po znovuotevření klesly její průměrné tržby o 90 procent. Restaurace Jack´s Fresh, která se specializuje na asijské jídlo a americké sendviče, v současnosti vydělává kolem 500 dolarů (11 600 korun) denně. Před pandemií to přitom bylo v průměru 3 500 dolarů (81 tisíc korun). „Žádní lidé v této oblasti nepracují,“ říká Yin a vysvětluje, že dojíždějící od března většinou pracují z domova. 

I když se odborníci shodují, že koronavirus není přenosný samotným jídlem, Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v březnu doporučil uzavřít všechny samoobslužné bufety a salátové bary, dokud koronavirus zcela nezmizí. Hlavním důvodem je podle úředníků společné servírovací náčiní, kterého se často dotýká mnoho lidí, kteří mohou být nakaženi. Jak uvedl deník The Wall Street Journal, 38 amerických států vydalo také pravidla omezující bufetové stravování. 

Americký prodej formou bufetu dosáhl v roce 2019 obratu asi pěti miliard dolarů, vyplývá z dat společnosti NPD Group, která se zabývá průzkumem trhu. Pro srovnání, v květnu 2020 vydělaly bufety přibližně 106 milionů dolarů, což je zhruba jedna třetina toho, co vydělaly ve stejném měsíci v roce 2019. Bufetové restaurace představují asi jedno procento z celkového restauračního byznysu. 

Bufety se přizpůsobují

Bufety napříč USA se zastavily a většina z nich se rozhodla zakázat zákazníkům, aby se sami obsluhovali. Pro některé to znamenalo konec jejich podnikání. Například majitelé společnosti Souplantation and Sweet Tomatoes, která se specializovala na zdravé potraviny, v květnu vyhlásili bankrot a trvale uzavřeli 97 restaurací. Bez práce zůstalo 4 400 zaměstnanců.

Většina globálních hotelových řetězců zastavila snídaně formou bufetu úplně. Místo toho nabízí v bufetu zabalené jídlo nebo se snaží hosty přesvědčit, aby využili pokojovou službu.

Yin z Jack´s Fresh říká, že podnikání už není jako dřív. I když restaurace spustila službu objednávání online a zavedla nová hygienická opatření, zákazníků je příliš málo, protože lidé už do města nejezdí za prací. 

V Las Vegas, kde se moderní americký bufet stal populární už téměř před 80 lety, podnikli řadu akcí, aby si udrželi klientelu. Například bufet v kasinu Wynn, který měl dříve 15 bufetových restaurací, byl první, který znovu otevřel a zákazníkům servíruje jídlo stejně jako v běžné restauraci.

Bacchanal Buffet v Caesarově paláci, který obslouží více než tři tisíce lidí denně, provádí rekonstrukci za 2,4 milionů dolarů s cílem vytvořit více prostoru, aby bylo možné dodržovat rozestupy mezi klienty. 

Ostatní kasina po celé zemi trvale zavřely své bufety a místo nich otevírají klasické restaurace.

Tradice „Sněz, kolik můžeš“ už ze 40. let

Zásluhy za vznik bufetového stylu se připisují kanadskému podnikateli Herbovi McDonaldovi, který ve čtyřicátých letech otevřel první nonstop bufet s názvem Buckaroo Buffet. 

Jeho leták propagující restauraci tenkrát lákal hosty na to, že za pouhý jeden dolar mohou sníst tolik jídla, kolik chtějí. McDonaldův model se velmi rychle uchytil a zanedlouho jej začali kopírovat hotely i kasina po celé zemi.

I přes přitažlivost tohoto stylu stravování většina analytiků souhlasí s tím, že bude trvat docela dlouho, než se Američané budou moci vrátit k bufetovému stravování, na které byli zvyklí před pandemií koronaviru.