Rakušané protestují proti dostavbě Temelína. Mají prý trumfy, jak ji zastavit

  17:52aktualizováno  17:52
Rakouská spolková země Horní Rakousy protestuje proti tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, který včera vyhlásila společnost ČEZ. Zemská vláda prý má v rukou trumfy, jak další výstavbu zastavit. Pravicové strany zase vyzývají k dalším žalobám a hrozí blokádami hranic.

Jaderná elektrárna Temelín | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Hornorakouský zemský rada pro životní prostředí a energetiku Rudi Anschober ze strany Zelených strategii zemské vlády částečně odhalil. Tvrdí, že posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), které musí dostavbě předcházet a o něž ČEZ požádal loni v červenci, probíhá podle zjištění EU na chybném právním základě.

Elektrárna k němu podle něj potřebuje mít úložiště jaderného odpadu, o jehož vybudování se teprve diskutuje. U zemského soudu v Linci se také stále projednává žaloba proti Temelínu, připomněl Anschober.

Na silnicích se objeví blokády, plánují politici

Zemský rada vidí šanci i v podzimních parlamentních volbách v Česku, v nichž má ale Strana zelených podle průzkumů minimální naději na opětovné proniknutí do Sněmovny. Čeští zelení do programu vlády Mirka Topolánka (ODS) prosadili zastavení dostavby Temelína.

Demonstrace proti jaderné elektrárně TemelínPoslanec populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) a její mluvčí pro záležitosti Temelína Werner Neubauer ale považuje tyto trumfy hornorakouské vlády za ubohé a vyzývá k činům. Sám před dvěma týdny zažaloval Česko a Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva kvůli chystané dostavbě jaderných elektráren Temelín a Mochovce.

Druhá krajně pravicová strana, Svaz pro budoucnost Rakouska (BZÖ), požaduje okamžité zastavení dostavby Temelína a uzavření dvou stávajících "havarijních reaktorů". Hornorakouská zemská mluvčí BZÖ Ursula Haubnerová současně pohrozila použitím všech možností civilního odporu, včetně hraničních blokád.

Reakce zemské vlády nás nepřekvapila, tvrdí ČEZ

Elektrárenská společnost ČEZ už dala najevo, že podobnou reakci očekávala. "Vzhledem k dlouhotrvajícímu postoji Horních Rakous není takováto reakce překvapivá," řekla mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Podle pondělního vyjádření českého ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) je vyhlášení tendru na dodavatele nových bloků pro Temelín v souladu s energetickou politikou země. Samotný proces je pak podle MPO zcela v kompetenci firmy ČEZ.

DOSTAVBA TEMELÍNA

ČEZ vypsal tendr na dostavbu Temelína do roku 2020

Ten odhaduje, že výběr firmy, která dva nové bloky Temelína postaví, potrvá několik let, samotná dostavba pak dalších 15 let. Zájem přihlásit se do soutěže už oznámila americká společnost Westinghouse.

Před vyhlášením vítěze tendru musí být ukončen proces EIA, který je teprve na počátku. Zúčastní se ho i zástupci Německa a Rakouska. Dostavbu elektrárny podporuje většina obyvatelstva i všechny hlavní politické strany v Česku. Obhajují ji zajištěním energetické nezávislosti země.

Tento argument ale například hornorakouské protitemelínské sdružení Atomstopp považuje za absurdní. Palivo pro české jaderné elektrárny Temelín a Dukovany bude podle něj v budoucnu dodáváno z Ruska, a zařízení tudíž budou na něm závislá. "Pouze tři procenta uranu pro jaderné elektrárny v EU pocházejí ze zemí Unie," upozornil Atomstopp.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Macron znovu zastavil svůj politický pád, prohra ho posílila

Francouzský prezident Emmanuel Macron při proslovu během oslav 75. výročí...

Výsledky evropských voleb ukázaly, že prezident Emmanuel Macron umí vzdorovat větru a dešti. Dokáže však vzdorovat i...

Strache se kvůli sponzorskému skandálu vzdal mandátu europoslance

Rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache z FPÖ

Bývalý předseda Svobodné strany Rakouska (FPÖ) a vicekancléř Heinz-Christian Strache, který se minulý měsíc po skandálu...

Vrah v Polsku podřízl hrdlo desetileté dívce, o pedofila však patrně nešlo

Polská policie

Polskem otřásla brutální vražda desetileté dívky Kristiny, kterou rodina pohřešovala od čtvrtka. Nakonec ji našli šest...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz