Milují ho ženy a citliví muži

Milují ho ženy a citliví muži | foto: Profimedia.cz

Muškát: vína s vůní květin

Je to tak trochu nesmysl. Všechna vína mají aroma, všechna jsou tedy aromatická. Některá však mají aroma zvlášť silné a výrazné, proto se jim říká aromatická. Poznáte je podle vůně – může být květinová, kořenitá nebo ovocná, a může se pohybovat od lehkých tónů až po robustní a těžké.

GRAFIKA:
Vína průměrná, ale pitelná
Vína podprůměrná, která nesplňují představy

Aromatická vína jsou vždycky bílá, červené aromatické prakticky neexistuje. Rozšířena jsou po celém světě, nejvíce se jim však daří v severních chladných oblastech.

Nejznámější jsou tramín a muškát. Klasickou muškátovou odrůdou je francouzská odrůda muškát ottonel. „S tou si šlechtitelé v padesátých a šedesátých letech hodně pohráli, aby za ni našli vhodnou náhradu pro naše vinařské oblasti,“ říká slovenský enolog Fedor Malík. „Vzniklo tak několik zajímavých odrůd, jednou z nich je i muškát moravský.“

Po 25 letech pokusů ho přivedl na svět Vladimír Křivánek ve Šlechtitelské stanici v Polešovicích na Bzenecku. Nová odrůda, která vznikla křížením muškátu ottonel a staré rakouské odrůdy prachtraube, byla nejprve v roce 1987 zapsána do Státní odrůdové knihy pod zkratkou MOPR, v níž byly zachyceny obě rodičovské odrůdy, později byla přejmenována na muškát moravský.

Moravská odrůda i v Čechách Brzy se muškát stal nejrozšířenější původní tuzemskou odrůdou, dnes představuje necelá dvě procenta z celkové výsadby vinic. Vysázen je ve všech vinařských podoblastech, nejvíce se pěstuje na Uherskohradišťsku a Mutěnicku. Nejlepší vína dává v chladnějších polohách, kde má více kyselin, a tím i výraznější muškátové aroma. Proto se mu tak dobře daří na českých vinicích, hlavně v Žernosekách nebo v Mělníku. Hodně se pěstuje i na Slovensku.

Zpracovat muškát není jednoduché Muškát moravský má nižší obsah kyselin, proto je nutné sklízet hrozny včas a při zpracování je třeba zabránit odbourání kyselin, aby vína nebyla plochá. „Zpracování hroznů na kvalitní víno s muškátovou vůní je náročné na umění vinaře jak ve vinici, tak ve sklepě. Při nevhodných manipulacích jsou vína tenká, plochá, s nepříjemnými tóny mléčné kyseliny,“ uvádí profesor Vilém Kraus v Encyklopedii českého a moravského vinařství. Muškát moravský má na rozdíl od jiných aromatických odrůd, třeba tramínu nebo irsai oliver, méně aromatických látek.

Muškát není jediný Muškát moravský není jediná aromatická odrůda, která se pěstuje v našich vinařských oblastech. Další „muškátovou“ odrůdou je irsai oliver původem z Maďarska, který se často používá do směsí s kyselejšími víny, protože má nízký obsah kyselin. Muškátově ovocnou vůni i chuť může mít i müller thurgau, třebaže většina vín na trhu je jen málo aromatická.

Typickou aromatickou odrůdou je tramín červený. Na rozdíl od muškátu, který má ovocné aroma, v tramínech převládají kořenité vůně i chutě. Aromatické tramínové látky doplněné ještě o vanilkové tóny má pálava, další moravský šlechtěnec, který vznikl křížením tramínu s müller thurgau. Tramínu je podobný i na Slovensku vyšlechtěný, jemně kořenitý děvín.

,