Altmanovo odvolání budí velkou pozornost. Vyhazov přišel náhle a společnost Microsoft coby významný investor společnosti OpenAi i jako Altmanův nový zaměstnavatel se o tom dozvěděla jen pár minut před veřejným oznámením. Podnik dlouhodobě působil kompaktně a v podstatě nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo takové personální zemětřesení přijít. Informace přinesla agentura Bloomberg.
Ještě den před odvoláním přitom Sam Altman reprezentoval OpenAI na konferenci APEC, kde představoval svůj pohled na budoucí vývoj umělé inteligence. Před tím se opakovaně setkal s celou řadou světově významných politiků, mezi které se zařadil třeba francouzský prezident Emmanuel Macron, německý spolkový kancléř Olaf Scholz, jihokorejský prezident Jun Sok-jol nebo indický premiér Narendra Modi.
Podniková expanze bez kontroly
Agentura Bloomberg k odvolání Sama Altmana uvádí, že za ním pravděpodobně stojí jeho komunikace s podnikovou správní radou. Spoluzakladatel OpenAI Ilya Sutskever řekl, že chování bývalého šéfa podkopávalo schopnost firmy dohlížet na další rozvoj firmy i vývoj umělé inteligence. Představenstvo se začalo obávat, že expanze firmy se začíná vymykat kontrole.
Odvolaný šéf společnosti OpenAI mění dres. Sam Altman odchází do Microsoftu |
Zahraniční média k odvolání také uvádějí, že Sam Altman v týdnech, které předcházely jeho překvapivému odvolání, sháněl miliardové investice do svého nového podniku na výrobu čipů, který který by mohl konkurovat současnému lídrovi trhu, firmě Nvidia. Altman ještě firmu nezaložil a s investory teprve začal jednat, uvedly zdroje.
Sam Altman byl mezi řadou kolegů i investorů oblíbený. Svědčí o tom mimo jiné i fakt, že krátce po jeho odvolání se v OpenAI rozhodl dobrovolně skončit i předseda správní rady Greg Brockman, který v minulosti stál u zrodu celé firmy. V podniku ale skončili i někteří výzkumní pracovníci, například Szymon Sidor. Koncem hrozí také drtivá většina zaměstnanců: už sedm stovek – z celkových asi 770 – jich dává Altmanův návrat jako podmínku dalšího setrvání ve firmě. „V Microsoftu je místo pro nás všechny,“ tvrdí.
Pro OpenAI je nepostradatelný
Ačkoliv Altman není tím člověkem, který vymyslel nebo naprogramoval klíčový produkt firmy, hrál ve zrodu OpenAI velmi důležitou roli. Dařilo se mu shánět investiční kapitál, který byl pro vývoj AI systémů nezbytný. Řada lidí považuje Altmana za tvář světového odvětví umělé inteligence, která odstartovala novou revoluci.
Umělá inteligence by mohla uvolnit až 40 procent pracovní doby na jiné úkoly |
Je zřejmé, že Altmanovi se v čele společnosti OpenAI podařilo něco výjimečného. S více než dvěma miliony zákazníků se firma pod jeho vedením dostala do popředí technologického světa a v mnoha sférách předčila konkurenci.
Nejznámějším produktem společnosti OpenAI je chatbot ChatGPT, který během několika měsíců začal používat téměř celý svět. Denně ho využívá několik stovek milionů lidí, a i proto budí velké emoce. Řeší se, jaké pracovní pozice dokáže umělá inteligence nahradit, ale i to, jaké problémy může celému světu přinést.
Stále nedostatečné příjmy
Firma ale dnes nemá ještě téměř žádné příjmy, neboť ten nejlepší obchodní model stále hledá. I proto se vedou spekulace nad tím, jestli Altman nezačal příliš brzo tlačit na rychlé zisky.
Mohl se tak stavět proti skupině podnikových vědců, kteří v zájmu zachování kvality mohli usilovat o pomalejší uvádění novinek na trh. Na druhé straně mohl Altman bojovat s tlakem investorů, kteří i kvůli aktuálním trendům očekávali mnohem zajímavější výnosy.
Někteří uvádějí, že odvolání Sama Altmana částečně připomíná konec Steva Jobse ve společnosti Apple, k němuž došlo v roce 1985. Jobs tehdy vehementně odmítal jakékoliv technické i obchodní kompromisy, ale představenstvo Applu se hrozilo z toho, jak špatných hospodářských výsledků firma dosahuje. Nakonec se Jobs do Applu ale stejně oklikou vrátil. Po dvanácti letech a i díky jemu se z Applu stala jedna z nejhodnotnějších společností celého světa.
Umělá inteligence je příležitost. Je na nás, zda přinese více užitku než škody |
I přes vyhazov je ale Sam Altman aktuálně miliardářem a se svými penězi se nebojí dál investovat. Prozatím 375 milionů dolarů do startupu v oblasti jaderné fúze Helion Energy. Dalších 115 milionů dolarů investoval i do systému Worldcoin, který kombinuje kryptoměny a spolehlivé rozlišení, jestli jste člověk, nebo umělá inteligence. Oblíbil si závodní auta a ve Spojených státech si v minulých měsících postavil obrovskou vilu, uzavírá Bloomberg.