Vejce a výrobky z nich

Vánoční pečení se bez vajec neobejde. Než se vypravíme do obchodu, je dobré si připomenout několik užitečných rad..

Když se řekne jen vejce, rozumí se tím vejce slepičí. Pokud by pocházelo od jiné drůbeže, muselo by tak být označeno, tedy například křepelčí. Vejce se smí prodávat pouze ve skořápce, a to ve skořápce nemyté ani jinak čištěné, ale čisté a nepopraskané. Křapky se nesmějí na pultech obchodů vůbec objevit. Vejce jsou totiž velkým (třebaže ne jediným, ani největším) zdrojem salmonelóz.

Stejně tak se vejce nesmí prodávat u silnice. Na tržištích se však prodávat mohou, musí být označena stejně jako v obchodě a prodejce musí mít osvědčení veterinární správy a v létě zázemí s chladničkou. Podmínka veterinářů pro prodej vajec totiž zní: nekolísavá teplota od pěti do osmnácti stupňů. V obchodech se většinou prodávají vejce balená, zařazená buď do jakostní třídy A nebo B. Zatímco "áčka" jsou tříděná vejce stejné velikosti, "béčka" mohou být netříděná směs malých i velkých vajec, mohou být také chladírensky skladovaná nebo konzervovaná. Vejce třídy A musí mít skořápku čistou, nepoškozenou a normálního tvaru, u vajec B se slabé znečištění a deformace připouštějí.

Vejce mají různou velikost

S pod 53 gramů
M 53-63 gramů
L 63-73 gramů
XL nad 73 gramů
Čím čerstvější, tím lepší

I. jakostní třída

* čerstvá vejce EXTRA A - do sedmi dní od data snášky (to musí být na obalu) se mohou prodávat s tímto označením, pak se musí páska s nápisem EXTRA odstranit a vejce se dál prodávají jako třída A
* čerstvá vejce A - tříděná konzumní vejce I. jakosti, skladovaná při 5-18 °C

II. jakostní třída

vejce B - netříděná nestandardní vejce, mohou být lehce zašpiněná, s porušenou, ne však protrženou skořápkou
* vejce B chladírenská
* vejce B konzervovaná

Vejce může vydržet několik týdnů, pokud je dobře uskladněno, nejlepší však je konzumovat je co nejčerstvější. Čím je vejce čerstvější, tím lepší má chuť i nutriční hodnotu. A naopak čím je starší, tím větší je riziko, že se v něm rozmnoží zárodky salmonel. Nejčerstvější jsou vejce I. jakostní třídy A opatřená ještě páskou s nápisem "Extra". Takto se smí prodávat pouze sedm dní po snášce, pak se musí páska odstranit a vejce se dál nabízejí ve třídě A. Áčka se mohou prodávat nejpozději sedm dní před koncem minimální trvanlivosti. Barva skořápky není rozhodující pro kvalitu. Je dána vlastností plemene. Hnědá vejce nejsou kvalitnější než bílá, jak se mnozí domnívají, ale mají pevnější skořápku.

Co říkají obaly

Stejně jako u ostatních potravin i při nákupu vajec je dobré sledovat údaje na obalu. Nejdůležitější je údaj o jakostní třídě, velikosti a doba minimální trvanlivosti. Ta je u čerstvých vajec 28 dní od data snášky. Od data záruky si lze tedy spočítat, kdy byla vejce snesena.

Majonézy

Za majonézy jsou považovány studené ochucené omáčky obsahující slepičí vaječné žloutky. K výrobě se smějí používat pouze vejce tepelně ošetřená. U průmyslově vyrobených majonéz tedy nehrozí riziko salmonelózy jako u majonézy připravené doma z čerstvých vajec. Aby majonéza déle vydržela, je

navíc upravena konzervačními prostředky. Přesto je třeba po otevření ji co nejrychleji spotřebovat. "Majonézy" vyrobené bez vajec už nejsou majonézy, ale studené omáčky nebo dresinky.

Ze zápisníku inspekce

Nejčastějším nedostatkem jak u vajec, tak u majonéz je neúplné nebo chybné označování. U majonéz pak v ojedinělých případech i nedodržení předepsaných senzorických znaků nebo porušený obal.

Na rubrice spolupracují odborníci České zemědělské a potravinářské inspekce