Vida, nové auto! Pošťáci si mají všímat majetku lidí a nabízet pojištění

  16:31aktualizováno  16:31
Poštovní doručovatelé by měli být ve střehu a všímat si majetku lidí. Invalidní vozík, auto na zahradě i ruka v sádře mohou být totiž signálem k nabídce pojištění. Pošťáci, kteří nesplní měsíční cíle na prodej pojistek, spoření nebo zboží, jako jsou losy a SIM karty, totiž mohou přijít o 600 korun z platu i víc.

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Česká pošta, která dlouhodobě přichází o zisky v oblasti listovních zásilek a doručování balíků, se už delší dobu snaží vydělat jinde. Jednou z cest je prodej produktů a služeb, které se základní činností pošty nijak nesouvisí. Mnozí zaměstnanci si na tuto novou náplň práce dodnes nezvykli.

Prodej produktů od takzvaných aliančních partnerů (například bank i pojišťoven) tvoří ve výnosech pošty přes miliardu korun, z toho drtivý podíl připadá na produkty Poštovní spořitelny, patřící ČSOB. „Trh je už v těchto produktech dost nasycený, a tak stoupá i tlak na poštovní doručovatele,“ říká zdroj z České pošty, který si nepřál být jmenován.

Kůň = pojištění

„Přiznávám, že jsem zaujatý, protože na poště pracuje má žena a styl, respektive jednání s doručovatelkami, narušuje i náš rodinný život. Poslední kapkou je získávat od lidí informace ve svém rajónu o tom, co všechno mají, prostě soupis o majetku a stavu obyvatel. Pokud toto není minimálně nad rámec dobrých mravů, tak to připomíná sčítání lidu a na to má právo snad jen stát,“ stěžoval si redakci manžel jedné z doručovatelek.

Zaměstnanci České pošty si mají kromě včasného doručování dopisů a balíků všímat také toho, kdo má bazén, garáž, hospodářská zvířata nebo invalidní vozík a tomu pak nabídnout konkrétní finanční produkt, třeba pojištění. O provizi se pak dělí s pracovníkem pošty na přepážce, pokud ten s klientem uzavře smlouvu.

Pošta si podobné informace zjišťuje i pro marketingové účely. “Mají veliký potenciál v lidech, chodí všude a mohou zaznamenat, kdo má bazén, kdo má velkou zahradu a tak dále. Když potom třeba Mountfieldu nabízí pošta roznos letáků, má konkurenční výhodu v tom, že může poskytnout databázi lidí s velkou zahradou, bazénem a podobně. Nikam ale nelezou, zapisují jen to, co vidí,“ řekl zdroj obeznámený se situací ve státním podniku.

Neprodají pojistky, přijdou až o tisíce korun

Z interních dokumentů jedné z doručovatelek, které má iDNES.cz k dispozici (viz fotogalerie), také vyplývají některé detaily o odměňování na této pozici, kterou vykonávají tisíce pracovníků České pošty. 40 procent motivační části mzdy například může zaměstnavatel nevyplatit, pokud doručovatel nesplní cíle na prodej produktů a služeb, tedy například pojištění, úvěrů, nebo stavebního spoření.

Předák největších odborů na České poště Karel Koukal (v podniku působí sedm odborových svazů), který zastupuje 17 tisíc zaměstnanců, cíle v konkrétním případě hodnotit nechce. „Z anonymu nebudu dělat výrazné závěry. V každém regionu se situace liší. Každý zaměstnanec má stanoven svá procenta výkonové mzdy od 10 do 30 procent,“ říká.

Fotogalerie

Průměrná měsíční mzda poštovního doručovatele je zhruba 15 tisíc korun. V krajním případě by se tak podle Koukala při nesplnění cílů na prodej produktů mohlo stát, že zaměstnanec přijde o zhruba 600  korun na mzdě.

Česká pošta se k obchodní činnosti příliš nevyjadřuje a konkrétní smlouvy komentovat nechce. „Součástí práce každého pracovníka přepážky nebo listovního doručovatele je také obchodní činnost, která zahrnuje i nabídku aliančních partnerů,“ uvedl mluvčí Matyáš Vitík. Ubezpečil, že oproti roku 2014 nedošlo k žádnému navýšení ročních cílů.

Česká pošta, která má 32 tisíc zaměstnanců s průměrným platem 21 271 korun, od dubna navýší tarifní mzdy o 3,85 procenta a přidá další benefity - například prodlouží dovolenou a zkrátí týdenní pracovní dobu (více čtěte zde).

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Největší německá banka má problémy. Propustí až 20 tisíc lidí, tvrdí zdroje

Německá banka Deutsche Bank

Největší německá a jedna z předních světových bank Deutsche Bank chce propustit zhruba 20 tisíc z více než 91 tisíc...

Státní Čepro kvůli Babišovi prověří postavení Agrofertu v tendrech

Velkokapacitní sklad pohonných hmot společnosti Čepro v Hněvicích na Litoměřicku

Státní distributor paliv Čepro prověří kvůli návrhu auditní zprávy Evropské komise o údajném střetu zájmů premiéra...

Googlu došla trpělivost s prodejcem vstupenek Viagogo, stopl mu inzerci

Jedna z poškozených klientek služby Viagogo.

Americká společnost Google vyloučila britského prodejce vstupenek Viagogo z řad svých inzerentů. Reagovala tím na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz