Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 13. srpna 2022 Alena

Plošné testy: pozitivních zaměstnanců velkých firem je do 2 procent

  16:35
Podle předběžných dat je ve firmách mezi jedním až dvěma procenty nakažených, tedy v řádu stovek lidí. Největší podniky mají otestovat všechny své zaměstnance na covid-19 do pátku. Odborníci varují před zahlcením odběrových míst pro metodu PCR. Ta má sloužit jako potvrzení pozitivních antigenních testů. Ne vždy se ale výsledky dvou měření shodují.

Antigenní testování na koronavirus v nemocnici v pražském Motole. (16. prosince 2020) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Plastikářská firma z Jablonného nad Orlicí Isolit-Bravo stihla do pátku otestovat všech svých 400 zaměstnanců. Pozitivních bylo jen šest z nich. Podnik si testování organizuje sám tak, že u závodního lékaře nechal vyškolit několik svých lidí.

Podle pokynů vlády mají zaměstnanci s pozitivním antigenním testem absolvovat ještě kontrolní PCR test. Toto revizní testování probíhá už mimo podnik Isolit-Bravo. „Pikantní na tom je, že jednomu z těch šesti pozitivně testovaných vyšel PCR test negativní,“ uvádí k tomu generální ředitel firmy Kvido Štěpánek.

„Ptal se proto praktické lékařky, co dál, ale ona nevěděla. Proto volal na hygienu, kde mu řekli, že v deset hodin bude nějaké zasedání hygieniků, kteří se usnesou, co s takovými případy dělat. Když tam potom volal, tak mu řekli, ať se rozhodne sám, jestli zůstane doma nebo půjde do práce,“ popisuje Štěpánek.

Testování ve firmách

Větší časovou prodlevu mezi antigenními a PCR testy Štěpánek nezaznamenal. Pozitivní spolupracovníci si udělali antigenní test v pondělí či v úterý a na PCR šli už ve čtvrtek a v pátek.

Podle zástupců zaměstnavatelů však hrozí, že se kapacity PCR testů s plošným testováním zaměstnanců v podnicích značně omezí. Podobným scénářem si již prošlo antigenní testování, když zaměstnanci firem zahltili na začátku týdne odběrová místa. 

Zajímavé však je, že ačkoli masivní testování zaměstnanců běží, a stovky nakažených firmy odhalují, počet provedených PCR testů v tomto týdnu zůstává na stejných úrovních jako v předešlých dnech. Například ve čtvrtek se podle údajů ministerstva zdravotnictví uskutečnilo zhruba 22 tisíc PCR testů.

Pokud dojde k zahlcení systému v případě PCR testů v jednotlivých regionech, bude antigenní testování neefektivní s ohledem na to, že je u bezpříznakových nakažených dost nespolehlivé. Uvádí to například studie z Fakultní nemocnice v Motole, podle které mají antigenní testy u bezpříznakových pacientů citlivost jen 44 procent.

Naléhá se na zajištění kapacit

„Apelujeme na vládu, aby zajistila dostupnost antigenních testů i do budoucnosti, ale zároveň i kapacity center k PCR testům. Žádáme také, aby dále nezvyšovala byrokracii s testováním spojenou a aby na zodpovědné zaměstnavatele nepřenášela náklady těch, kteří se k testování staví laxně,“ komentoval současný stav věcí předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. 

Firmy nad padesát zaměstnanců musí podle nařízení vlády testovat všechny zaměstnance alespoň jednou týdně. 

Velké společnosti nad 250 zaměstnanců mají testování dokončit 12. března.

Menší firmy nad padesát zaměstnanců mají první plošné kolo dokončit 15. března.

Od 10. března rovněž začalo testování veřejného sektoru, tedy úřadů s padesáti a více pracovníky.

Podle údajů svazu se do pátku podařilo dokončit povinné testování zaměstnanců i všem obchodním řetězcům. Pozitivní antigenní test mělo méně než 0,5 procenta z nich.

S ohledem na přesnost výsledků mluví ředitel Isolit-Bravo Štěpánek ještě o jednom problému. Jeho firma si již na začátku pandemie, na jaře minulého roku dala za cíl vyrábět odběrové tyčinky, ačkoli podnik působí spíš v automobilovém průmyslu. Zdroje na to společnost měla, avšak pět měsíců čekala na schválení výrobku od ministerstva zdravotnictví.

„V okamžiku, kdy jsme výjimku od ministerstva zdravotnictví získali, nám byla v podstatě na nic, protože trh je zaplaven lacinými čínskými výtěrovkami, které to schválení mají nejspíš padělané,“ uvádí Štěpánek s tím, že čínské výtěrové tyčinky sice nepostrádají certifikační značku CE, za to jim ale chybí číslo, které slouží jako notifikace osoby, jež výrobek schvalovala. Štěpánek už v této věci apeloval na Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Některé podniky objednávají testovací sady od více dodavatelů v naději, že alespoň některé dorazí včas.

Helena Kavanovátisková mluvčí Potravinářské komory

Třetina potravinářů termín nestihne

Mezi tuzemskými podniky se najdou i takové, které hromadné testování každý týden nezvládnou. Upozornily na to v pátek Potravinářská a Agrární komora. Obě organizace dělaly průzkumy mezi svými členy, ze kterých vyplývá, že třetina zemědělských a potravinářských firem všechny zaměstnance do požadovaných termínů otestovat nestihne. Důvodem může být třeba to, že se podniku nepovedlo sehnat testy.

„Většina firem uvádí, že zvládají nebo zvládnou otestovat všechny zaměstnance. Zhruba třetina však vládou stanovený termín pro testování zaměstnanců nestihne. Nepodařilo se jim včas zajistit testovací sady, vlastního lékaře nemají a v nejbližším testovacím centru není minimálně měsíc volný termín,“ vysvětluje mluvčí Potravinářské komory Helena Kavanová.

Problémem je podle Kavanové komunikace s distributory testů, kteří nejsou schopni potvrdit termíny dodávek. „Některé podniky objednávají testovací sady od více dodavatelů v naději, že alespoň některé drazí včas,“ dodala.

Podniky mají vlastní systémy

Automobilce Škoda Auto se do čtvrtka podařilo otestovat více než 29 tisíc zaměstnanců. „Tento počet odpovídá počtu zaměstnanců, kteří byli v práci v areálech Škoda Auto. Podíl pozitivních případů činil 0,66 procent,“ uvádí za firmu tisková mluvčí Martina Gillichová.

Zaměstnanci mají tu výhodu, že odběrová místa společnosti v mladoboleslavských, vrchlabských či kvasinských závodech disponují i PCR testy. Celý proces má na starosti zdravotnický personál. Na rozdíl od menších firem lze předpokládat, že má Škoda Auto systém již zaběhnutý. Antigenní testy nabízí zaměstnancům již od října minulého roku a dosud se jí povedlo provést desítky tisíc takových testů. 

Testů nemusí být v nejbližší době dost, říká koordinátor testování firem

S vlastním systémem přišel i největší zaměstnavatel Zlínského kraje, výrobce pneumatik Continental Barum. Tomu se z 5 200 zaměstnanců podařilo zachytit 0,8 procent pozitivních. Pracovníci firmy chodili kvůli testování do čtyř odběrových míst i mobilních míst, která se přesouvala po výrobních provozech, v předepsaném časovém harmonogramu. 

„Způsob rotace odběrových týmů v místech i časech budeme opakovat i v následujících dnech, respektive po dobu, kdy bude povinné zaměstnance testovat,“ uvádí tisková mluvčí podniku Regina Feiferlíková.

„Antigenní testy si zajišťuje dodavatel pracovně-lékařské služby a zatím neinformoval, že by testů měl nedostatek. Ačkoliv testování odběrem z nosohltanu pro někoho může být nepříjemné, sestřičky se vždy ptaly na obtíže s nosní přepážkou a byly velmi jemné a nikdo testování neodmítl,“ komentuje Feiferlíková.

Pozadu nezůstávají ani státní podniky. Například Česká pošta, která zaměstnává okolo 27 tisíc lidí, odhalila ve svých řadách 788 nakažených pracovníků. „V testování budeme samozřejmě pokračovat i v dalších týdnech tak, aby každý zaměstnanec, který přichází do provozu, byl jednou týdně testován,“ říká mluvčí pošty Matyáš Vitík. Kvůli nakaženým zaměstnancům je nyní mimo provoz 34 z celkem 3 200 poštovních poboček.

Daří se nám nacházet a zapojovat do testování lidi se zdravotním vzděláním jak z řad našich zaměstnanců, tak i jejich rodinných příslušníků.

Vítězslav Lukášgenerální ředitel ABB Česká republika

Samotestování

Některé firmy rovněž využívají možnost samotestování. Takový postup zvolil například řetězec supermarketů Tesco u zaměstnanců v prodejnách. „Vždy máme vyčleněné speciální místnosti, kde samotestování probíhá,“ popisuje tiskový mluvčí Teska Václav Koukolíček. 

Naproti tomu testování zaměstnanců v distribučním centru společnosti je v rukou zdravotnického personálu. „Počet pozitivních případů představuje méně než půl procenta z celkového počtu téměř osm tisíc testovaných kolegů,“ shrnuje Koukolíček.

Samotesty částečně využívají i české závody nadnárodní korporace ABB. „Ve výrobních závodech a dalších pracovištích s kumulací většího množství pracovníků testujeme naše zaměstnance přímo v místě pracoviště, na ostatních pracovištích jsou k dispozici samotesty,“ říká generální ředitel české divize ABB Vítězslav Lukáš. 

„Zřejmě největší komplikace, se kterou se při testování potýkáme, je nedostatek zdravotnického personálu. Nicméně daří se nám nacházet a zapojovat do testování lidi se zdravotním vzděláním jak z řad našich zaměstnanců, tak i jejich rodinných příslušníků,“ uvádí Lukáš.

Testování ve firmách minimálně do května

Podle ministra zdravotnictví Blatného se pozitivita testů ve firmách pohybuje mezi jedním až dvěma procenty. Jde zhruba o stejný výsledek jako v plošném antigenním testování populace, které mohou lidé podstupovat každé tři dny.

Firmy nad 250 zaměstnanců mají povinnost otestovat všechny své zaměstnance do 12. března. Podniky s padesáti až 249 zaměstnanci mají termín posunutý do 15. března. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v nedávné době naznačil, že by v brzké době mohlo začít i povinné testování ve firmách do padesáti zaměstnanců. Zároveň podle něj mají všechny dotčené společnosti počítat s pokračováním plošného testování minimálně do května.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...

Plyn pro Nord Stream spalují Rusové u hranic. Oheň je vidět z Finska

Rusko, které omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie, už několik týdnů spaluje plyn v kompresorové stanici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Loď s kukuřicí, která jako první opustila Ukrajinu, trčí ve Středomoří

Nákladní loď Razoni, která jako první vyplula po ukončení blokády z Ukrajiny s nákladem kukuřice, bloudí Středozemním...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Švihovský pivovar zvládl pandemii i krizi. Nyní čeká na nového majitele

Následky covidových uzávěr i současné zdražování surovin a energií přivedly k rozhodnutí o prodeji zakladatele...

Lidl se nebojí riskovat. Reklama s Kapitánem Demo oslovila hlavně mladé

K propagaci značkových výrobků tento týden zvolil Lidl známého producenta a hudebníka Jiřího Buriana alias Kapitán...

Už žádné pivo do plastu. Prazdroj demontuje linku na stáčení do PET láhví

Plzeňský Prazdroj demontuje linku na stáčení piva do PET láhví, definitivně tak s těmito obaly skončil. Poslední litry...

Splněno na tisíc procent. Crowdfunding nám funguje, říká majitel Skinners

Crowdfundingové kampaně brněnské značce Skinners opravdu vychází. Po úspěšném startu s ponožkobotami se po šesti letech...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...