Rodinná záložna stojí před konkurzem

  16:56aktualizováno  16:56
Návrh na vyhlášení konkurzu moravskobudějovické Rodinné záložny podal ve čtvrtek její nucený správce Vladimír Cigánek. Jak potvrdil mluvčí Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami Oldřich Zajíc, úřad tento krok schválil. Dvaadvacet tisíc klientů tak má šanci dočkat se vrácení alespoň části svých vkladů.

Spotřební a úvěrní družstvo Rodinná záložna spravuje nyní vklady v hodnotě téměř 1,5 miliardy korun. Jejich výplata ale je ale pozastavena, protože volné prostředky RZ činí pouhý zlomek uvedené částky.

Pohnutá historie
Rodinnou záložnu založili v roce 1995 Milan Oczadlý a Libor Kochrda, kteří zároveň vlastnili Společnost finančních poradců a další firmy.

Právě oni způsobili kampeličce podle jejího prvního nuceného správce Jiřího Hromady finanční potíže tím, že záložnu personálně propojovali se svými soukromými společnostmi. Ty pak zajišťovaly pro záložnu různé služby, za které si nechávaly bohatě platit.

Hromada také v regionálním tisku uvedl, že Oczadlý a další členové vedení Rodinné záložny podnikali se svěřenými penězi nepřiměřeně rizikové operace, aby dosáhli slibovaného zúročení vkladů až o sedm procent ročně.

Zamrzlé stamiliony
V listopadu 1999, když měla kampelička na svých účetech téměř 1,7 miliardy korun od 31 tisíc klientů, oznámilo vedení RZ, že na čtrnáct dnů zastavuje veškeré transakce. O měsíc později byla Rodinné záložně zakázána činnost.

Spolu s kampeličkou se zastavila také výstavba 16 malometrážních bytů v Šumperku. Šlo o střešní nástavby na dvou panelových domech, do kterých členové záložny investovali své úspory.

"Jakmile stát povolí obnovit činnost, okamžitě výstavbu znovu zahájíme," sliboval tehdy šéf šumperské pobočky RZ.

Dva kohouti na smetišti
Aby zmatků nebylo málo, vznikly v dubnu 2000 dvě nové kampeličky, které se zaštiťovaly tím, že chtějí napravit chyby Rodinné záložny, která zatím vyměnila vedení.

Než se nový management stačil rozkoukat a začít podnikat kroky k ozdravení původní firmy založením RZ, bývalé vedení v čele s Oszadlým založilo Novou rodinnou záložnu.

Vznikl tak velký chaos v myšlení řadových členů Rodinné záložny, kteří se ptali především na to, kdo zavinil skutečnou hospodářskou ztrátu RZ. Současně je ale podezřelé bývalé vedení oslovovalo s nabídkami úvěrů a převedením vkladů, které momentálně měli v Rodinné záložně.

Dva nucení správci
Na problémovou Rodinnou záložnu uvalil Úřad pro dohled nad družstevními záložnami 1. června 2000 nucenou správu, protože byla v dlouhodobé platební neschopnosti a prováděla neobvyklé obchody, které mohly poškodit její členy.

První nucený správce Jiří Hromada abdikoval na svou funkci letos 2. dubna. Za důvody rezignace označil fyzické vyčerpání způsobené náročností práce nuceného správce a neustálé mediální útoky družstevníků. 

Nástupcem Hromady se z pověření úřadu stal hned druhý den Vladimír Cigánek, který podal první návrh na konkurz majetku RZ.

Autoři: ,

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Makro prodává pražské obchody. Německý řetězec zůstane v nájmu

Makro. Ilustrační snímek.

Obchodní řetězec Makro, fungující v Česku jako velkoobchod, jedná o prodeji svých tří pražských obchodů. Prodejny budou...

Papírových letáků s nabídkou slev je moc, obchody je chtějí omezit

Ilustrační snímek

Papírové letáky jsou nejsilnější zbraní obchodů při lovu zákazníků. Počet letáků zaplavujících české domácnosti je...

Miliardář Pavel Tykač kupuje teplárny skupiny Alpiq ve Zlíně a Kladně

Lidé ve Zlíně si stěžují, že teplárna hlučí.

Švýcarská společnost Alpiq prodala teplárny ve Zlíně a v Kladně energetické skupině Sev.en Energy, kterou vlastní...

Najdete na iDNES.cz