Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Firma pojišťovny AXA ztratila akreditaci na kurzy. Sloužily jako důvod k platbě „brigády“

  7:20
Společnost EF CZ, patřící pojišťovně AXA, přišla o možnost pořádat rekvalifikační kurzy zaštítěné resortem školství. Ministerstvo jí vzalo akreditaci, protože přišlo na závažné nedostatky v činnosti firmy. Firma pořádáním kurzů zdůvodňovala, proč mají její klienti platit za spolupráci s ní přes 20 tisíc Kč.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Dne 26. května 2010 jsme u EF CZ provedli kontrolu. Při ní byly shledány závažné nedostatky v realizaci rekvalifikačních kurzů pro činnost obchodních zástupců," vysvětlilo ministerstvo, proč EF CZ (dříve Eurofinancial) přišla o akreditaci. Konkrétní důvody však s ohledem na zákon o státní kontrole sdělit odmítlo.

EF CZ: ministerstvo nám vytklo drobnosti

Podle EF CZ pochybení závažná nebyla. Ministerstvo prý firmě vytklo například to, že mu neoznámila změnu sídla či vyučujících. "S ohledem na tyto spíše administrativní obstrukce, které MŠMT vytváří, budeme dále pokračovat ve spolupráci s externí vzdělávací agenturou, nikoliv znovu žádat o akreditaci skrze MŠMT, chceme se věnovat kvalitnímu školení, nikoliv administrativním procesům," uvedl Jiří Holub ze společnosti aPRiori, která EF CZ mediálně zastupuje.

Podle ministerstva se ale o drobnosti nejednalo. "MŠMT se k odejmutí akreditace rozhodlo i na základě dalších nedostatků, jež jsou daleko závažnější. EF CZ o nich dobře ví a pouze účelově vytrhává, co se jí hodí," reagoval Ondřej Gabriel z odboru vnějších vztahů resortu školství.

Studenti mluvili o nátlaku, jeden uvažoval o sebevraždě

O co v celé kauze šlo? Z vyprávění více než 200 lidí, kteří si iDNES.cz na jednání firmy stěžovali, vyplývalo, že o docházku na kurzy vůbec nešlo.

S firmou se seznámili většinou tak, že je do ní přivedl kamarád s příslibem výhodné brigády. Vydělat peníze si skutečně mohli, a to za nahánění dalších duší. Nejdříve ale dostali k podpisu smlouvu, jež je zavazovala pod lákadlem získání benefitů, mezi nimiž byl například zmiňovaný kurz či zlevněné předplatné novin, zaplatit přes 20 tisíc korun. Člověk mohl platbu nahradit také tím, že se upíše k životní pojistce bez možnosti ji vypovědět do doby, než na ni pošle právě zhruba stejnou částku ve výši 20 tisíc.

Lidé shánějící původně brigádu vysvětlovali podpis pod smlouvou psychickým nátlakem. Pokud si chtěli smlouvu přinést domů, byli podle svých slov zesměšňováni například tím, že jsou neschopni samostatně myslet. Tomu řada z nich podlehla a ze strachu z výsměchu raději podepsala.

Jednoho studenta z Pardubic to dokonce na začátku letošního roku dohnalo až k úvahám o sebevraždě. Z dopisu, který zaslal Policii ČR a jejž má redakce k dispozici, vyplývá, že se po podpisu smlouvy cítil zoufale a žádal o radu, jak z problému ven. Zmiňoval se i o smrti. "Když se u nás objevila policie, byl to pro nás šok. Synovi jsme vysvětlili, že jsou důležitější věci," uvedla zkraje roku k případu svého syna jeho maminka.

AXA, jež EF CZ vlastní, na informace o nátlaku ve své firmě reagovala takto. "Cílem AXA je, aby EF CZ byla maximálně transparentní firmou se spokojenými klienty. Bohužel je obtížné se vypořádat s historickým mediálním obrazem a osobami kolem pana Jungmanna, jež neustále podněcují aktivity proti firmě. Jejich jedinou motivací je přitom dosažení maximálního profitu, a proto je pro ně výhodné skupinu 'nespokojených klientů' rozšiřovat," uvedl mluvčí finanční skupiny AXA Marek Zeman.

Fabio Jungmann Fiory zastupuje část nespokojených klientů EF CZ. Za své rady od nich vyžadoval přes šest tisíc korun. Podle svých slov proto, aby z nich platil právníky. (viz předchozí článek)

Mlč a budeš platit jen polovinu, nabízí EF CZ

Maminka pardubického studenta se dnes o případu svého syna už bavit nechce. "Dohodli jsme se na ukončení původní smlouvy. Nebudu sdělovat jak. Celou věc bereme jako poučení. Syn ví, že napříště nesmí na místě nic podepisovat, ale vždy si vzít smlouvu domů a k podpisu jít případně i s právníkem," řekla.

Důvod, proč nechce o podmínkách ukončení smlouvy mluvit, je možná podobný tomu, se kterým se na redakci obrátili pod podmínkou anonymity další lidé. Ti dostali možnost vykoupit se z placení více než 20 tisíc tím, že podepíší další smlouvu, která je pod pohrůžkou statisícové pokuty a náhrady škody zavazuje mlčet o jakékoliv činnosti firmy. Výměnou za tuto loajalitu nabízí snížit původní částku na polovinu.

Podle právníka advokátní kanceláře Ambruz & Dark ale tato smlouva hraničí s etikou. "Zákaz mlčenlivosti by mohl být shledán v rozporu s dobrými mravy. Není jasné, zda zakazuje říkat jen lživé informace o firmě, nebo jakékoliv informace o její činnosti. Například na ČNB či Policii ČR se lidé mohou obracet a nikdo jim v tom nemůže bránit," říká Martin Bohuslav.

dokument

Celé znění odstupující smlouvy EF CZ naleznete zde

Pokud partneři takovéto smlouvy uzavírají, standardně je podle něj doplňují o ustanovení, jež z mlčenlivosti vyjímá například právě centrální banku či policii, což není případ této dohody. "Smlouva je tak výrazně nevýhodná pro ty, se kterými ji firma uzavírá. Zda je neplatná, by ale bylo předmětem dalšího dokazování," uzavírá Bohuslav.

EF CZ na smlouvě ale nic nestandardního nevidí. "Klauzuli o mlčenlivosti považujeme za logickou. Vychází z naší zkušenosti, kdy byla dobrá vůle (jednání o snížení smluvního závazku) vždy zneužita, a to jak prostřednictvím orgánů veřejné moci, tak zejména mediálně," vysvětluje Holub.

EF CZ pohltila AXA, smlouvu vylepšila

Pojišťovna AXA vstoupila do firmy v únoru 2009, kdy koupila její 51% podíl. EF CZ následně dostala od ČNB pokutu za způsob uzavírání smluv s klienty a zároveň povinnost změnit svůj obchodní model mimo jiné tak, aby lidé neplatili poplatek za to, že mohou s firmou spolupracovat.

EF CZ se proti rozhodnutí banky ohradila a zažalovala ji, v dubnu však správní žalobu stáhla. Následně upravila smlouvu tak, že původní částku požadující 20 tisíc Kč a DPH snížila na polovinu, a vložila do ní ustanovení, že každá ze stran ji může do tří dnů vypovědět. Oddělila od ní také možnost s firmou spolupracovat. Kdo by chtěl pro firmu dělat, podepisuje jinou smlouvu a má školení zdarma.

Česká národní banka však patrně se změnou zatím zcela spokojena není, jak se dá vyčíst z její reakce na otázku, zda je vše už v pořádku. "I nadále pokračujeme v monitoringu plnění opatření k nápravě tak, jak jsme stanovili v rozhodnutí, jež nabylo právní moci 3. srpna 2009," řekl Pavel Zúbek z tiskového oddělení ČNB.

Jako nešťastnou ji stále hodnotí i předseda legislativní a právní komise Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců ČR. "Proti původnímu znění je to posun k lepšímu, ale standardní ta smlouva rozhodně není. Nechápu, proč by si měl někdo, kdo nechce s firmou spolupracovat, platit školení. Ze smlouvy je stále cítit, že si jí firma chce hlavně jistit své provize," říká Petr Šafránek. Podle něj je navíc v běžných spotřebitelských smlouvách možnost od ní odstoupit namísto tří dnů celých čtrnáct.

V srpnu 2010 získala AXA 100% podíl v EF CZ. Původní majitelé Lukáš Hinterbuchner a Vlastimil Bezděk odešli.

  • Nejčtenější

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Británie chce překopat brexitovou dohodu. Máte, co jste si schválili, zní z EU

Necelý rok poté, co po mnoha pokusech uzavřela Británie obchodní dohodu s Evropskou unií, žádá Spojené království její...

Češi mohou mít funkční přístav u moře. Stačí kývnout na hamburskou výměnu

Premium Česku opět svitla naděje, že dlouhodobě zanedbané přístavní území v Hamburku přestane dělat u západních sousedů ostudu....

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dejte zaměstnancům sprchy, uleví se dopravě, vyzývají zastupitelé

Pražští zastupitelé za Piráty Adam Zábranský a Vít Šimral oživili na sociálních sítích debatu o dopravě do zaměstnání....

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

BioNTech chce po covidu vymýtit i malárii. Začne testovat novou vakcínu

Německá biotechnologická společnost BioNTech, která s farmaceutickým gigantem Pfizer vyvinula jednu z nejúčinnějších...

Z výrobce kávy proslulým řetězcem se spotřebním zbožím. Tchibo slaví 30 let

Společnost Tchibo vstoupila na tehdejší československý trh v roce 1991, kdy převzala Balírny obchodu Jihlava. Byl to...

Notino má další kamenný obchod. V Brně otevřelo největší parfumerii v Česku

Online prodejce parfémů a kosmetiky otevřel novou prodejnu. Má dvě patra a zabírá 850 m². Jedná se o sedmý kamenný...

Dva dny volna za očkování firmy dávat nechtějí. Sick days stačí, říkají

Vláda schválila všem státním zaměstnancům, kteří podstoupili očkování na covid-19, dva dny placeného volna. Stejný krok...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...