Pošta letos vydělá o sto milionů méně, říká Elkán. Klesá „listovka“

  15:49aktualizováno  15:49
Namísto loňských tří set milionů vydělá letos Česká pošta jen 200 milionů. Na vině jsou hlavně klesající výnosy z doručování listovních zásilek. Náklady za takzvanou univerzální službu, kterou si pošta chce kompenzovat ztráty, dosahují téměř dvou miliard korun.

Jedna ze čtyř tisíc dodávek České pošty. | foto: Česká pošta.

Výnosy z doručování listovních zásilek se snižují asi o 700 milionů Kč ročně. V rozhovoru s ČTK to řekl generální ředitel pošty Martin Elkán.

Plán hospodaření na příští rok ještě nemá podnik uzavřený kvůli pokračujícímu kolektivnímu vyjednávání a nedořešenému financování univerzální služby. „Propad se snažíme zmírnit novými aktivitami, ale bez úhrady nákladů na služby, které si u nás objednává stát, není možné dlouhodobě zůstat v černých číslech,“ uvedl Elkán.

Pošta vypočítala náklady na univerzální službu, tedy zajištění dostupnosti poštovních služeb či provoz poboček, za minulý rok na téměř 1,8 miliardy korun. Částku si nechala ověřit auditorem a nyní ji posuzuje Český telekomunikační úřad. Ten by měl náklady uhradit z tzv. kompenzačního fondu, kam mají přispívat jednotlivé firmy podle svého podílu na trhu, tedy nejvíce pošta. To se poště nelíbí, stejně jako dalším operátorům, napravit by to měla změna poštovního zákona.

„Poštovní zákon je prostě špatně, protože říká, že si má pošta část nákladů na univerzální službu hradit sama. Takto to nefunguje nikde ve světě. Opravdu se nejedná o žádnou dotaci. Česká pošta chce mít pouze zaplacené náklady, které prokazatelně má díky tomu, že si stát službu objednal,“ upozornil Elkán.

Jednou z aktivit, které mají zmírnit propad výnosů z klasických poštovních služeb, je doplňkový prodej. Podle Elkána má pošta koncepci, jak zboží na pobočkách nabízet, a chce se soustředit především na kancelářské a papírenské zboží. Celkové tržby z doplňkového prodeje se pohybují kolem 400 milionů korun, zisk je v desítkách milionů.

V posledním čtvrtletí roku 2015 chce pošta začít postupně zavádět akceptaci všech platebních karet na pobočkách. Připravuje výběrové řízení na firmu, která bude systém implementovat. Nyní přijímá pouze karty ČSOB, která je do roku 2017 aliančním partnerem podniku. V prvním čtvrtletí příštího roku by mělo vedení pošty na základě analýzy rozhodnout, jakým způsobem bude od roku 2018 zajišťovat finanční služby. Jednou z možností je vlastní bankovní licence.

Na poště nyní pokračuje kolektivní vyjednávání. „Chceme zaměstnancům zvýšit tarifní mzdy, ale je otázkou, kolik si podnik může dovolit,“ podotkl Elkán. Pošta zaměstnává více než 31 tisíc lidí a zvýšení mezd o jedno procento by zvedlo náklady asi o 100 milionů korun.

Pošta také od ledna v rámci organizační změny zredukuje počet stupňů řízení z pěti na čtyři. Snížením počtu manažerských pozic v příštím roce ušetří 16,5 milionu Kč.

Státní podnik Česká pošta provozuje téměř 3 300 poboček. Roční tržby se v minulých letech pohybovaly kolem 20 miliard korun.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Strašné podmínky i mzda, popsal exzaměstnanec Agrofertu. Lžou, tvrdí Babiš

Drůbežárna

Ve firmách z holdingu Agrofert pracují zahraniční dělníci často za velmi špatných podmínek, řada z nich navíc do Česka...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Neplatič Amazon. Druhý rok v řadě nebude platit federální daň z příjmu

Jeff Bezos, prezident a výkonný ředitel amerického obchodního portálu Amazon.com

Část Američanů se zájmem čekala na to, kolika místná bude federální daň, kterou zaplatí technologický gigant Amazon. Ta...

Harleje u mladých nefrčí, preferují praktičtější dopravní prostředky

Pravnučka zakladatele nejslavnější značky motorek světa Karen Davidsonová

Slavná značka motocyklů Harley-Davidson se snaží udržet na hladině. Objem prodejů legendárních harlejů za poslední...

Více drogerie na internetu. E-shop nově spustila také Teta

Ilustrační snímek

Síť drogerií Teta spustila v Česku e-shop. Nabídne v něm až 10 tisíc produktů. Řetězec je druhý v pořadí s vlastním...

Najdete na iDNES.cz