Růst mezd o tři procenta? Málo, od Škody nezodpovědné, míní šéf odborů

  6:20aktualizováno  6:20
V největší tuzemské firmě vrcholí bitva o to, o kolik letos stoupne průměrná tarifní mzda 38 500 korun. Odboráři ve Škodě Auto poprvé po osmi letech kvůli mzdám zítra i zastaví výrobu. Tři procenta nabízené firmou jim jsou málo.

Výhrůžky stávkou patří k obvyklým zbraním odborářů. Naposledy se staly skutečností v letech 2005 (na snímku) a 2007, tedy před hospodářskou krizí. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Za škodovácké odboráře se už postavil i hlavní odborový boss v zemi Josef Středula. Podle předsedy Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) Středuly jsou požadavky odborářů na růst mezd opodstatněné. Zatím poslední požadavek odborářů je růst o pět procent. 

„Když jsou výsledky Škody Auto tak pozitivní, tak se divím, že je nechce více promítnout i do samotných mezd,“ řekl Středula. „Pokud to nechce zaměstnavatel zohlednit, je to od něj nezodpovědné,“ dodal. „Mzdy ve Škodě Auto bohužel neodpovídají standardům kvality, které musí zaměstnanci plnit u vyráběných vozů. Je na čase, aby došlo alespoň k částečnému narovnání,“ míní Středula.

Škoda patří se svými mzdami dlouhodobě k platové špičce v Česku. Jen loni zaměstnanci stáli firmu téměř dvacet miliard korun. Průměrná mzda přesáhla 42 tisíc korun (včetně smluvních), u tarifních zaměstnanců 38 500 korun. Dělník má v průměru 33 500 korun. Taková suma se řadě zaměstnanců nezdá, jsou v ní ale započítané i bonusy. 

Ty budou letos mimořádně zajímavé díky dobrým výsledků automobilky. Letos mají dosáhnout zhruba šedesáti tisíc korun. Firma odmítá nabídku dál vylepšovat, vzhledem k prakticky nulové inflaci zaručuje lidem nejvyšší růst reálných mezd za poslední dobu. 

Odbory ve středu pořádají protestní mítink. Tak daleko se spory dostaly poprvé po osmi letech. Naposledy v roce 2007 ale na protestech úplně nevydělali. Nakonec po mítinku kývli na nabídku, která byla horší, než poslední od firmy před demonstrací. 

Demonstrace není stávka

Demonstrace může mít ještě navíc pro zaměstnance dohru. Odboráři vyzývají k účasti i lidi, kteří budou v práci. Jenže nejde o stávku, takže opustit například linku hodinu před koncem směny k účasti na mítinku může firma vyhodnotit jako nedovolenou absenci. 

„Opuštění pracoviště bez souhlasu nadřízeného bude považováno za porušení pracovního řádu,“ napsala firma ve zpravodaji pro své zaměstnance. Firma však podle informací iDNES.cz dala vedoucím pracovníkům instrukce, aby zaměstnance, pokud to provozní podmínky dovolí, na shromáždění uvolnili.

„Tento protest je legitimním vyjádřením toho, jak podpořit vyjednávací tým odborů KOVO při kolektivním vyjednávání s firmou o nové tarifní dohodě,“ uvedli odboráři. Kvůli mítinku dojde k zastavení výroby mezi jednou a třetí hodinou odpolední. 

Škodovácké odbory mají velkou sílu: sdružují přes dvě třetiny zaměstnanců a jejich počet neustále roste. Odboráři mohou argumentovat i výsledkem kolektivního vyjednání v mateřském Volkswagenu, kde mzdy stouply o 3,4%. Ne však okamžitě: smlouva je na patnáct měsíců a první tři měsíce bez navýšení. V přepočtu na dvanáct měsíců tak platy stoupnou o 2,7%.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Zkrachovala Thomas Cook, jedna z největších cestovních kanceláří světa

Logo CK Thomas Cook

Zkrachovala jedna z největších a nejstarších cestovních kanceláří na světě, britská firma Thomas Cook, se kterou...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Tuzemský Neckermann zastavil prodej zájezdů, v zahraničí má přes tisíc Čechů

ilustrační snímek

Cestovní kancelář Neckermann zastavila prodej zájezdů v České republice. Důvodem je krach mateřské firmy v Británii,...

Další z rubriky

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Google zaplatí ve Francii miliardu eur kvůli daňovým podvodům

Ilustrační foto

Americká internetová společnost Google se dohodla s francouzskými úřady, že zaplatí téměř jednu miliardu eur (25,9...

Šest tisíc Čechů žádá odškodné 1,3 miliardy korun za Dieselgate

Výrobní linka automobilky Volkswagen ve Wolfsburgu.

Společnost Safe Diesel, která zastupuje české spotřebitele poškozené v kauze dieselgate, v úterý rozšíří žalobu o...

Řídil největší banku, teď bude Kysilka šéfovat dozorčí radě Českých drah

Ekonom Pavel Kysilka

Předsedou dozorčí rady Českých drah se stal ekonom Pavel Kysilka. Do funkce ho ve čtvrtek zvolili ostatní členové rady,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz