Zpráva AIG, kterou pojišťovna zveřejnila v noci na dnešek, zřejmě spustí další vlnu kritiky za to, že peníze od daňových poplatníků putují do evropských a zahraničních bank a do amerických bank, které získaly od vlády vlastní pomoc.
V AIG vlastní nyní daňoví poplatníci podíl zhruba 80 procent a od státu získala již pojišťovna na svoji záchranu před bankrotem, který by mohl způsobit obrovské škody bankám a spotřebitelům po celém světě, kolem 170 miliard dolarů.
AIG vyplácí ztráty z pohledávek
AIG vyplatila bankám peníze na pokrytí jejich ztrát do hypotečních cenných papírů, ale také kvůli takzvaným kreditním swapům, což je finanční derivát ve formě pojištění určité pohledávky. Majitel pohledávky si koupí swap, který mu zaručí, že v případě poklesu hodnoty investice mu prodávající swapu tuto ztrátu dorovná.
Největším příjemcem peněz od AIG je Goldman Sachs, který obdržel 12,9 miliardy dolarů. Société získala 11,9 miliardy, Deutsche Bank 11,8 miliardy a Barclays 8,5 miliardy USD. Firmě Merrill Lynch vyplatila AIG 6,8 miliardy USD. Příjemci pomoci v objemu jedna až tři miliardy dolarů byly také Citigroup, UBS a Morgan Stanley.
Z dalších evropských bank se na seznamu objevily Calyon, která je součástí Crédit Agricole, Rabobank, Royal Bank of Scotland, BNP Paribas, Banco Santander, Danske, HSBC a Dresdner Bank. Z amerických pak Wachovia, JPMorgan Chase a Bank of America.
V rámci programu garance investic získaly peníze také městské samosprávy v některých státech, jako Kalifornie, Virginie a Havaj. Celkem jim AIG vyplatila 12,1 miliardy USD.
Zpráva přichází krátce poté, co pojišťovna pobouřila veřejnost oznámením, že vyplatí desítky milionů na odměnách pro nejvyšší představitele banky.
AIG na počátku měsíce uvedla, že utrpěla ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ztrátu 61,7 miliardy dolarů. To je největší ztráta, jakou kdy americká firma zaznamenala.