Jihočeský kraj otočil, podpořil dostavbu Temelína

  12:49aktualizováno  17:21
Elektrárenská společnost ČEZ může dostavět další dva bloky Jaderné elektrárny Temelín. Souhlas se stavbou dali dnes jihočeští zastupitelé. Krajští zákonodárci zrušili pět let staré usnesení, v němž jejich předchůdci odmítli plánované zdvojnásobení Temelína.

Jaderná elektrárna Temelín | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"Po dnešním rozhodnutí zastupitelstva platí, že kraj se staví za dostavbu Temelína, ale nadále trvá nesouhlas s výstavbou hlubinného úložiště v jižních Čechách," potvrdil jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Za podporu obří energetické stavby na území regionu však jihočeská samospráva očekává významné kompenzace. Hejtman zdůraznil, že obyvatelé kraje z toho zatím neměli žádný přínos.

"Pominu-li plané sliby, které lidé dostávali v podobě levnější elektřiny, tak nedostali vůbec nic. Teprve nyní se na základě schválené rámcové smlouvy do jižních Čech přinesou peníze, které budou dosahovat až čtyř miliard korun," řekl Zimola.

Objasnil, že to jsou peníze, které nesouvisí s vlastní výstavbou Temelína. Mají být investovány například do obnovy silnic, případného lobbingu pro stavbu dálnice, ale i do sponzorských a reklamních akcí, které bude ČEZ na jihu Čech podporovat.

Elektrárenský obr podpoří okolní města

Starostové v okolí jaderné elektrárny peníze od jejího investora vítají, naopak Strana zelených a ekologičtí aktivisté netají rozčarování z nečekaného verdiktu zastupitelů.

Například starosta osmiapůltisícového Týna nad Vltavou, který leží pět kilometrů od Temelína, už má na stole novou výhodnou smlouvu o partnerství s firmou ČEZ.

"Počítáme s tím, že město získá ze stavby tohoto vydatného zdroje energie pomoc v budování zázemí pro občany města. Už máme domluvenou i částku, ale nechci, aby si ji radní a zastupitelé nejdřív přečetli v novinách," sdělil týnský starosta Karel Hájek.

Jenže krajská organizace Strany zelených či sdružení Jihočeské matky proti dnešnímu postupu krajských zastupitelů protestují.

Práce pro šest set lidí

Nečekaný souhlas hejtmanství s dostavbou třetího a čtvrtého bloku Temelína je podle nich nestandardní a nedemokratický. Tento bod byl zařazen na program zastupitelů dodatečně až při zahájení jednání, proto o něm veřejnost vůbec nevěděla.

"Rozhodnutí krajských zastupitelů je mimořádně nezodpovědné. Případná výstavba dalších dvou bloků v Temelíně ovlivní na mnoho let život nejen v našem kraji. Přitom takzvaná Pačesova komise označila i varianty vývoje české energetiky bez výstavby dalších jaderných bloků za zcela reálné," řekl předseda jihočeských zelených Dalibor Stráský, který je původním povoláním jaderný inženýr.

Podle mluvčího Jaderné elektrárny Temelín Marka Svitáka však ještě nebylo o dostavbě elektrárny rozhodnuto. "Stavba je nyní sice posuzována z hlediska dopadu na životní prostředí (EIA), ale vláda dosud nerozhodla," řekl.

Při případné výstavbě třetího a čtvrtého bloku Temelína by našly práci až tři tisíce lidí a při jejich následném provozu by se uplatnilo dalších šest stovek kvalifikovaných odborníků.

To je dobrá zpráva pro Jihočechy, kteří si chtějí v regionu slušně vydělat. "Nezaměstnanost ve městě zatím není přehnaně velká, ale nevíme, jak bude postupovat krize. Je třeba si uvědomit, že být zaměstnancem na stavbě jaderné elektrárny nebo pracovat v ní je v našich podmínkách dobrá pracovní příležitost," podotkl týnský starosta Karel Hájek. V Týně je nyní bez práce 224 lidí v produktivním věku, což je 5,3 procenta.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Neplatič Amazon. Druhý rok v řadě nebude platit federální daň z příjmu

Jeff Bezos, prezident a výkonný ředitel amerického obchodního portálu Amazon.com

Část Američanů se zájmem čekala na to, kolika místná bude federální daň, kterou zaplatí technologický gigant Amazon. Ta...

Coca-Cola chce znovu zabodovat. Do boje nasadila pomeranče

Nová příchuť Coca-Coly, Coca-Cola Orange

Společnost Coca-Cola minulý týden odhalila novou příchuť svých světoznámých kofeinových nápojů – pomeranč. Je to první...

Zdravotní péče od Bezose. Amazon nabízí nemocniční pokoj za 6,5 milionu

Zdravotní pokoj MedModular od společnosti EIR Healthcare

Elektronický obchod Amazon dál rozšiřuje své pole působnosti. Kromě elektroniky, vánočních dárků nebo třeba malých...

Najdete na iDNES.cz