Magnet-Camif je neseriózní zásilková služba

  16:21aktualizováno  16:21
Úroveň dříve seriózních katalogů pardubické zásilkové služby Magnet­Camif, které byly ještě před pár lety podle testů MF DNES srovnatelné s ostatními velkými zásilkovými firmami, se letos přiblížila bahnitému dnu polopravd a lží v rybníku tohoto podnikání.

Jako štiky se tam již léta pohybují takové ryby, jako například Royal Expres nebo jeho předchůdce, International Direct Marketing. IDM před pár lety inkasoval od České obchodní inspekce dvě půlmilionové pokuty za klamavou reklamu.

V čem je zakopaný pes? Magnet­-Camif každému zákazníkovi tvrdí, že vyhrává supercenu. "Je to jisté, obdržíte cenu ve slosování TV, Video, Komfort," píše osobní dopis se svým podpisem každému klientovi Jean-Pierre Hansen, ředitel Magnetu-Camif. Vyjmenovává přitom jako ceny televizor, videorekordér, mikrovlnnou troubu, porcelánový servis a stereosoupravu.

Háček je v tom, že jen pozorný čtenář malých písmenek na druhé straně dopisu se dozví, že se bude losovat vždy jen o jednu z těchto věcí a že pod pojmem souprava stereo CD+MC se skrývá jedno cédéčko a jedna kazeta s vážnou hudbou. Ty získá naprostá většina z těch, kteří uvěřili, že dostanou nějakou domácí elektroniku.

"Hry, které ukrývají nějakou logickou kličku, a tím mají zákazníky pobavit, jsou strategií našeho zahraničního vlastníka," tvrdila vloni v souvislosti s podobnými akcemi tisková mluvčí Magnetu­Camif Lada Kršková.

Podobně jako ředitel Hansen se podepisuje pod dopisy firmy Royal Expres i D. Andres: "V naší pořádané hře o ceny vyhrává pan (...) částku 1 000 000,00 Kč." V přiložených letácích se ovšem ze svého slibu vykrucuje a jde mu jen o to, aby si zákazníci objednali něco z jeho katalogu předražených domácích potřeb.

Takové podrazy na spotřebitele jsou podle Asociace direct marketingu a zásilkového obchodu neetické. "Podnikatelé musí jasným a precizním způsobem prezentovat veškeré podmínky týkající se takovýchto akcí," zní jeden z bodů etického kodexu převzatého od obdobných zahraničních organizací.

Magnet­-Camif ani Royal Expres však nejsou členy asociace, a tak proti nim neexistuje jiná obrana než jejich katalogy rovnou ze schránky házet do koše. Se žádostí o nápravu neetických praktik se totiž mohou na asociaci obracet jen zákazníci členských firem, mezi nimiž jsou například Česká pošta, Neckermann, Quelle a Reader's Digest Výběr.

Magnet-­Camif byl až do roku 1998 členem Asociace direct marketingu a zásilkového obchodu. “Firma naše sdružení sama opustila, ale bylo to o prsa - stejně bychom ji o pár dní později vyloučili," uvádí ředitel asociace Pavel Dolanský. "Už tehdy totiž nedodržovala ustanovení etického kodexu o nabídkách klientům." Podle něj Magnet­-Camif nereagoval na výhrady asociace k takové praxi, a proto se její členové shodli, že své jméno nebudou spojovat s morálně spornou firmou. Ta byla přitom do asociace přijata na základě skutečnosti, že Camif je ve Francii zaběhnutá zásilková služba. "Na francouzském velvyslanectví potvrdili, že takové jednání by si v západní Evropě Camif dovolit nemohl," dodává Dolanský. Magnet­-Camif se však na své vystoupení z asociace dívá jinak. "Naše společnost nesouhlasila s tehdejším sloučením Sdružení zásilkových obchodních domů se společností Marketing Direct," uvádí tisková mluvčí Lada Kršková.

 

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

PŘEHLEDNĚ: Do žlutého, nebo hnědého kontejneru? Vše o třídění odpadu

Tříděný odpad, kontejner na papír.

Víte, kam se starým kartáčkem na zuby, s rozbitým zrcadlem, se špinavým polystyrenovým jídelním boxem, nebo s použitými...

Začíná boj o použité PET lahve. Budou se používat na výrobu nových

Ilustrační snímek

Z použité plastové lahve od coly či mattonky se stává s nadsázkou řečeno cennost. Zatímco Evropa se snaží omezovat...

Najdete na iDNES.cz