Jde o největší čtvrtletní ztrátu v historii amerických firem. Propad způsobily ztrátové investice, odpisy majetku a náklady na restrukturalizaci, které byly mnohem vyšší než provozní zisk vlastních pojišťovacích divizí, uvedla dnes AIG.
Jde o pátou čtvrtletní ztrátu pojišťovací skupiny za sebou. Celkem za tu dobu přesáhl záporný výsledek firmy 100 miliard dolarů. Za stejné čtvrtletí před rokem ztráta činila 5,3 miliardy USD.
Vláda USA oficiálně oznámí poslední pomoc v pondělí ráno. Částku prozradily agentuře Reuters dva informované zdroje. Uvedly, že pomoc pojišťovně zahrne i vstřícnější podmínky pro dřívější vládní investice do akcií AIG a nižší úrokové sazby na úvěry od státu.
"Třicetimiliardová pomoc z kapes daňových poplatníků pro postiženou AIG je ve výsledku levnější než nechat banku padnout a ohrozit tak celou ekonomiku," řekl zdroj agentury Reuters.
AIG zřejmě zveřejní největší ztrátu ve své historii a snaží se prodat aktiva. Očekávaná ztráta za čtvrté čtvrtletí je 60 miliard dolarů. - čtěte AIG opět volá o pomoc americkou vládu
Zdroje uvedly, že správní rada pojišťovny schválila nový plán vládní pomoci v neděli. Bude to třetí krok, kterým se stát snaží AIG zachránit.
Vláda nakupuje akcie bank
Zároveň jde o další krok, jak se regulátoři ve Spojených státech snaží zachraňovat největší instituce ve finančních službách. Vláda minulý týden rozhodla, že zvýší svůj podíl v bance Citigroup až na 36 procent. Banka přitom již miliardy dolarů od amerických daňových poplatníků spolkla.
AIG, kdysi pojišťovna s nejvyšší tržní hodnotou, má takové rozpětí na světovém finančním trhu, že by její krach měl příliš tvrdé následky. "Vláda si skutečně nemůže dovolit nechat AIG padnout. Doufejme, že třetí pomoc zabere," uvedl analytik Robert Haines ze společnosti CreditSights.
Připomněl, že partnery AIG jsou především evropské banky, pro něž by bylo odmítnutí pomoci americkou vládou značnou ranou, napsala agentura Reuters.