ilustrační snímek | foto: AP

Za ekologický aktivismus vyhazov. Amazon nás chce umlčet, tvrdí zaměstnanci

  • 35
Zaměstnancům Amazonu, kteří technologického giganta veřejně vyzývají k ekologičtějšímu chování, firma hrozí vyhazovem. Podle aktivistické skupiny s názvem Zaměstnanci Amazonu pro klimatickou spravedlnost se je nadřízení snaží umlčet. Ti se hájí podmínkami smlouvy, které zaměstnancům zakazují o firmě veřejně mluvit bez povolení.

Skupina Zaměstnanci Amazonu pro klimatickou spravedlnost si za uplynulý rok několikrát vydobyla místo na mediálním výsluní. Loni v dubnu firmu vyzvala, aby přestala podporovat těžaře fosilních paliv. V září pak zase po vzoru studentů uspořádala klimatickou stávku. Podle nich by se Amazon měl z pozice jedné z největších společností světa postavit klimatickým změnám čelem.

Mezi americkými zaměstnanci firmy nejbohatšího muže světa Jeffa Bezose se tak její vůdci stali relativně známými osobnostmi. Teď je však jejich pozice v ohrožení. Firma jim totiž podle nich začala vyhrožovat vyhazovem. Tvrdí, že porušili pravidla – na ekologických fórech oficiálně vystupovali jako zaměstnanci Amazonu, aniž by jim to firma povolila.

02.ledna 2020 v 17:46, příspěvek archivován: 03.ledna 2020 v 10:31

This policy change has nothing to do with sharing confidential company information; this change was made to explicitly forbid employees from speaking out about publicly available information, such as Amazon's partnerships with fossil fuel companies… 5/

Podle skupiny je to rána pod pás. Tvrdí totiž, že společnost v září pravidla změnila, aniž by jí o tom dala vědět. Považuje to za zastrašování. „Tuto změnu udělali jen proto, aby zaměstnancům výslovně zabránili mluvit o veřejně dostupných informacích,“ uvedla skupina v rozsáhlém příspěvku na svém Twitteru. „Teď není čas na střílení poslů. Teď není čas na umlčování těch, kteří mluví o krizi,“ dodala.

Změna vše usnadnila, tvrdí Amazon

Firma popírá, že by se zaměstnance snažila umlčet. „Nedávné změny zaměstnancům (jen) usnadnily schvalovací proces, teď díky nim mohou jednodušeji vystupovat na přednáškách nebo v médiích a používat při tom firemní logo,“ uvedl pro BBC mluvčí Amazonu.

Podle informací americké televize CNBC zářijová změna spočívá v tom, že zaměstnanci nově mohou o povolení žádat prostřednictvím internetového formuláře. Dříve potřebovali písemný souhlas některého z viceprezidentů firmy.

Amazon chce do roku 2030 začít používat pouze elektrickou energii z obnovitelných zdrojů. O deset let později by pak firma chtěla dosáhnout i uhlíkové neutrality. Tyto cíle, které majitel firmy Jeff Bezos oznámil v září, jsou podle CNBC ve firmě považovány za ústupek právě této zaměstnanecké skupině.

Daně

Přiznání za zdaňovací období 2019 je nezbytné podat do 1. dubna 2020. Ke snadnému vyplnění využijte interaktivní formulář daňového přiznání.