Plastová figurka Igráčka, příslušníka VB - Patrně měla napomoci popularizaci sboru VB u občanů. | foto: Petr Hlavinka

Na pulty se vrací Igráček, hračka Husákových dětí

  • 216
Osmicentimetrová plastová figurka Igráček, se kterou si hrály děti v socialistickém Československu, se brzy vrátí na pulty tuzemských obchodů. Výrobce Efko totiž po dvou a půl letém oživování oblíbené hračky z původních forem koupil i práva na používání původní značky. Igráčka začne do obchodů rozvážet za měsíc.

"V první vlně rozvezeme 19 různých sad. Hlavní závozy máme naplánované od 17. srpna do poloviny září," řekl iDNES.cz jednatel společnosti Efko - karton Miroslav Kotík.

Jako první je ve svých skladech bude mít některé ze specializovaných hračkářství, jako je například Sparkys, Pompo, Bambule či slovenský řetězec Dráčik, následně je bude výrobce rozvážet i do prodejen Globusu a Teska a dodávat je bude i na Slovensko.

projděte si socialistickým obchodem

Chcete si prohlédnout věci, které si lidé kupovali v socialistickém Československu? Klikněte zde

Kotík si tak splnil jeden svůj dětský sen. "Jako malý jsem si s Igráčkem rád hrál. Ale nebyl jsem asi tak hodný, tak jsem měl jen hasiče a policistu. Teď jsem rád, že ho vracíme na trh," říká spokojeně čtyřiačtyřicetiletý Kotík.

Igráček - cestář

Vrátit značku do českých obchodů však podle něj nebylo lehké. Formy na výrobu figurek získalo Efko zhruba před dvěma a půl roku od firmy All Toys podnikatele Jaroslava Novozámského, který v roce 2007 koupil majetek zkrachovalého družstva Igra.

Novému Igráčkovi půjde otáčet zápěstím

"Museli jsme získat značku, peníze a vyřešit řadu technických problémů. Nestačilo jen vzít smetáček, oprášit formy a lisovat dál. Formy jsme rozebírali, opravovali a také upravovali tak, aby postavička měla otočné zápěstí a měla jiný vnitřek, který by zajistil, že Igráčkovi nebude odpadávat hlava, což se v minulosti občas stávalo," popisuje jednatel Efka.

Igráček - autoservisIgráček - stavaři

Výrobce hraček z Nového Veselí na Žďársku investoval do návratu socialistické figurky celkem 10 milionů korun. Formy na výrobu figurek jsou totiž velmi drahé. "Nová forma například na ruce či nohy panáčka stojí 200 až 400 tisíc korun. A my jsme jen těch starých odkoupili 150," říká Kotík.

O návrat investice se nebojí. "Zájem o hračku je obrovský. Nevíme, koho máme upřednostnit. V první vlně rozvezeme přes padesát tisíc figurek a pak začneme vyrábět další sady. O Igráčka má zájem také Polsko, Maďarsko a Německo, ale to bychom ani nestačili vyrobit, takže se zaměříme nejdříve na dobrý rozjezd v Česku a na Slovensku," nastiňuje jednatel.

Figurky získají svůj "domeček"

Jako první si budou moci děti či jejich rodiče, kteří si hračku pamatují z dětství, hrát s Igráčkem policistou, cestářem, pošťákem, kuchařem, zdravotníkem či mechanikem v servisu. Nejlevnější sada bude stát 68 až 80 korun a nejdražší 290 Kč.

Igráček - policejní stanice

V ní bude kromě figurek a jejich vybavení i potřebné zázemí, takže například kuchař bude moci svůj rendlík, vařečku či váleček postavit na kuchyňský pult a policista si bude moci sednout na služebnu ke stolu s počítačem a za nějaký čas odjet i policejním autem.

Igráček - kuchyně

"Původně jsme mysleli, že bychom dělali k Igráčkům i domeček, ale jedna taková forma by vyšla až na dva miliony, tak jsme vymysleli koncept rozkládacích kufříků, které tak drahé nejsou a jde je lehce modifikovat," vysvětluje Kotík.

Vývojářky jsou ženy, figurka vojáka se hned tak neobjeví

V dalších sadách Efko uvažuje například o květinářce, kadeřnici a sportovcích. "Mluvili jsme i o vojácích, ale v kreativním oddělení pracují samá děvčata, a ta tyto militantní věci odsouvají stranou, ale na hasiče, kterého jsem měl v dětství, určitě dojde," směje se Kotík.

Podle jeho slov se mu ale hodně ulevilo tehdy, když před měsícem Efko podepsalo smlouvu o koupi práva na používání značky Igráček od podnikatele Lubomíra Bláhy. Kdyby se jim s majitelem práv dohodnout nepodařilo, museli by Igráčka vyrábět pod jiným názvem. Kolik tato dohoda stála, společnost neuvedla.

Igráček - rodina

Na koupi práv upozornily jako první dnešní Hospodářské noviny. Bláha vlastnil podle listu značku Igráček od loňska na základě licenční smlouvy s bývalým šéfem zkrachovalého družstva Igra Oldřichem Maškem.

S plastovou figurkou si Husákovy děti hrály už od roku 1976. Tehdy s ním přišli návrháři Jiří Kalina a Marie Krejchová. Lidé z hračkářské branže však upozorňují, že tvůrci Igráčka získali inspiraci v tehdejším západním Německu, kde společnost Geobra už tři roky prodávala podobnou figurku v hracím systému Playmobil, upozorňuje list.

Koupíte si nového Igráčka?

celkem hlasů: 8796

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 27. července 2010. Anketa je uzavřena.

Ano, koupím ho hlavně sobě
Ano, koupím ho hlavně sobě 3475
Ano, koupím ho svým dětem
Ano, koupím ho svým dětem 2806
Ne, v konkurenci s ostatními hračkami nemá šanci
Ne, v konkurenci s ostatními hračkami nemá šanci 2515