Víno

Víno - Víno | foto: Profimedia.cz

Bílá cuvée nepřinesla nadšení ani zklamání

  • 20
Směsky vín nemají na českém trhu dobrou pověst, doba šílených cechovních pohárů a sklepmistrů ještě není za námi. Cuvée, jak se říká vínům smíšeným z několika odrůd, si ale pozornost zákazníků zaslouží. Prokázal to i test MF DNES.

V testu, který se tentokrát zaměřil na bílá cuvée, zvítězila vína zahraniční, nicméně ani tuzemská se nemusí za výsledky stydět. Alespoň jedno víno proniklo na stupně vítězů.

I to je úspěch. Mezi tuzemskými vinaři totiž není mnoho odvážných, kteří se v zemi, kde se odjakživa vyráběla převážně vína čistě odrůdová, vydali nevyšlapanou a neznámou cestou kupáží. A pokud je dělají, jejich ceny přesahují limit 250 korun, který jsme si pro tento test stanovili.

VÝSLEDKY TESTU - GRAFIKA
LEPŠÍ VÍNA
VÍNA, KTERÁ DOPADLA HŮŘ

Na prvních dvou místech skončila australská vína stejně jako v testu červených cuvée ( - více zde). Nejvyšší počet bodů získala u degustátorů, kteří vína v Národním vinařském centru ve Valticích hodnotili, směs chardonnay a semillonu s názvem Springtown 2004. Vysoko ocenili porotci i další australské chardonnay, tentokrát se značkou Boomerang Bay.

Stejný počet bodů si odneslo Grand cuvée 2003 z Moravína Valtice. "Je vidět, že pan Budín (majitel valtického Moravína - poznámka redakce) je mistrem svého řemesla. Ale trochu mu vyčítám, že deklarovaná směs odrůd je málo pravděpodobná, to víno mělo nádherný tramínový štych," uvedl po testu předseda poroty Fedor Malík.

Jak důležitá je skladba odrůd
Další tuzemská vína už tak nepřesvědčila. "Měl jsem z toho ale větší strach, přece jen cuvée není pro domácí výrobce to hlavní, teprve se je učíme," říká profesor Malík.

Očekávání nepotvrdil Slunečný vrch z Nového vinařství v Drnholci na Mikulovsku, které se specializuje právě na kupáže bílých vín. Přitom už nedávno prokázalo, že je umí. Dokazují to zlaté a stříbrné medaile z mezinárodní soutěže v Bruselu i z prestižní soutěže britského časopisu Decanter.

Zajímavé je podívat se na odrůdovou skladbu. "Vína, která se umístila na předních místech, jsou většinou kupáže s odrůdou chardonnay, která dává velkou plnost. Takže se nedivím, že třeba kupáž vlašáku a veltlínu z Nového vinařství dopadla tak špatně v porovnání s ostatními," uvedl jeden z porotců, Martin Křístek, který je i pořadatelem mezinárodní soutěže Cuvée Ostrava.

"Dobrý vinař je ten, který ví dvě věci: kdy má víno stočit z kalů, a tím ukončit proces kvašení a tvorby vína; na to přijde po deseti letech práce ve sklepě, a jakým způsobem má vína kupážovat; na to přijde po dvaceti letech. Potřebuje jen odvahu a dostatek zkušeností. Dělat dobré kupáže je velké umění," tvrdí Fedor Malík.

Charakter cuvée určují vína několika odrůd, v různých podílech, vinař tak může reagovat na výkyvy ročníku lépe než u vína z jedné odrůdy.

Průměr vína nepřekročila
Tři stříbrné a sedm bronzových není špatný výsledek. Ani tentokrát ale testovaná vína nepřekročila průměr. Žádná velká vína, která by oslnila znalce, ale velmi slušná, příjemná vína, jež neudělají ostudu žádné letní zahradní oslavě. "Mělo to velmi dobrou úroveň. Z těch osmnácti byla asi jen dvě tři vína, která bych nechtěl pít. Ostatní hodnotím jako dobrá a vynikající. A to je nádherný výsledek," pochvaloval si po testu známý mikulovský vinař Josef Peřina.

"Nebylo tu v podstatě ani jedno víno nemocné z hlediska mikrobiologického, a toho si vážím. Jsou to zdravé produkty, třebaže mnohé z nich, z obavy, aby se nepohnuly, byly přesířené. To byl největší technologický handicap. A jeden produkt byl zoxidovaný," doplnil Fedor Malík.

Co je cuvée

(čtěte kyvé) jsou směsi vín několika odrůd. Vinaři jim také říkají kupáže, české předpisy je označují jako známková vína. Cílem scelování, neboli kupážování vín je dosažení harmonie mezi jednotlivými složkami vína: kyselinami, cukry, obsahem alkoholu a extraktu. Proto se scelují vína méně výrazná s víny plnými, fádní s kyselými, méně alkoholická s více alkoholickými.

 

,