Neděle 11. dubna 2021, svátek má Izabela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. dubna 2021 Izabela

Plošné testy: pozitivních zaměstnanců velkých firem je do 2 procent

  16:35
Podle předběžných dat je ve firmách mezi jedním až dvěma procenty nakažených, tedy v řádu stovek lidí. Největší podniky mají otestovat všechny své zaměstnance na covid-19 do pátku. Odborníci varují před zahlcením odběrových míst pro metodu PCR. Ta má sloužit jako potvrzení pozitivních antigenních testů. Ne vždy se ale výsledky dvou měření shodují.

Antigenní testování na koronavirus v nemocnici v pražském Motole. (16. prosince 2020) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Plastikářská firma z Jablonného nad Orlicí Isolit-Bravo stihla do pátku otestovat všech svých 400 zaměstnanců. Pozitivních bylo jen šest z nich. Podnik si testování organizuje sám tak, že u závodního lékaře nechal vyškolit několik svých lidí.

Podle pokynů vlády mají zaměstnanci s pozitivním antigenním testem absolvovat ještě kontrolní PCR test. Toto revizní testování probíhá už mimo podnik Isolit-Bravo. „Pikantní na tom je, že jednomu z těch šesti pozitivně testovaných vyšel PCR test negativní,“ uvádí k tomu generální ředitel firmy Kvido Štěpánek.

„Ptal se proto praktické lékařky, co dál, ale ona nevěděla. Proto volal na hygienu, kde mu řekli, že v deset hodin bude nějaké zasedání hygieniků, kteří se usnesou, co s takovými případy dělat. Když tam potom volal, tak mu řekli, ať se rozhodne sám, jestli zůstane doma nebo půjde do práce,“ popisuje Štěpánek.

Testování ve firmách

Větší časovou prodlevu mezi antigenními a PCR testy Štěpánek nezaznamenal. Pozitivní spolupracovníci si udělali antigenní test v pondělí či v úterý a na PCR šli už ve čtvrtek a v pátek.

Podle zástupců zaměstnavatelů však hrozí, že se kapacity PCR testů s plošným testováním zaměstnanců v podnicích značně omezí. Podobným scénářem si již prošlo antigenní testování, když zaměstnanci firem zahltili na začátku týdne odběrová místa. 

Zajímavé však je, že ačkoli masivní testování zaměstnanců běží, a stovky nakažených firmy odhalují, počet provedených PCR testů v tomto týdnu zůstává na stejných úrovních jako v předešlých dnech. Například ve čtvrtek se podle údajů ministerstva zdravotnictví uskutečnilo zhruba 22 tisíc PCR testů.

Pokud dojde k zahlcení systému v případě PCR testů v jednotlivých regionech, bude antigenní testování neefektivní s ohledem na to, že je u bezpříznakových nakažených dost nespolehlivé. Uvádí to například studie z Fakultní nemocnice v Motole, podle které mají antigenní testy u bezpříznakových pacientů citlivost jen 44 procent.

Naléhá se na zajištění kapacit

„Apelujeme na vládu, aby zajistila dostupnost antigenních testů i do budoucnosti, ale zároveň i kapacity center k PCR testům. Žádáme také, aby dále nezvyšovala byrokracii s testováním spojenou a aby na zodpovědné zaměstnavatele nepřenášela náklady těch, kteří se k testování staví laxně,“ komentoval současný stav věcí předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. 

Firmy nad padesát zaměstnanců musí podle nařízení vlády testovat všechny zaměstnance alespoň jednou týdně. 

Velké společnosti nad 250 zaměstnanců mají testování dokončit 12. března.

Menší firmy nad padesát zaměstnanců mají první plošné kolo dokončit 15. března.

Od 10. března rovněž začalo testování veřejného sektoru, tedy úřadů s padesáti a více pracovníky.

Podle údajů svazu se do pátku podařilo dokončit povinné testování zaměstnanců i všem obchodním řetězcům. Pozitivní antigenní test mělo méně než 0,5 procenta z nich.

S ohledem na přesnost výsledků mluví ředitel Isolit-Bravo Štěpánek ještě o jednom problému. Jeho firma si již na začátku pandemie, na jaře minulého roku dala za cíl vyrábět odběrové tyčinky, ačkoli podnik působí spíš v automobilovém průmyslu. Zdroje na to společnost měla, avšak pět měsíců čekala na schválení výrobku od ministerstva zdravotnictví.

„V okamžiku, kdy jsme výjimku od ministerstva zdravotnictví získali, nám byla v podstatě na nic, protože trh je zaplaven lacinými čínskými výtěrovkami, které to schválení mají nejspíš padělané,“ uvádí Štěpánek s tím, že čínské výtěrové tyčinky sice nepostrádají certifikační značku CE, za to jim ale chybí číslo, které slouží jako notifikace osoby, jež výrobek schvalovala. Štěpánek už v této věci apeloval na Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Některé podniky objednávají testovací sady od více dodavatelů v naději, že alespoň některé dorazí včas.

Helena Kavanová tisková mluvčí Potravinářské komory

Třetina potravinářů termín nestihne

Mezi tuzemskými podniky se najdou i takové, které hromadné testování každý týden nezvládnou. Upozornily na to v pátek Potravinářská a Agrární komora. Obě organizace dělaly průzkumy mezi svými členy, ze kterých vyplývá, že třetina zemědělských a potravinářských firem všechny zaměstnance do požadovaných termínů otestovat nestihne. Důvodem může být třeba to, že se podniku nepovedlo sehnat testy.

„Většina firem uvádí, že zvládají nebo zvládnou otestovat všechny zaměstnance. Zhruba třetina však vládou stanovený termín pro testování zaměstnanců nestihne. Nepodařilo se jim včas zajistit testovací sady, vlastního lékaře nemají a v nejbližším testovacím centru není minimálně měsíc volný termín,“ vysvětluje mluvčí Potravinářské komory Helena Kavanová.

Problémem je podle Kavanové komunikace s distributory testů, kteří nejsou schopni potvrdit termíny dodávek. „Některé podniky objednávají testovací sady od více dodavatelů v naději, že alespoň některé drazí včas,“ dodala.

Podniky mají vlastní systémy

Automobilce Škoda Auto se do čtvrtka podařilo otestovat více než 29 tisíc zaměstnanců. „Tento počet odpovídá počtu zaměstnanců, kteří byli v práci v areálech Škoda Auto. Podíl pozitivních případů činil 0,66 procent,“ uvádí za firmu tisková mluvčí Martina Gillichová.

Zaměstnanci mají tu výhodu, že odběrová místa společnosti v mladoboleslavských, vrchlabských či kvasinských závodech disponují i PCR testy. Celý proces má na starosti zdravotnický personál. Na rozdíl od menších firem lze předpokládat, že má Škoda Auto systém již zaběhnutý. Antigenní testy nabízí zaměstnancům již od října minulého roku a dosud se jí povedlo provést desítky tisíc takových testů. 

Testů nemusí být v nejbližší době dost, říká koordinátor testování firem

S vlastním systémem přišel i největší zaměstnavatel Zlínského kraje, výrobce pneumatik Continental Barum. Tomu se z 5 200 zaměstnanců podařilo zachytit 0,8 procent pozitivních. Pracovníci firmy chodili kvůli testování do čtyř odběrových míst i mobilních míst, která se přesouvala po výrobních provozech, v předepsaném časovém harmonogramu. 

„Způsob rotace odběrových týmů v místech i časech budeme opakovat i v následujících dnech, respektive po dobu, kdy bude povinné zaměstnance testovat,“ uvádí tisková mluvčí podniku Regina Feiferlíková.

„Antigenní testy si zajišťuje dodavatel pracovně-lékařské služby a zatím neinformoval, že by testů měl nedostatek. Ačkoliv testování odběrem z nosohltanu pro někoho může být nepříjemné, sestřičky se vždy ptaly na obtíže s nosní přepážkou a byly velmi jemné a nikdo testování neodmítl,“ komentuje Feiferlíková.

Pozadu nezůstávají ani státní podniky. Například Česká pošta, která zaměstnává okolo 27 tisíc lidí, odhalila ve svých řadách 788 nakažených pracovníků. „V testování budeme samozřejmě pokračovat i v dalších týdnech tak, aby každý zaměstnanec, který přichází do provozu, byl jednou týdně testován,“ říká mluvčí pošty Matyáš Vitík. Kvůli nakaženým zaměstnancům je nyní mimo provoz 34 z celkem 3 200 poštovních poboček.

Daří se nám nacházet a zapojovat do testování lidi se zdravotním vzděláním jak z řad našich zaměstnanců, tak i jejich rodinných příslušníků.

Vítězslav Lukáš generální ředitel ABB Česká republika

Samotestování

Některé firmy rovněž využívají možnost samotestování. Takový postup zvolil například řetězec supermarketů Tesco u zaměstnanců v prodejnách. „Vždy máme vyčleněné speciální místnosti, kde samotestování probíhá,“ popisuje tiskový mluvčí Teska Václav Koukolíček. 

Naproti tomu testování zaměstnanců v distribučním centru společnosti je v rukou zdravotnického personálu. „Počet pozitivních případů představuje méně než půl procenta z celkového počtu téměř osm tisíc testovaných kolegů,“ shrnuje Koukolíček.

Samotesty částečně využívají i české závody nadnárodní korporace ABB. „Ve výrobních závodech a dalších pracovištích s kumulací většího množství pracovníků testujeme naše zaměstnance přímo v místě pracoviště, na ostatních pracovištích jsou k dispozici samotesty,“ říká generální ředitel české divize ABB Vítězslav Lukáš. 

„Zřejmě největší komplikace, se kterou se při testování potýkáme, je nedostatek zdravotnického personálu. Nicméně daří se nám nacházet a zapojovat do testování lidi se zdravotním vzděláním jak z řad našich zaměstnanců, tak i jejich rodinných příslušníků,“ uvádí Lukáš.

Testování ve firmách minimálně do května

Podle ministra zdravotnictví Blatného se pozitivita testů ve firmách pohybuje mezi jedním až dvěma procenty. Jde zhruba o stejný výsledek jako v plošném antigenním testování populace, které mohou lidé podstupovat každé tři dny.

Firmy nad 250 zaměstnanců mají povinnost otestovat všechny své zaměstnance do 12. března. Podniky s padesáti až 249 zaměstnanci mají termín posunutý do 15. března. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v nedávné době naznačil, že by v brzké době mohlo začít i povinné testování ve firmách do padesáti zaměstnanců. Zároveň podle něj mají všechny dotčené společnosti počítat s pokračováním plošného testování minimálně do května.

Autoři: ,

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Praha je třetím nejbohatším regionem EU, předběhla Hamburk i Brusel

Pražské HDP na obyvatele činí 205 procent unijního průměru. S takovou bilancí se tuzemské hlavní město umístilo na...

Investiční kolaps může stát banky stovky miliard, v Credit Suisse padají hlavy

Švýcarská banka Credit Suisse v úterý oznámila, že odepíše 4,4 miliardy franků (103 miliard Kč) v souvislosti s...

VIDEO: Test samoobslužných pokladen. Albert vítězí, průkopnické Tesco zaostává

Samoobslužné pokladny jsou mezi zákazníky stále oblíbenější, a proto se objevují ve více a více řetězcích. V každém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gratuluji ministru promořování, rýpl si šéf svazu kvůli plným obchodům

Do většiny obchodů v sobotu podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy přišlo o padesát až...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Čínská společnost Huawei navzdory sankcím a pandemii loni zvýšila zisk

Čínský výrobce telekomunikační techniky Huawei loni zvýšil čistý zisk o 3,2 procenta na 64,6 miliardy jüanů, v přepočtu...

Nike žaluje firmu, která prodávala boty zdobené satanskými symboly

Americký výrobce sportovního oblečení, obuvi a doplňků Nike zažaloval společnost MSCHF z Brooklynu, která nechala...

Twitter vede jednání o převzetí sociální sítě Clubhouse, akcie jdou vzhůru

Twitter vedl podle posledních dostupných informací jednání o převzetí sociální sítě Clubhouse. Její cena podle odhadů...

Aktivismus se H&M nevyplácí. Řetězec padá do ztráty i kvůli kritice Číny

Švédský prodejce oděvů H&M vykázal za první čtvrtletí svého finančního roku ztrátu před zdaněním v přepočtu 3,55...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...