Sušené houby obsahují těžké kovy, nejsou však nebezpečné

- Od výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu někteří lidé v obavě o své zdraví na houby zanevřeli. Podle výsledku radiologického vyšetření šesti druhů sušených hub, které lze běžně koupit v obchodech, jsou však jejich obavy zbytečné. Ve Státním veterinárním ústavu v Praze, kde houby náležitě prověřili a zjišťovali i přítomnost těžkých kovů rtuti a kadmia, zněl verdikt odborníků jednoznačně: houby radioaktivní nejsou a obsah kadmia i rtuti vyhovuje normám.

NOVÁ VYHLÁŠKA MĚNÍ SITUACI
"Pro rtuť stanoví vyhláška ministerstva zdravotnictví nejvyšší přípustné množství, které nesmí být v žádném případě překročeno," říká Jan Rosmus ze Státního veterinárního ústavu v Praze. "Pokud je v sušených houbách rtuti víc, jsou zdravotně závadné a nesmějí se prodávat."
Do konce loňského roku mohl jeden kilogram sušených hub obsahovat maximálně jeden miligram rtuti. Podle nové vyhlášky, kterou vydalo ministerstvo zdravotnictví a která platí od Nového roku, byl však tento limit zvýšen na pět miligramů. Takže i sušené hřiby obecné od výrobce Fungi Mratín, které obsahují podle testu 3,249 miligramu rtuti, splňují normu. Také sušené hřiby pravé z firmy Sommer a vnuk, které by ještě v minulém roce v testu neobstály, jsou podle vyhlášky nyní v pořádku. Důvod, proč ministerstvo zdravotnictví zvýšilo nejvyšší povolenou hranici obsahu rtuti, objasňuje Bohumil Turek ze Státního zdravotního ústavu v Praze: "Pokud by byla v platnosti původní hodnota, musel by se zakázat prodej všech hřibovitých hub, protože by původní limit překračovaly. Když se však spočítá, kolik sušených hub sní člověk za den nebo za rok v přepočtu na povolenou přijatelnou dávku, je to jen několik neškodných procent."
Stejný názor má také Daniela Vinklerová z Centra hygieny výživy Státního zdravotního ústavu. "Houby jsou pochutina a kilo jich najednou nikdo nesní. Pokud třeba jí někdo houby častěji, zatíží organismus, který se s tím musí nějakým způsobem vypořádat. Kdo kouří, škodí si ale mnohem víc. Pokud někdo žije v místě, kde musí dýchat výfukové plyny, také trápí svůj organismus."
ANI PŘEKROČENÝ LIMIT JEŠTĚ NEZNAMENÁ OTRAVU
Vyhláška stanoví hygienické, ne toxické limity. Pro odborníky na toxikologii není ani při překročení hygienických limitů třeba bít na poplach. Kuchařka, která chce dopřát svým stolovníkům poctivou houbovou omáčku, je určitě neotráví. "Limity ve vyhlášce jsou hodně přísné," říká Daniela Pelclová z Toxikologického ústavu a dodává: "I při stanovení těchto norem se ponechává určitá rezerva, aby si nikdo nepoškodil zdraví ani při jejich mírném překročení. V našem ústavu nemáme zatím žádné zprávy o poškození zdraví osob, které sušené houby konzumují."
Sušené houby od firmy Fungi Mratín měly však jiný nedostatek. Na etiketě je sice pěkný obrázek hříbků, chybí však datum minimální trvanlivosti nebo datum použitelnosti. Místo toho uvádí výrobce jakési datum vyskladnění. Kromě toho chybí na obale údaj o sídle výrobce, jak předepisuje zákon o potravinách.

 

Obsah těžkých kovů v sušených houbách
Název

výrobce

obsah rtuti nejvyšší přípustné množství rtuti obsah kadmia přípustné množství kadmia
Hřib obecný Fungi Mratín 3,249 5 1,9 10
Hřib pravý Sommer a vnuk 1,246 5 0,98 10
Směs hřibů Samyco 0,108 5 0,239 10
Liška obecná Samyco 0,016 5 0,11 10
Ucho jidášovo F.W.Tandoori 0,01 5 0,01 10
Thajské černé houby Singa Slovakia 0,006 5 0,015 10

Poznámka: hodnoty obsahu rtuti a kadmia jsou uvedeny v mg/kg

Hřib obecný

Hřib pravý

Liška obecná

Směs hřibů

Ucho jidášovo

Thajské černé houby