V Evropě vzniká pekárenský obr

  • 2
Největší evropský výrobce pečiva změní majitele. Německá firma Kamps se vzdala tlaku italské společnosti Barilla a přijala její zvýšenou cenovou nabídku na převzetí. Italskému těstovinovému králi se tak zdařil nepřátelský nájezd do ciziny, který je v Německu výjimečnou záležitostí.

V dosažené dohodě nabízí Barilla akcionářům Kamps 12,50 euro za akcii proti původně nabízeným 12 euro. Celá firma je tak oceněna na 1,8 miliardy euro, tedy asi 54 miliard korun.

Barilla je největším světovým prodejcem těstovin a akvizice Kamps jí umožní další expanzi divize pekárenských produktů. Společnost Kamps má v Německu kolem 23 tisíc prodejen a pobočky ve většině evropských zemí.

Transakce dává podle odborníků strategický smysl, protože poskytne zadlužené německé firmě kapitál k další expanzi a Barille posílí pozici v Evropě. Kontraktem se sloučí dva přední evropští výrobci pečiva s celkovými tržbami kolem čtyř miliard euro ročně.

Barilla - od nudlí k pekárenské jedničce
Dnes už dávno zesnulý Ital Pietro Barilla by se zřejmě divil, co a kdo všechno se dá utáhnout na pověstné "vařené nudli". Když v roce 1877 otevíral v italském městě Parma svůj obchůdek s těstovinami a pečivem, sotva asi tušil, že jeho potomci vybudují největšího světového výrobce těstových nudlí, kolínek, špaget a mašliček a za 125 let se budou ucházet o převzetí evropské pekárenské jedničky Kamps se sídlem v Německu.

Zakladatel firmy začínal skromně, leč úspěšně. Během prvních let vyráběl kolem 50 kilogramů těstovin denně. Nástup strojních technologií ale firmě umožnil rychlý rozvoj, a tak v roce 1910 vyrábělo osmdesát zaměstnanců továrny ve Venetu denně až 8 tun těstovin.

Do předválečných let se výroba typických italských potravin pod značkou Barilla zdesetinásobila. A protože "pasta" je pro Italy stejně typická, jako pro Čechy vepřová pečeně se zelím, nezadusila firmu ani druhá světová válka.

Rozvoj automobilové dopravy umožnil firmě pokrýt distribuční sítí celý Apeninský poloostrov a masivní reklamou obsadit významnou část trhu. Slogan "S Barillovými těstovinami je stále neděle" vyhrál dokonce v roce 1952 Zlatou palmu v soutěži reklamních tvůrců.

Z Barilly se stal největší světový producent těstovin, významná je také výroba omáček a pečiva. Loni vyprodukovala firma už 300 tisíc tun těstovin.  V roce 1971 koupila majoritní podíl akcií americká nadnárodní firma W.R. Grace, významnou část firmy ale stále ovládají Barillovi potomci, dnes již ve čtvrté generaci.

A v posledních letech mají velkou touhu rozšířit své impérium ještě dál. Po neúspěchu v loňském boji o americkou potravinářskou firmu Keebler, který prohráli s cereálním koncernem Kellogg, dovedli ke zdárnému konci jednání o převzetí Kamps.

Hlava pekařského impéria - Heiner Kamps - nakonec na nabídku Barilly přikývl. Jeho sen dobudovat evropské impérium k dokonalosti se tak nakonec odehraje v italské režii. A přitom si Kamps nevedl zle - v roce 1982 převzal po rodičích pekařství a během deseti let na jeho základech postavil koncern miliardových hodnot.

,