ČSOB si nechá dluhy televize Prima

Překvapení v sobě skrývá seznam pohledávek bývalé Investiční a Poštovní banky, kterým ČSOB rozdělila dluhy na ty, které si ponechá a které převede na státní konsolidační agenturu. Zatímco nesplácený miliardový dluh majitele TV Prima, skupiny GES, si banka hodlá ponechat, o splácený půlmiliardový úvěr servisní organizace televize Nova zájem nemá. Seznam, který ČSOB předložila konsolidační agentuře, má MF DNES k dispozici.

Mluvčí banky Milan Tománek nechtěl odlišný přístup k "televizním" dluhům komentovat. "Konkrétní aktiva jsme nikdy nekomentovali a nebudeme to dělat ani nadále," uvedl Tománek. Ze zhruba 130 miliard problémových pohledávek zkrachovalé IPB si ČSOB vybrala necelých 30 miliard. Ostatní vrátí státu a bude na něm, jak s nimi naloží.

Za vstřícným přístupem ke skupině GES může být nedávná dohoda, kterou banka ukončila s touto firmou soudní válku. ČSOB jí uvolnila TV Primu a výměnou získala IPB Pojišťovnu a penzijní fond. Součástí dohod může být i příslib, že dluhy skupiny GES na stát nepřevede. Tím by se totiž Prima v podstatě dostala pod státní vliv. 

ČSOB si podrží vliv na TV Prima
Československá obchodní banka si překvapivě zachová výrazný vliv na podnikatelskou skupinu ovládající soukromou televizi Prima. Banka si chce ponechat nesplácený závazek ve výši 1,3 miliardy korun, který společnost GES Holding podnikatele Ivana Zacha převzala v dubnu 1999 se společností Domeana a jejím prostřednictvím ovládla TV Prima. Kromě toho si ponechá i dluh FTV Premiéry, který ve výši 179 milionů korun převzala od někdejší IPB.

Ještě před několika týdny se ČSOB chtěla nespláceného úvěru zbavit a jednala s J&T Bankou o jeho prodeji za 350 milionů korun. Stát by pak bance musel doplatit zbytek do původní výše dluhu. Česká konsolidační agentura však s prodejem nesouhlasila.

ČSOB se proto rozhodla, že si tuto nekvalitní půjčku spolu s dalšími úvěry z takzvaných "šedých aktiv" v celkové hodnotě bezmála 30 miliard korun ponechá a nepředá je státu. Úvěry, které si banka podrží, oceňuje nezávislý znalec. Podle dostupných informací se tržní ocenění úvěrů v této skupině blíží hranici 75 procent původní výše. Banka by tak za "obílené úvěry" měla dostat od státu asi 7 miliard korun. Motivace změny názoru banky zatím není zcela jasná.

Její mluvčí Milan Tománek odmítl konkrétní případy komentovat a šéf útvaru restrukturalizace Marek Ditz nebyl od pátku k zastižení. Vysvětlením může být, že v rámci dohody s ČSOB o vzájemném urovnání soudních pří o IPB Pojišťovnu, Českomoravský penzijní fond a TV Prima si skupina GES dala podmínku, že ostatní dluhy nepřejdou pod kontrolu státu. Případný prodej dluhu mimo kontrolu skupiny GES by pro ni mohl znamenat vážné komplikace.

Tím, že si banka ponechá vliv nad společenstvím firem kolem TV Prima, vstupuje vědomě do velkých rizik. Šéf útvaru restrukturalizace ČSOB Marek Ditz totiž nedávno uvedl: "Na Primu je nabalena spousta závazků a bez významných finančních injekcí není schopna fungovat." Z velkých dlužníků ze skupiny "šedých aktiv" si hodlá ČSOB ponechat například ještě úvěry vůči skupině České sklo/Karlovarský porcelán.

Banka se dohodla na společném projektu s původními majiteli Radovanem Květem a Janem Součkem. Výsledkem je, že oni vlastní polovinu akcií a zbytek připadá zprostředkovaně státu. Mezi další velké dlužníky, které si chce ČSOB ponechat a jejich úvěry spravovat, patří například ještě Czechpol Energy, Kordárna nebo Ferona.

K seznamu úvěrů, jež si chce ČSOB ponechat, se ještě musí vyjádřit ministr financí Jiří Rusnok. Ten v minulých dnech uvedl, že ne vše si banka bude moci ponechat.
Stát převezme i aktiva, která původně banka chtěla řešit. Do rukou úředníků tak směřují šestimiliardové dluhy firem kolem Antonína Charouze nebo privatizační dluh firmy Omnyx na nákup obchodníka se zbraněmi Omnipol.