Spolana Neratovice zastavila provoz. Nejedou ani další chemičky na Labi

  • 1
Spolana Neratovice v pondělí kvůli záplavám zastavila provoz. Rozhodl o tom krizový štáb. Firma už dříve přesunula chlor a další látky do bezpečí. Výrobu preventivně přerušily už v neděli chemičky Lovochemie a Preol. V Ústí nad Labem odstavila většinu provozů také Spolchemie.

Výrazné zvýšení hladiny Vltavy ovlivňuje i hladinu Labe včetně okolí výrobního závodu Spolany. Chemička proto už v neděli přijala všechna preventivní opatření k přemístění materiálu a surovin do bezpečnějších oblastí. Po vyhlášení druhého povodňového stupně a po prognóze Povodí Labe v pondělí povodňová komise Spolany rozhodla o odstavení všech výrobních celků v neratovické chemičce. Celý závod by měl být kompletně odstaven do večera.

Komisi podle mluvčí společnosti Miroslava Kulíka k rozhodnutí přimělo riziko třetího povodňového stupně. "Všechny zodpovědné osoby a složky Spolany jsou v pohotovosti pro případ nouze a jsou v těsném kontaktu s místními orgány připraveny dále reagovat na vzniklou situaci," dodal mluvčí.

V roce 2002 zasáhly velkou část Spolany ničivé povodně. Jejich následkem byly desítky tun jedovatých látek vyplavených do vody či uniklých do ovzduší. Vedení firmy poté opakovaně čelilo kritice obyvatel okolních obcí a měst i médií, že informovalo o rozsahu povodní i jejích následcích nepřesně a se zpožděním. Od té doby Spolana vylepšila zabezpečení svého areálu, havarijní plány, informační systém i vztahy s obcemi.

Provoz přerušily i další chemičky

Chemické závody v Lovosicích chrání protipovodňová stěna. "V blízkosti továren je postavena mobilní stěna, která má chránit průmyslový areál před stoletou vodou," uvedl mluvčí. Volno má podle něj zhruba 500 zaměstnanců obou továren. Zbývajících 250 lidí se podílí na realizaci potřebných opatření.

Chemičky od neděle postupně odstavily všechny provozy, zaměstnanci pak demontovali zařízení z nejníže umístěných částí provozu, kde je největší nebezpečí zaplavení. "Byly také vyčerpány všechny nádrže s potenciálně nebezpečnými chemickými látkami, aby v případě zaplavení areálu nedošlo k ekologické havárii," řekl Hanzelka. Lovochemie je největším výrobcem průmyslových hnojiv v Česku, Preol předním zpracovatelem řepky a výrobcem bionafty.

Od neděle odstavuje provozy také ústecká Spolchemie. "Důvodem je to, že přestávají fungovat čistírny odpadních vod," řekla mluvčí Logrová. V neděli vpodvečer byla podle ní odstavena ta patřící k provozům bývalé Setuzy ve čtvrti Střekov, které hrozí zaplavení vodou z Labe. Kromě jediného provozu byla zastavena i výroba v areálu Spolchemie. "Běží už jen jeden, který má uzavřený výrobní cyklus a čistírnu nepotřebuje," dodala mluvčí. Po zkušenostech z povodní z roku 2002 chemička vyklidila sklady a sklepy administrativní budovy, kam by se voda mohla dostat.

Podle ministerstva životního prostředí ukončila v neděli večer provoz i čistička u Chemotexu v Děčíně. "Vzhledem k přetrvávajícímu deštivému počasí došlo v nočních hodinách k naplnění zádržné kapacity a pravděpodobně od časných ranních hodin dochází k odtoku nečištěných vod do řeky," uvedl mluvčí MŽP Matyáš Vitík.

,