ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Británie chce překopat brexitovou dohodu. Máte, co jste si schválili, zní z EU

  • 456
Necelý rok poté, co po mnoha pokusech uzavřela Británie obchodní dohodu s Evropskou unií, žádá Spojené království její přepsání. Problémem je režim na hranicích s Irskem, kde podle britských zástupců praxe ukázala, že pobrexitové uspořádání nefunguje. EU a Dublin úpravy odmítají. Podle analytiků by se mohla mezi Británií a Unií rozhořet i obchodní válka.

„Nemůžeme takto dál pokračovat,” řekl ve středu v britském parlamentu David Frost, který má ve vládě na starost brexitovou agendu. Frost kritizoval část brexitové dohody, která zavádí unijní kontroly zboží mířícího do Severního Irska z Anglie, Skotska a Walesu. Ty byly zavedeny mimo jiné proto, aby mezi Severním Irskem a Irskem nemusela po odchodu Británie z EU vzniknout tvrdá hranice.

Po brexitu je jednodušší vyvézt ryby do Číny než do Francie, tvrdí skotský rybář

Znovu a znovu žasneme nad otevřeností místních obyvatel. Třeba s rybářem, který...

Spojené království nyní požaduje, aby se kontrolovalo pouze zboží mířící do Irska a aby na to místo Unie dohlížel Londýn. Podle Frosta je třeba zastavit uvádění tzv. severoirského protokolu do praxe a najít „novou rovnováhu“. Připomněl, že Británie od dohody může jednostranně odstoupit díky ustanovení, které to dovoluje v případě, že zavedení protokolu způsobí „vážné ekonomické, společenské nebo environmentální obtíže”.

Firmy v Severním Irsku si podle agentury Reuters stěžují na to, že protokol poškozuje jejich byznysové zájmy a některé organizace v regionu poukazují na oslabování vazeb země na zbytek Velké Británie. Rostou tak obavy z návratu násilností, ke kterým na severu Irska docházelo od 60. let minulého století do roku 1998. Tehdy proti sobě stáli loajalisté usilující o setrvání ve Spojeném království a nacionalisté, kteří chtěli oblast připojit k Irsku.

EU: Nic se měnit nebude

Deník Financial Times připomněl, že před jakýmkoli ohrožením míru na severu Irska varovala britskou vládu i americká administrativa prezidenta Joe Bidena.

Kvůli podobným obavám byl režim na hranicích s Irskem jedním z hlavních témat pobrexitového vyjednávání země s Evropskou unií. Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, který má na starost vztahy s Británií, v reakci na Frostova prohlášení uvedl, že severoirský protokol se měnit nemůže. Kromě ochrany míru v Severním Irsku je podle něj nutné zamezit tomu, aby se zboží, které nesplňuje unijní standardy, dostalo na jednotný evropský trh.

„Abychom dosáhli těchto cílů, musí být protokol realizován. Respektování mezinárodních právních závazků má prvořadou důležitost,“ řekl Šefčovič. Poukázal také na to, že současnou podobu dohody, kterou britský parlament schválil, dojednával sám Frost. „Žádná nová vyjednávání o protokolu nemohou nastat,“ uvedl už před Frostovým prohlášením irský ministr pro evropské záležitosti Thomas Byrne.

Nemělo to trvat věčně

Kabinet britského premiéra Borise Johnsona zatím nechce od protokolu jednostranně odstupovat, na jeho přepracování však trvá. „Dohoda je dohoda, ale nebylo to něco, co by mělo trvat věčně,” řekl ve čtvrtek stanici Sky News ministr pro podnikání Kwasi Kwarteng. „Nikdo si nemyslel, že protokol navždy definuje roli Severního Irska v rámci Velké Británie, bylo to něco flexibilního,” míní Kwarteng.

Analytici však nad postupem britské vlády kroutí hlavou. problémem je podle nich zejména navrhovaný „systém poctivosti”, který v podstatě režim mezi Severním Irskem a zbytkem Velké Británie uvolní, jelikož se bude spoléhat na to, že britští obchodníci pod britskou kontrolou standardy EU dodrží. Expert na mezinárodní obchod David Henig to označil za absurdní.

Brexit skončil fiaskem. Británie válčí se zaseklým vývozem a odlivem kapitálu

Británie se připravuje na odchod z Evropské unie.

„Rozumím některým argumentům Spojeného království a mám za to, že je třeba zvýšit flexibilitu ohledně hranice v Irském moři... Ale tomuto návrhu chybí jak detaily, tak realismus,“ myslí si analytik Sam Lowe z výzkumného institutu Center for European Reform.

„Při jednoznačně nízké důvěře mezi oběma stranami je větší krátkodobou otázkou, zda Brusel podnikne nějaké další právní kroky, které nakonec vyvrcholí zaváděním cel. A v negativním scénáři i nějakou formou malé obchodní války,” řekl stanici CNBC ekonom ING James Smith.

24. prosince 2020